Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Masové politické strany v Rakousku v 2. polovině 19. století

Masové politické strany v Rakousku v 2. polovině 19. století

Kategorie: Historie, Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tématem seminární práce je vznik a vývoj masových politických stran v Rakousku v 2. polovině 19. století. Text podává přehled o formování tří hlavních masových politických táborů v Rakousku, sociální demokracie, křesťansko-sociální strany a německého nacionálního hnutí, a jejich existenci v politickém systému sleduje až do první světové války. Prostřednictvím programů zároveň přibližuje cíle uvedených stran a zachycuje jejich úspěchy v politickém životě. Závěr představuje shrnutí důležitých informací práce.

Obsah

1.
Úvod
2.
Tři tábory
3.
Sociální demokracie
3.1.
Vznik strany
3.2.
Program
3.3.
Sociální demokracie v politickém systému
4.
Křesťansko-sociální strana
4.1.
Vznik strany
4.2.
Program
4.3.
Křesťanští sociálové v politickém systému
5.
Německé nacionální hnutí
5.1.
Vznik hnutí
5.2.
Program
5.3.
Němečtí nacionálové v politickém systému
6.
Závěr

Úryvek

"1. Tři tábory
Po Rakousko-uherském vyrovnání v roce 1867 se Předlitavsko dočkalo nové liberální ústavy a s ní i změny na politické scéně, kterou ovládli němečtí liberálové. Jedním z kladů jejich politiky byl i neobyčejně rychlý hospodářský růst, jenž velkou mírou přispěl ke krachu na Vídeňské burze v roce 1873. Tato skutečnost s sebou přinesla nejen hospodářské, ale i politické důsledky. Ty se projevily o šest let později, kdy liberály definitivně vystřídala konzervativní vláda pod vedením Eduarda Taaffeho. Tato éra je považovaná za „nejklidnější období v konstituční éře Předlitavska“. Je to období, kdy se začínají formovat tři masové politické tábory – sociální demokraté, křesťanští sociálové a němečtí nacionalisté.

2. Sociální demokracie
2.1 Vznik strany
Dělnické spolky začaly vznikat už před rokem 1848, v politice se však neangažovaly. První dělnický spolek s politickým přesahem vznikl v srpnu 1868 jako tzv. „sociálnědemokratický komitét“. Jeho činnost však byla brzy úřady zakázaná.
Na začátku 70. let 19. století se aktivisté rozštěpili do dvou proudů. První vedl občansky orientovaný Heinrich Oberwinder, stoupenec liberální politiky. Podporu získal zejména ve Vídni. Druhé křídlo reprezentovala skupina kolem Andrease Scheua, který byl podporován ve Štýrsku a ve Vídeňském Novém Městě. Z těchto dvou proudů nakonec převážilo radikální křídlo Andrease Scheua, ze kterého se na sjezdu v Neudörflu v roce 1874 ustanovila Rakouská dělnická strana. Její program byl z velké části podobný eisenašskému programu německé sociálnědemokratické strany. Strana však značně trpěla názorovou roztříštěností mez umírněnými a radikály, a nepříznivé podmínky ještě prohloubil policejní dozor nad vůdčími osobnostmi hnutí. Tento politický tlak způsobil, že se začaly objevovat snahy sjednotit celé rakouské dělnické hnutí do jedné strany. To se podařilo na sjezdu v Hainfeldu na přelomu let 1888/1889, kdy došlo k vytvoření jednotné Sociálně demokratické strany dělnické v Rakousku pod vedením Viktora Adlera.

2.2 Program
Program rakouské sociální demokracie byl z velké části marxistický, soustředil se především na řešení sociálních problémů. Sociální demokracie mimo jiné požadovala zavedení osmihodinové pracovní doby, přijetí ochranného zákonodárství, dodržování základních občanských svobod a prosazovala všeobecné volební právo. Prohlásila se za „internacionální stranu, která odmítá národnostní výhody“.
Po letech ale byl již program z Hainfeldu neaktuální a nahradil ho nový, schválený na celorakouském sjezdu sociální demokracie ve Vídni v roce 1901. Strana v něm požadovala zavedení ochrany při práci, realizaci občanských svobod, uzákonění všeobecného, rovného, přímého a tajného volebního práva, svobodu tisku, zrovnoprávnění žen, odluku státu od církve či zamezení výdajů z veřejných prostředků k náboženským účelům.

2.3 Sociální demokracie v politickém systému
Poprvé kandidovala sociální demokracie do říšské rady v roce 1891, avšak neúspěšně. Ve volbách poprvé zvítězila v roce 1907, kdy získala 87 poslaneckých mandátů a stala se tak jednou z nejsilnějších parlamentních formací. Před začátkem první světové války byla strana opět oslabena kvůli vnitřním rozporům, které vedly k rozpadu společného klubu na více národnostně separovaných klubů. V prvních letech války byla strana poměrně pasivní, její činnost se nacionalizovala teprve v období ke konci války."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera23000
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse