Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Hrové aktivity dětí

Hrové aktivity dětí


Kategorie: Základy společenských věd, Pedagogika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Vyšší odborná škola pedagogická a sociální, Střední odborná škola pedagogická a Gymnázium, Praha 6, Evropská 33, Praha 6

Charakteristika: Práce uvádí téma hrové aktivity dětí. Detailněji popisuje význam a funkci hry, zejména jako investici lásky. Seznamuje s prvními okamžiky herního života dítěte. Obsahuje charakteristiku a dělení her. Pojednává nejen o manipulační, konstruktivní a napodobovací hře, ale také o úlohových, intelektových, senzorických, slovních, rytmickohudebních a psychomotorických hrách. Vždy překládá příklad hry, včetně jejího herního popisu. Zabývá se rozvojem hry v jednotlivých vývojových obdobích jedince. V závěru se věnuje hračkám. Informuje o jejich funkci, i dělení.

Obsah

1.
Úvod
2.
Hra jako „investice“ lásky
3.
První okamžiky života dítěte
4.
Charakteristika hry
5.
Dělení her
5.1.
Manipulační hry
5.2.
Konstruktivní hry
5.3.
Napodobovací hry
5.4.
Úlohové hry
5.5.
Intelektové hry
5.6.
Senzorické hry
5.7.
Slovní hry
5.8.
Rytmicko hudební hry
5.9.
Dramatické hry
5.10.
Psychomotorické hry
6.
Rozvoj hry
6.1.
Novorozenecké období
6.2.
Kojenecké období
6.3.
Období batolete
6.4.
Období předškolního věku
6.5.
Vstup dítěte do školy
6.6.
Období mladšího školního věku
7.
Hračky
7.1.
Funkce hračky
7.2.
Jaká by měla být správná hračka
7.3.
Rozdělení hraček podle věku
7.4.
Rozdělení hraček podle jejich podstatných znaků
8.
Závěr

Úryvek

"Hra jako „investice“ lásky
Hra malých dětí neobsahuje účel. Je čistá a nezkažená pošetilostí světa dospělých. Děti si hrají zaujatě s plným nasazením bez ohledu na to, co si o nich okolí myslí. Jejich chování a názory nejsou ovlivňovány společenskými normami. Dokud je to nenaučíme my dospělí, není jim vlastní naše neukojitelná honba za prvenstvím. Děti si umí hrát naprosto angažovaně jen pro radost ze hry samé, aniž by očekávaly nějaké výsledky. Nepokrytecky vyjadřují svoje pocity a nálady bez ohledu na to, jaké chování je společensky žádoucí. Umějí se radovat z maličkostí, jakou je například to, že se točí dokola v opojení pohybu. Spontální hra malých dětí je jejich vlastním světem, který je oddělen vysokou zdí od společenských problémů dospělých. Rádoby výchovným působením ubíráme cihlu po cihle, až nakonec onu „primitivní naivitu dítěte“ spoutáme do roušky stereotypů žádoucího chování.
Dítěti zpočátku vůbec nezáleží na tom, jakých výsledků hraním dosahuje. Je mu jedno, zda namaluje obrázek lepší než ostatní. Není mu vlastní soutěživost. Přesto maluje jako o život, protože jej fascinuje samotná hra barev a tvarů. Dítě je do ní zcela vtaženo. Nemá ambice stát se vítězem výtvarné soutěže, netouží po společenské prestiži. Výsledek hry - hotový výkres – je pro něj až na druhém místě. Jakmile je dílo dokončeno, ztrácí o něj zájem. Bude jistě potěšeno naším zájmem a chválou, ale pouhé uznání nebylo to kvůli čemu byl výkres zhotoven. Dítě nemalovalo proto, aby získalo náš úsměv nebo pozitivní hodnocení, ale výtvarná hra měla hodnotu sama v sobě, vzrušujících zážitcích při zanechávání barevných stop štětce. Spolu s dokončením díla skončila i hra.
Hra nemá v životě dítěte náhražkovou, zábavnou funkcí, jakou běžně nabývá v životě dospělého člověka! Dítě si nehraje proto, aby se odreagovalo, či pobavilo. Malé dítě si vůbec neumí hrát „proto, aby…“, jak jsme zvyklí spekulativně uvažovat v dospělosti. Hra je pro dítě raného a předškolního věku doslova středem vesmíru, odpočinkem i prací, zdrojem poznání, školou životních zkušeností, postojů i vzorců chování. Hra ve správné podobě rozvíjí manuální dovednosti dítěte, pohyb, rozum a cit. Dítě si neumí hrát jinak než zcela zaujatě a „naplno“. Pokud ho hra nezaujme nebo přestane bavit, vystoupí z ní a začne se věnovat něčemu jinému. Zdravé dítě si nedokáže hrát bez zájmu, odporuje to jeho přirozenosti. Stačí, když před malým kojencem matka na okamžik schová tvář, aby ji pak náhle s úsměvem odhalila. Jak rychle pochopí dítě princip jednoduché hry na schovávanou a jak zaujatě a nadšeně reaguje! Jeho smích je čistý, strhující, vychází z hloubi nitra. Smíchem, mimikou a nepřehlédnutelnými pohyby dává najevo, že touží znovu a znovu po opakování hry. Dítě získává ve hře při komunikaci s matkou potřebný pocit prvotní důvěry. Tato počáteční důvěra je naprosto nezbytným předpokladem pro rozvoj všech lidských schopností.
Pokud bychom se chtěli vydat hledat životní harmonii ruku v ruce s dítětem, zpočátku to nebude vůbec jednoduché. Nejsme na tuto roli připraveni a je obtížné, někdy až nemožné se přestat zabývat svými každodenními problémy. Hraní se nám ve srovnání s našimi běžnými starostmi může jevit jako nezodpovědné, bezúčelné až infantilní chování. Existenční myšlenky nám často nedovolují, abychom se bez zábran do hry ponořili. Náš smích může znít falešně a afektovaně. Konvence, obavy, předsudky, názory druhých svazují naši přirozenost. Máme problémy, jak vystoupit z rozjetého vlaku životního stylu, který nás ubíjí a svazuje. Bylo by dobré nechat na sebe občas zapůsobit regenerační sílu hry. Hra má onu zázračnou osvobozující moc, která nám pomůže vrátit zpět vlastní přirozenost a v našem nitru se při radostném prožitku hry rozhostí hřejivý pocit vnitřní harmonie. "

Poznámka

Čistý text dosahuje cca 18 stran. Práce obsahuje schémata.
Práce odkazuje na přílohy, která není její součástí.
V textu chybí značná část čárek ve větách.
Tato práce je kompilačního charakteru. Čerpá z následujících zdrojů: http://www.theofil.cz/detail.php?id=POR80-7367-126-3; http://www.rcdomecek.com/casopis/casopis_16-2009.pdf.; http://www.seminarky.cz/Vyvoj-hry-9791; http://www.celostnimedicina.cz/dite-a-hra.htm.
Vyšší odborná škola pedagogická a sociální, Střední odborná škola pedagogická a Gymnázium, Praha.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera18315
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse