Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Gustave Flaubert: Paní Bovaryová

Gustave Flaubert: Paní Bovaryová


Kategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium Jana Nerudy, škola hlavního města Prahy, Praha 1, Hellichova 3, Praha 1 - Malá Strana

Charakteristika: Práce obsahuje stručné shrnutí děje románu Paní Bovaryová, charakteristiku díla, která se týká především jeho jazykové stránky, popis postavy Emy Bovaryové a vlastní názor na dílo. Celá práce je proložena citacemi z knížky.

Obsah

1.
Děj
2.
Charakteristika
3.
Postava Emy Bovaryové
4.
Vlastní názor

Úryvek

"Mladá Ema je provdána za venkovského lékaře pana Bovaryho. Charles Bovary ji sice velmi miluje, ale Ema brzy zjišťuje, jak moc monotónní je manželský život. Svým manželem pohrdá a se svou tchýní se nesnáší. Ema propadá depresím, sužuje ji neskutečná nuda, v ničem nevidí rozptýlení. Ani když se má narodit její dcera Berta, nijak ji to neučiní šťastnější.
Po nějaké době její manžel Charles usoudí, že nejlepší bude odstěhovat se někam jinam. Proto se odstěhují z Tostes do vesničky jménem Yonville. Tam Ema potkává Léona. O něco mladší muž v ní rozžehne něco, co se svým manželem nikdy nepociťovala. Léon však musí záhy odjet do Paříže kvůli studiím.
Po jeho odjezdu na paní Bovaryovou znovu přicházejí černé myšlenky. Pořád myslí na Léona a nemůže ho vypudit z hlavy. Avšak poté se objeví záhadný muž jménem Rodolph. Je to velký svůdce žen a podaří se mu zneužít i paní Bovaryovou. Když už jejich vztah začne zacházet příliš daleko, Rodolph zbaběle vycouvá a Ema znovu upadá do depresí.
Charles ji pro rozptýlení vezme do Rouenu na divadelní představení. Tam se znovu setkává s Léonem. On jí vyzná lásku a později za ním Ema pravidelně dojíždí a užívá si každou vteřinu s ním.
Jenže náhle nastává její finanční krize. Paní Bovaryová totiž ráda nakupuje a toho velice zneužívá Lheureux. Dojde to až tak daleko, že tento případ řeší soud a brzy je má navštívit exekuce. Paní Bovaryová všude možně shání pomoc, aby mohla splatit dluh, ale všichni se k ní otáčejí zády. Dokonce ani Léon jí nepomůže. Několik lidí mu totiž vyčítá vztah s vdanou ženou, proto už s ní nechce nic mít. Ema nenachází jiné schůdné řešení, vkrade se do pracovny lékárníka a otráví se arzenikem. Její smrt je bolestivá a dlouhá.
Charles Bovary se nedokáže vyrovnat s Eminou smrtí. Ostatní toho jenom využívají a pokouší se z něj „vyždímat“ veškeré peníze. Charles to už nezvládne a jeho dcera Berta ho jednoho dne najde mrtvého. Celý dům je sebrán exekutory a Berty se nakonec ujme její vzdálená teta, která je ale velice chudá, a proto pošle Bertu pracovat do přádelny.
Vrhl se k sekretáři, rozlomil pečeť a četl nahlas. Ať nikoho neobviňují… Zarazil se, přejel si oči rukou a četl znovu.
„Cože…! Pomoc! Pojďte sem!“
A byl schopen opakovat to jediné slovo: Otrávena; otrávena! Félicité běžela k Homaisovi, a ten je vykřikoval na náměstí; paní Lefrancoisová je zaslechla u Zlatého lva; někteří lidé vstali a šli informovat sousedy; a celou noc bylo městečko na nohou.
Charles chodil dokola po pokoji zdrcený, blábolil, potácel se. Vrážel do nábytku, rval si vlasy; lékárník by jakživ nevěřil, že může existovat tak otřesná podívaná."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51ac8605e7ce5.zip (559 kB)
Nezabalený formát:
G_Flaubert_Pani_Bovaryova.pdf (594 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse