Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Afrodíté, Apollón a Orfeus - atributy

Afrodíté, Apollón a Orfeus - atributy


Kategorie: Religionistika/Náboženství

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text formou odrážek přibližuje základní atributy tří antických božstev: Afrodíté, Apollóna a Orfea.

Obsah

1.
Afrodíté
2.
Apollón
3.
Orfeus

Úryvek

"Afrodíté
- kult bohyně touhy a fyzické lásky Afrodity se na Peloponéský poloostrov zřejmě dostal z malého krétského ostrova Kythéra. Právě sem sama bohyně doplula na mušli ústřice poté, co se nahá zrodila z mořské pěny, jež se shlukla kolem Uranových genitálií, když mu je jeho syn Kronos srpem uťal a odhodil do moře.
- jiná verze: Zeus ji zplodil s bohyní dubu Dióné
- je doprovázena holubi a vrabci – ti jsou známí svojí vilností a proto symbolizují lásku a touhu – a je úzce spojena s mořem. Mořské stravě jsou dosud po celém středomoří připisovány eroticky povzbuzující účinky.
- v Palestině a Sýrii uctívána jako Ištar nebo Aštaróth
- nosila kouzelný pás, který způsoboval, že se každý zamiloval do ženy, která ho měla na sobě
- Zeus ji provdal za ošklivého a kulhavého kováře, boha Héfaista – skutečným otcem jejích tří dětí – Foba, Deima a Harmonie – byl Ares, bůh války a hněvu. Milenci se jedné noci zdrželi příliš dlouho v posteli, uvidělo je slunce (bůh Hélios), když vycházelo a vyzradilo to Héfaistovi. Ten se rozhněval, vyrobil z bronzu loveckou síť jemnou jako babí léto, ale pevnou jako železo, potají ji upevnil na sloupky a postranice manželského lože a odjel na dovolenou na ostrov Lémnos. Ares okamžitě přijel, k ránu ale oba zjistili, že jsou lapeni do sítě. Héfaistos svolal bohy, aby shlédli tu podívanou. Ti tak s radostí a smíchem učinili, přičemž někteří (Poseidón, Hermés) se do Afrodity okamžitě zamilovali. Oba milenci byli nakonec propuštěni s tím, že Ares musí zaplatit cenu odpovídající svatebním darům. Ares uprchl do svého paláce v Thrákii a nikdy nic nezaplatil. Afrodita se uchýlila do Pafu na Kypru, kde v moři obnovila své panenství.
- brzy poté strávila noc s Hermem a narodil se jí s ním syn Hermafroditos, oboupohlavní tvor (dlouhé vlasy, ženská ňadra), pak s Poseidonem, s ním měla syny Rhoda a Hérofila.
- později podlehla opilému bohu Dionýsovi a povila mu Priapa, ohyzdné dítě s obrovským pohlavním údem. Tento obscénní vzhled mu dala Héra, která neschvalovala Afroditinu promiskuitu.
- Zeus se svou adoptovanou dcerou nikdy nespal, ačkoliv to někteří tvrdí, ale kouzlo jejího pásu ho neustále uvádělo v pokušení
- Afrodita se milovala také se smrtelníkem Anchisem, ten se tím později vychloubal a za to ho Zeus téměř zabil bleskem. Afrodita ho ale zachránila.
- dalším jejím milencem byl Adonis, plod incestu kyperského krále Kinyra a jeho dcery Smyrny, který Afrodita svou mocí způsobila, aby se pomstila za urážku její krásy. "

Poznámka

Práce pro předmět Dějiny náboženství.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4b548d0eea230.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
Afrodite_Apollon_Orfeus.doc (39 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse