Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Ladislav Stroupežnický: Naši furianti

Ladislav Stroupežnický: Naši furianti

Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, příspěvková organizace Gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a ekonomická Vyškov, Vyškov

Charakteristika: Detailně zpracovaný rozbor dramatu Ladislava Stroupežnického Naši furianti obsahuje základní charakteristiku díla, popis děje a jednotlivých postav. Součástí je také analýza vypravěčských postupů, formy řeči, použitého jazyka i funkcí díla.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah
3.
Postavy
4.
Vypravěč, autorský přístup a záměr
5.
Forma řeči
6.
Jazyk
7.
Funkce díla
8.
Okolnosti vzniku díla, autobiografické prvky
9.
Autor a tvorba
10.
Současníci a pokračovatelé

Úryvek

"Postavy:
 Filip Dubský je starosta malé písecké obce, který si zakládá na tom, že má množství polností a nashromážděného majetku, díky čemuž se i mezi sedláky těší velké oblibě a váženosti. Je to však typicky tvrdohlavý, omezený a neústupný sedlák, kterému chybí vzdělání i zkušenosti s „vnějším“ světem.
 Marie Dubská představuje pro svého manžela jakousi protiváhu a doplňuje jej. I když se jedná jen o vedlejší postavu, její charakter je dobře propracovaný, do manželství přispívá svým selským rozumem, prozřetelností, chápavostí a organizačními schopnostmi, díky čemuž má vliv i na místní radní. Ona i její muž však uvnitř sebe skrývají smutek ze ztráty staršího syna, který byl zabit ve válce daleko od domova.
 Václav Dubský je postavou, která přibližuje nastupující sedláckou generaci a i on je především velmi tvrdohlavý. I přes lásku k Verunce není ochotný ustoupit ze své provokace a stojí si na svém, přestože jeho rozhodnutí není dostatečně promyšlené.
 Petr Dubský ukazuje naopak staršího člena sedlácké rodiny, který už ztratil svou výbušnost i tvrdohlavost, přestože ještě stále si rád užívá života jako správný sedlák. Stáří mu však vzalo sílu a zkušenosti nabídli poznání, že je třeba přemýšlet hlavou, aby dosáhl svého.
 Jakub Bušek je dalším z bohatých sedláků, kteří vynikají svou pyšností a nadutostí, ale už nevidí nikam dál. Když urazí Bláha jeho ješitnost tím, že se prohlásí za vzdělanějšího člověka, protože procestoval s regimentem část Evropy, nedokáže se přes takovou pravdu přenést a veterána přestat nenávidět.
 Verunka Bušková je mladá selská dívka, která stále věří ve šťastné konce a lásku, ale je příliš ovlivňována selskými stereotypy a svým paličatým otcem, na jehož rozhodnutích nemůže nic změnit. Není na ní patrné nic z vlastností, které má mít správná selka – zatím jí chybí znalost zákulisních intrik i neústupnost při obraně domácího krbu.
 Valentin Bláha je poctivý člověk, jehož chování není ovlivňováno selskou nabubřelostí a strachem o majetek. Na rozdíl od venkovanů uznává jiné hodnoty, které získal při válečných bojích i cestách s armádou. Umí se díky tomu orientovat ve společnosti a přizpůsobit různým poměrům, nad kterými si zachovává nadhled, což není venkovanům vždy úplně po chuti.
 Josef Habršperk se nám představuje jako vesnický švec, jeho osud však nebyl vždy spojený jen se vsí, ve které žije. Jako tovaryš vandroval po říši a díky tomu i on vidí dál, než za hranice své usedlosti. Zachovává si vtip, navíc mu nechybí rozvaha a víra ve šťastné konce, dobráctví.
 František Fiala ukazuje špatného, pokryteckého sedláka, který zneužívá svého postavení a styky se sousedy k tomu, aby získal místo ponocného. Právě sázka na vesnickou omezenost se mu ale moc nevyplatí, na jeho vypočítavost přijde světaznalý Bláha a s Habršperkovou pomocí si obstará také důkazy, kterými jej usvědčí.
 Kristýna Fialová je další ženských postav ve hře, která může zaujmout svým chováním. Je to sice jen malé dítě, ale ukazuje, jak s nimi snadno rodiče dokáží manipulovat pro svůj prospěch a zneužít je, aniž by se dokázali jakkoliv bránit.

Vypravěč, autorský přístup a záměr
Drama je rozčleněno do replik jednotlivých postav, které jsou doplněny scénickými poznámkami. Každé dějství je uvedeno popisem scény psaným kurzívou.
Autor vytváří průkopnický obraz soudobé společnosti a na půdu Národního divadla přivedl poprvé hru z vesnického prostředí. Právě kvůli aktuálnosti a malé snaze skrývat veškeré negativy reálného života však kritika přijala dílo s rozpaky.
V knize jsou využity slohové postupy: prostě sdělovací, vyprávěcí a popisný.

Forma řeči
Autor pracuje především s dialogy, které se snaží co nejvíce přiblížit vesnickému prostředí. Postavy promlouvají s humorem a ostrým vtipem. "

Poznámka

Důležité informace jsou v textu tučně zvýrazněny.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera27919
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse