Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Člověk a peníze - esej

Člověk a peníze - esej

Kategorie: Finance, Sociologie

Typ práce: Eseje

Škola: Univerzita Hradec Králové Pedagogická fakulta, Hradec Králové

Charakteristika: Esej na téma člověk a peníze se snaží odpovědět na otázku, jak peníze ovlivňují náš život. Autorka seminární práce se na základě vlastního poznání zamýšlí nad tím, co pro každého z nás peníze znamenají a jak dokáží člověka změnit. V úvodu popisuje svůj vztah k penězům, poté se již zamýšlí nad jejich významem ve společenském a rodinném životě. Text je proložen citáty, které se vztahují k problematice.

Obsah

1.
Úvod
1.1.
Osobní postoj k problematice
2.
Zatracení lidských hodnot
2.1.
Ukradené bohatství
2.2.
Prodaný vlastní život
2.3.
Zdroje a výsledky touhy po penězích
3.
Závěr

Úryvek

"1.1 Osobní postoj k problematice

Pocházím z rodiny, kde otec i matka jsou dělníci a mám dva starší bratry. Nikdy jsme neměli všichni úplně všechno, po čem jsme toužili, ba naopak, nicméně snad právě proto jsme si dokázali vážit každé věci, která naplňovala alespoň z části naše přání. Když jsem dostudovala školy a nastoupila do jedné nejmenované firmy, toužila jsem asi jako každý člověk, který chodí do zaměstnání, po získávání financí. Já je ale nechtěla k tomu, abych byla bohatá a mohla si nechat postavit hrady a zámky ze zlata. Chtěla jsem být finančně nezávislá a dokázat uspokojovat svoje malé sny. Peníze jsem chtěla mít proto, abych mohla mít vlastní bydlení, mohla kupovat dárky svým blízkým a působit jim radost, jít si posedět s přáteli a od srdce se zasmát. Bohužel, ve firmě, kde jsem pracovala, se mi naskytl takový pohled do lidských duší, kde touha po bohatství, neznamenala touhu po uspokojení svých snů, nýbrž se jednalo o honitbu, kdy množství peněz na kontě určovalo jakési žebříčkové hodnocené míst podřadnosti. Chci tím říct, že skupina lidí, ve které jsem se naskytla, žily pro peníze, peníze, peníze ale ne proto, aby mohli plnit přání svých dětí, kupovat manželkám a svým milenkám drahé dary, oni toužili po penězích z úplně jiného důvodu. Tím důvodem byla touha po tom, aby jim ostatní to ono množství peněz záviděli. Aby o majitelích oněch peněz ostatní mluvili, aby je pozorovali, aby si přišli důležití, aby se s nimi patřičně jednalo a aby ten, který má peněz míň stál na jakési hierarchické pyramidě o schůdek nížeji a těm, kteří stáli výše, museli ti z nižších pozic zhlížet, chvástat je, pochlebovat jim a nechat se jimi urážet jen proto, neboť věděli, že čím více budou v přítomnosti výše postavených, tím lépe se jim po schůdcích pyramidy bude kráčet. Po pár měsících pozorování tohoto koloběhu jsem zjistila, že se jedná o tak kruté, neosobní a přitom tak chudé vězení plné záště a sobeckosti, že mi bylo hodně smutno.

„Bohatství je jako mořská voda. Čím více se pije, tím je větší žízeň.“

Autor: Arthur Schopenhauer


2 Zatracení lidských hodnot
Abych tedy nastínila situaci. Můj zaměstnavatel má dvě dcery. Jedna se vdala, má rodinu a z důvodu, že se její manžel od společnosti otce distancoval a ona s ním, dále do naší filosofické myšlenky nezasahuje. Kdežto druhá dcera. Žena, které se bojí vlastního otce. Žena, která se svými 140 kilogramy v 35 letech představuje spíše zápasnici sumo a která mě přesvědčila tolikrát, že svůj pocit méněcennosti dokáže kompenzovat zas jen nadřazeností. Zřejmě ze svého pocitu vysokého postavení ve společnosti, nikdy nedokázala nalézt v životě jiné hodnoty než ty, které jí byli jejím rodičem od malička vtiskovány. Bylo pro mě zvláštní pozorovat, jak se lidské bytosti v jejích očích přeměňovali v prvky typu přínos či ztráta do jejich firmy, která jim zaručuje postavení ve společnosti. Žena, která nechala otci utratit jeho hlídacího psa, neboť spočetla, že při srovnání nákladů, které otec má s jeho krmením, by se více vyplatilo namontovat na dům digitální kamery. Při logickém zamyšlení nad touto situací, ten člověk zabil nejlepšího přítele svého otce. Zvíře, jemuž pyramidové žebříčky na planetě bohatství nic neříkali. Tvor, který chtěl jen to jediné, to co v této rodině nebylo, chybělo a bylo nedostatkovým zbožím. Chtěl trochu lidskosti. Trochu citů, které nešli žádnými penězi koupit. Chtěl lásku, kterou zmiňovaná dcera zahodila a nechala usmrtit, jen pro pár peněz, které ušetřila za krmení pro zvíře. Pro hrstičku peněz, které posílí schůdeček pyramidy. To že připravila otce o možnost lásku získávat nazpět, to že mu vzala přítele, to, že zabila živou bytost, bylo pro ni bezpředmětné oproti pár korunám, které tímto krokem získala. Vždyť samotný George Bernard Shaw pravil: „Koupit si psa je jediný způsob, jak za peníze získat lásku“ .

Poznámka

Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18810
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse