Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Karel Poláček - Bylo nás pět

Karel Poláček - Bylo nás pětKategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Sportovní gymnázium, Kladno, Plzeňská 3103, Kladno

Charakteristika: Práce obsahuje stručný rozbor díla Bylo nás pět.

Obsah

1.
Autor
2.
Další tvorba
3.
Rok vydání
4.
Další spisovatelé
5.
Okolnosti vzniku díla
6.
Vliv díla
7.
Postavy
8.
Děj a kompozice
9.
Jazyk a styl
10.
Adaptace

Úryvek

"Autor: Karel Poláček
*22.března 1892 - Rychnov nad Kněžnou
Úmrtí sporné - 21. ledna 1945,Gleiwitz nebo 1944 Osvětim ?
- česko-židovský spisovatel, humorista, novinář a dilmový scénárista
Otec Jindřich Poláček byl židovský obchodník, matka se jmenovala Žofie. Měl 4 bratry - Arnoštam Kamila, Ludvíka a Zdeňka a dva nevlastní sourozence Bertu a Milana z otcova druhého manželství s Emiílií Posilesovou
Studoval v Rychnově vyšší gymnázium, byl však vyhozen kvůli chování a špatnému prospěchu. Nakonec dokončil gymnázium. Začal studovat právnickou fakultu UK. Zároveň v Rychnově oranizoval studentské loutkové divadlo, pro něž psal a překládal hry, hrál v něm a také je řídil. V Praze se Poláček při studiu pokoušel o též zaměstnání, byl zakrátko propuštěn.
Na začátku první světové války Poláček narukoval do armády a absolvoval důstojnickou školu, nedosáhl však nikdy výše než hodnosti četaře. Byl odvelen na ruskou frontu (Halič), kde zažil porážku rakouské armády a její ústup. Koncem války padl do srbského zajetí, z něhož se vrátil po skončení války.
Nastoupil jako úředník ve vývozní a dovozní komisi. Zkušeností z této práce zužitkoval v povídce Kolotoč, která se stala začátkem jeho spisovatelské dráhy. Od roku 1920 začal psát do satirických časopisů Štika venkova a Nebojsa. V nich se seznámil s bratry Čapkovými. 1922 spolupracoval jako sloupkař a fejetonista s Lidovými novinami. V druhé polovině 20.let působil jako redaktor Tvorby. Od 1928 v listech vydavatelství Melantrich. 1927-30 redigoval humoristický časopis Dobrý den. 1933 znovu v Lidových novinách.
Okupace a rasová perzekuce ho donutily pracovat v Židovské náboženské obci jako knihovník. Své dceři Jiřině zprostředkoval emigraci. 5.července 1943 byl deportován do terezínského ghetta, 19. října 1944 byl poslán do Osvětimi. Původně se předpokládalo, že zemřel v Osvětimi, avšak se našel svědek, který potvrdil, že transport z Osvětimi do Hindenburgu přežil a napsal zde krátkou divadelní hru a že se účastnil pochodu z Hindenburgu do tábora Gleiwitz. Zde již neprošel selekcí a byl popraven nacisty

Roku 1995 byl in memoriam udělen Řád T.G.Masaryka II. Třídy.
Další tvorba: Muži v offsidu, Dům na předměstí, Edudant a Francimor, Hráči, Vyprodáno, Podzemní město"

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x52cd68b86a913.zip (13 kB)
Nezabalený formát:
Karel_Capek_Bila_nemoc.doc (48 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse