Eutanazie

Kategorie: Ošetřovatelství

Typ práce: Eseje

Škola: Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická, Ústí nad Labem, Palachova 35, příspěvková organizace Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední škola zdravotnická, Ústí nad Labem

Charakteristika: Esejistickou formou zpracovaná práce se zabývá smrtí a umíráním v dnešní době se zaměřením na eutanazii. Probírá nejrůznější souvislosti eutanazie od bolesti přes víru po informovanost pacienta. Zahrnuty jsou rovněž klady a zápory eutanazie a nakonec autorka připojuje svůj vlastní názor na problematiku.

Obsah

1.
Smrt a umírání
2.
Eutanázie
3.
Bolest a eutanázie
4.
Hospicová péče a eutanázie
5.
Víra a eutanázie
6.
Informovanost pacienta: pravda na nemocničním lůžku
7.
Klady a zápory eutanázie
8.
Můj vlastní názor
9.
Závěr

Úryvek

"V tomto kontextu je naprosto nezbytné, aby se uplatňovali všechny strategie vedoucí k zmírnění bolestí a následně pak, aby se dbalo o psychický a sociální komfort nemocného. Nesnesitelné bolesti mohou být odstraněny nebo minimalizovány na snesitelnou míru. V této souvislosti jde ruku v ruce s eutanazií téma paliativní medicíny (paliativní znamená úlevná, odlehčující). Podstatou přístupu zvaného paliativní péče je především mírnění bolesti a dalších symptomů, které sebou přináší vážná a život ohrožující onemocnění. Vychází z individuálních přání a potřeb pacientů, chrání jejich důstojnost a klade důraz na kvalitu života.

Dobrá a systematická paliativní péče může sehrát mimořádnou roli: pro nemocného i veřejnost. Nemocnému umožní zemřít snadnou smrtí a veřejnost nabude přesvědčení, že důstojný odchod ze života podmíněný odbornou péči i laskavým doprovodem je vhodnějším řešením než volání po urgentních řešeních.

Téma bolesti je podle mne stránka eutanazie, která je často opomíjená a podceňována. Paliativní medicína má mnoho možností jak pracovat s bolestí a mírnit jí. Ať již jde o metody z psychoterapie, farmakoterapie, radioterapie, chirurgie. Mnohdy se dají metody kombinovat, tak aby vyhovovali trpícímu a zároveň byly účinné. V některých zdravotnických zařízeních jsou dnes zřizovány takzvané ambulance bolesti, které se specializují na tuto problematiku.

Přesto je zjevné, že se tomuto tématu nedostalo a stále nedostává takové pozornosti, jakou si opravdu zaslouží. A povědomí veřejnosti o jiných možnostech tlumení bolesti je mnohdy velmi omezené - často ví jen o lécích.

Hospicová péče a eutanazie
Péče o vážně nemocné a umírající probíhá především na těchto třech úrovních:
1. nemocniční péče
2. domácí péče
3. hospicová péče

Většina vážně nemocných pacientů (ať se jedná o dospělé nebo děti) by si přála prožít závěr svého života doma. Pouze malé části je to však skutečně umožněno. Důvodů je řada. Mezi nejdůležitější patří obtížná zvládnutelnost některých symptomů v domácím prostředí, náročnost skloubit péči s běžnými pracovními, rodinnými a společenskými povinnostmi, které rodina a blízcí mají. A v neposlední řadě fakt, že i v případě terminálně nemocných lidí, je až do konce snaha zachránit a prodloužit život. Ale také již zmiňovaný názor, že v nemocnici je umírajícímu lépe a jakási snaha vyhnout se vlastní konfrontaci se smrtí. Pokud se rodina a blízcí rozhodnou vzít si umírajícího člověka do domácího prostředí existuje spousta agentur domácí péče, které nabízejí pomoc v této situaci a často dokáží plně nahradit péči, které by se takovémuto člověku dostalo v nemocnici. Častější je ovšem spolupráce rodiny s personálem oddělení, na němž umírající pobýval a ještě častější je, že se tam v poslední chvíli umírající vrací zemřít.

Hospicové zařízení je pak další variantou, kterou nevyléčitelně nemocný - umírající člověk má. Okolo hospicových zařízení existuje také spousta mýtů a fám. Převážná většina lidí je vnímá jako domy smrti (přestože nemocný, který je přijat do hospicového programu, skutečně s vysokou pravděpodobností nakonec v hospici zemře) - ovšem v negativním pojetí, což si nezaslouží.

Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti a z potřeb pacienta. Ctí autonomii nemocného, jeho individuální právo rozhodnout se, respektuje hodnotový systém člověka. V hospici jde o doprovázení smrtelně nemocného a jeho blízkých těžkým úsekem života. Hospic neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Nejde o prodloužení života, ale o jeho slušnou kvalitu až do konce."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera28046
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse