Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Alkohol jako sociálně patologický jev

Alkohol jako sociálně patologický jev

Kategorie: Sociologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce je zaměřena na problematiku alkoholismu. Přináší stručnou historii alkoholu, jeho definici a zabývá se působením této látky v lidském těle. Autor se dále věnuje závislosti na alkoholických nápojích a představení nejčastějších sociálně patologických jevů, které tento stav doprovázejí. Popisuje také vztah dětí k pití alkoholu a v závěru informuje o možnostech léčby této závislosti.

Obsah

1.
Úvod
2.
Alkohol
2.1.
Historie alkoholu
2.2.
Definice alkoholismu
2.3.
Působení alkoholu v lidském organizmu
3.
Závislost na alkoholu
3.1.
Vývojová stádia rozvoje alkoholismu
3.2.
Rozdíly mezi muži a ženami při vzniku závislosti na alkoholu
4.
Sociálně patologické jevy doprovázející alkoholismus
4.1.
Domácí násilí
4.2.
Rozpad manželství, rodiny
4.3.
Ztráta zaměstnání
4.4.
Děti z rodin alkoholiků
5.
Děti a alkohol
6.
Léčba alkoholismu
6.1.
Ambulantní léčba
6.2.
Ústavní léčba
7.
Závěr
8.
Seznam zdrojů

Úryvek

"2.3. Působení alkoholu v lidském organizmu
Jako stěžejní je vnímán účinek alkoholu na nervovou soustavu. Dá se říci, že v porovnání s tímto účinkem, je účinek na jiné tělesné systémy relativně malý. Pří účinku ethanolu na nervový systém je narušována veškerá bazální činnost tohoto systému. Účinek této látky na organizmus je přímo úměrný její hladině v krvi. Při množství kolem 0,5 promile je patrné zklidnění. Při tomto množství ethanolu v krvi zpravidla nedochází k žádným nežádoucím projevům jedince. Hladina kolem 1,5 promile je příznačná pro narušení koordinace pohybů a projevem vzrušenosti popřípadě agresivních ataků vůči okolí. Množství 1,6 – 2 promile ethanolu v krvi se projevuje jako klasická opilost, kdy vystupují do popředí stavy nekritičnosti, opilí je značně netaktní, není schopen naslouchat okolí, stoupá tepová frekvence, dochází k dvojitému vidění. Hladina nad 3 promile přímo ohrožuje dotyčného na životě. Je definována jako otrava etanolem. Dochází k útlumu jak důležitých center ve středomozku, tak i ochranných reflexů. Komplikací, ke které často dochází, je aspirace zvratků, která má v drtivé většině případů za následek smrt udušením. K smrti často dochází za naprosto banálních situacích které by opilí za střízlivého stavu naprosto banálně zvládnul.
Abúzus alkoholu a závislost na něm vede také k mnoha funkčním i orgánovým poškozením. Ta závisí zejména na množství požitého alkoholu a délce jeho požívání (od akutní intoxikace po chronická onemocnění). Mezi onemocnění související s abúzem alkoholu patří: infekční nemoci (potlačení buněčné imunity, potlačení morálních zábran a následné šíření venerických onemocnění), zhoubné nádory (rakovina dutiny ústní a nosohltanu, jícnu, žaludku, tenkého střeva, rekta, jater, pankreatu a zvýšené riziko je i u rakoviny dýchacího ústrojí), nemoci žláz s vnitřní sekrecí (snížení hodnot testosteronu až atrofie varlat, diabetes mellitus), poruchy výživy a metabolismu (stavy proteinoenergetické podvýživy či naopak obezita, nedostatek vitamínů – zejména skupiny B, poruchy metabolismu glycidů, proteinů, lipidů, kyseliny močové, draslíku či železa), nemoci krve a krvetvorných orgánů (anemie, trombocytopenie, poruchy hemokoagulace), nemoci nervové (alkoholický tremor, mozková atrofie, alkoholická myelopatie, alkoholická epilepsie aj.), nemoci oběhové soustavy (hypertenze, ICHS, alkoholická kardiomyopatie, ateroskleróza), nemoci dýchací soustavy (bronchitidy, bronchopneumonie, pneumonie), nemoci trávící soustavy (onemocnění jícnu, nemoci žaludku a dvanáctníku, jaterní onemocnění, alkoholická steatóza, alkoholická hepatitida, alkoholická cirhóza, onemocnění pankreatu - akutní a chronická pankreatitida), nemoci močové soustavy (alkoholická proteinurie), nemoci kůže a svalů (červený a bílý dermografismus, mramorování kůže), úrazy a otravy a alkoholické psychózy (delirium tremens, alkoholická halucinóza, Kosakovova alkoholická psychóza, paranoidní alkoholická psychóza, alkoholická epilepsie, alkoholická demence). (Skála, Závislost ….)

3. Závislost na alkoholu
Nadměrná konzumace alkoholických nápojů bývá označována jako alkoholismus. Tento termín je připisován švédskému lékaři Magnussu Husovi, který jej poprvé použil v r. 1849. Teprve o sto let později však začal být alkoholismus oficiálně považován za medicínský problém (WHO, 1951). Somatická poškození zapříčiněná nadměrnou konzumací (škodlivým užíváním) alkoholu se mohou týkat prakticky všech částí (systémů) lidského organizmu. (8., s. 193)
V české společnosti je pití alkoholu hluboce zakořeněno. Alkoholické nápoje jsou požívány prakticky ze dvou důvodů. Jedná se jednak o společenský důvod, kdy při mnoha společenských událostech je zcela běžné konzumovat jakékoli alkoholické nápoje. Objeví-li se pak zde člověk odmítající alkohol, je s velkou pravděpodobností považován za podivína. A mnohdy je dokonce vystaven velkému tlaku okolí, které ho k pití alkoholu nutí a odmítnutí nechápe."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20370
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse