Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Ekonomická rovnováha - esej

Ekonomická rovnováha - esej


Kategorie: Ekonomie

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V práci je představena definice ekonomické rovnováhy a nerovnováhy. Tato problematika je doložena vybranými pasážemi článků, které vyšly v časopise Euro a deníku Mladá fronta v prvním čtvrtletí roku 2000. Ke každému článku je připojen komentář autora seminární práce.

Obsah

1.
Vývoz nestačí, musí růst investice
2.
Něco mezi inflací a deflací
3.
HDP? Žádná sláva, říkají Zeman a Klaus

Úryvek

"MF DNES, 23.3.2000
Vývoz nestačí, musí růst investice
Česká ekonomika se zvedá pomaleji, než se původně zdálo. Představy o rychlém nastartování růstu, který potáhne hlavně vývoz tak včera vzaly za své.
Čistý export – tedy množství zboží a služeb, které se podaří ze země vyvézt nad rámec toho, co bylo dovezeno – se totiž na konci roku meziročně zhoršily o 0,4 miliardy a ekonomice navzdory všem očekáváním spíše uškodil.
Statistici navíc ke včerejším číslům přidali zprávu, že čtvrté čtvrtletí bylo reálně o 0,7 procenta slabší než čtvrtletí třetí…
…Ještě ve třetím čtvrtletí ekonomové spoléhali na to, že výrobu potáhne zahraniční poptávka. Tehdy se čistý vývoz zlepšil meziročně o 10,3 miliardy korun…
…Ve čtvrtém čtvrtletí se však ukázalo, že růst vývozu zboží je sice impozantní – 18,8 procenta -, na vyvážení propadu ve vývozu služeb však nestačí…

Vlastní komentář k článku
Na horší výsledky platební bilance neměl vliv pouze propad ve vývozu služeb. Podle mě daleko podstatnější byl vývoj cen ropy a také vývoj kurzu koruny vůči dolaru. Cena ropy na světových trzích za poslední rok vzrostla o více než sto procent, protože kartel OPEC výrazně snížil těžební kvóty pro své členské země. Tím se podle údajů časopisu EURO zvýšila nominální hodnota dovozů asi o dvanáct procent.
Co se týká kurzu koruny vůči dolaru, je nutno poznamenat, že naše měna vzhledem k americké oslabila asi o osmnáct procent, čímž se opět nominálně zvýšily celkové dovozy. "

Poznámka

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: ekonomicka_rovnovaha.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Ekonomicka_rovnovaha.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse