Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Charles R. Cross: Těžší než nebe

Charles R. Cross: Těžší než nebeKategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium Blansko, příspěvková organizace, Blansko

Charakteristika: Zápis do čtenářského deníku obsahuje popis děje, charakteristiku a úryvky z knihy Těžší než nebe, shrnující život a smrt Kurta Cobaina.

Obsah

1.
Děj knihy
2.
Charakteristika knihy
3.
Úryvky z knihy

Úryvek

"Těžší než nebe
Tato z mého pohledu nesmírně zajímavá, a nějakým cynickým způsobem snad i poutavá kniha, popisuje život, dílo a smrt jedné z největších rockových hvězd minulého století, Kurta Cobaina. Je zde popsán celý zpěvákův život, už od dvanácti let protkaný drogami, všechny významné mezníky jeho života, rozvrácená rodina, přítelkyně. Píše se zde o jeho velkých žaludečních bolestech, od kterých unikal k heroinu, o tom, jak v šestnácti letech založil první kapelu po vzoru Melvins, o všech turné a o nahrávacích společnostech, kterým nikdy nevěřil, ale v celé knize byste snad nenašli stránku, ve které by se nepsalo o jeho drogové závislosti. Zhruba od dvaceti let byl totiž silně závislý na heroinu, bral ho „nadlidské dávky“, a ani šestinásobné léčení mu nepomohlo. Abstinenční příznaky ho vždy donutily léčení ukončit. I přes prosby a pádné důvody své manželky, matky, otce, ubývajících kamarádů, ani kvůli své malé dceři, v posledním roce života se několikrát předávkoval až na pokraj smrti. Zbývajícím členům Nirvany, Kristu Novoselikovi a Daveu Grohlovi bylo už dlouho jasné, že se kapela rozpadla. Ač s miliony prodaných kusů alba Nevermind a ještě úspěšnějším In Utero, když se kapele zabíjí frontman, je to konec.

Tento biografický titul pochází z ruky Charlese R. Crosse, který na základě více než 400 rozhovorů s Kurtovými přáteli, rodiči, kolegy i díky exkluzivnímu přístupu do Cobainova deníku odhaluje mnohá tajemství, která se váží k této legendární hvězdě Nirvany. Cross jej líčí jakou rozpolcenou osobu, jako milého a oblíbeného mladíka atletického vzezření, ale i hrozivého zuřivce, morbidního umělce, ambiciózního muže, vyhledávajícího i odsuzujícího slávu. Poukazuje na průběh nelehkého dětství, poznamenaného rozvodem rodičů a na následky, které na něm zanechal. Odhaluje jeho depresivní stavy a morbidní představy, které jej nakonec na vrcholu slávy dovedly až k sebevraždě. Cross tak vytvořil nejhlubší knihu o nejtemněji padající hvězdě a uvedl na pravou míru celou řadu falešných mýtů.

Citáty z deníku Kurta Cobaina:
„Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, jaký nejsi.“
„Rozhodl jsem se, že si vypěstuju závislost. To jediný mě může zachránit před tím, abych si ustřelil palici“.
„Je lepší shořet než vyhasnout.“
„Nenávidím se a chci zemřít.“

Úryvek z knihy: Usadil se na zemi jediné velké místnosti s výhledem na hlavní vchod. Tady ho nikdo neuvidí. Poslední, o co stál, bylo se zmrzačit tak, aby z něj byla živá mrtvola a aby ještě víc trpěl. Dva strýci a pradědeček sešli ze světa stejně děsivým způsobem, a když to dokázali oni, věděl, že se to povede i jemu. Už se nechtěl vracet do nemocnice, už nechtěl, aby se v něm hrabal doktor v bílém plášti, už nechtěl, aby mu do bolavého žaludku strkali endoskop. Jako nějaký filmový režisér si všechno promyslel do nejmenších podrobností a scénu zkoušel z pohledu režiséra i herce. Generálek se za ta léta odehrála celá řada, už několikrát se o něj těsně otřela smrt. Vždycky o tom podvědomě uvažoval a tu myšlenku hýčkal jako vzácný balzám, jediný lék na bolest, která nepolevuje. Nehledal východisko z nouze, hledal východisko z bolesti. Z temného nylonového pouzdra vytáhl kulovnici. Otevřel krabičku s pětadvaceti náboji, vyndal tři a vložil je do zásobníku pušky. Nastavil remington tak, aby v komoře zůstal jeden náboj. Dokouřil poslední camelku. Odjistil."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x50c39bd9d52b1.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Ch_R_Cross_Tezsi_nez_nebe.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse