Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Michael Crichton: Vycházející slunce

Michael Crichton: Vycházející slunce


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o krátké shrnutí děje knihy Michaela Crichtona Vycházející slunce.V obchodním centru firmy Nakamoto byla znásilněna a zavražděna mladá dívka. Na místo přijíždí styčný důstojník, aby vedl vyšetřování. Ne každý stojí o zdárné zakončení tohoto případu a ne každý, na koho ukazují stopy, musí být viník. Současné LA je džunglí, kde se provozují bezohledné obchodní praktiky. Práce je doplněna názorem Michaela Crichtona na japonskou ekonomiku.

Obsah

1.
Stručný obsah
2.
Názor Michala Crichtona na japonskou ekonomiku

Úryvek

„Lidé popírají skutečnost. Bojují proti skutečným pocitům vyvolaným skutečnými okolnostmi. Budují si myšlenkové světy z toho, co by se mělo, co by se mohlo a co by se bývalo mohlo stát. Skutečné změny začínají opravdovým oceněním a přijetím toho, co je. Potom je možný opravdový čin.
To jsou slova D. Reynolse, amerického představitele japonské Moritovy psychoterapie. Mluví o chování osob, ale jeho myšlenky se dají rovněž použít na ekonomické chování národů.
Dříve nebo později se USA musí vypořádat se skutečností, že Japonsko se stalo vedoucím průmyslovým národem na světě. Japonci mají nejdelší délku života. Mají nejvyšší zaměstnanost, nejvyšší gramotnost, nejmenší rozdíl mezi bohatým a chudým. Produkují výrobky nejvyšší kvality. Mají nejlepší stravu. Je skutečností, že země velikosti Montany, s polovinou naší populace, bude mít brzy ekonomiku rovnou naší.
Neuspěli však tím, že dělali věci tak jako my. Japonsko není západní průmyslový stát, je organizováno úplně jinak. A Japonci vynalezli nový druh obchodu – nepřátelský obchod, obchod jako válku, obchod s cílem zničit konkurenci – což Amerika několik desetiletí nedokázala pochopit. USA neustále trvají na tom, aby Japonci postupovali jako my. Ale ti se stále častěji ptají, proč se máme měnit my? Vedeme si lépe než vy. A skutečně si vedou lépe.
Jaká by měla být odpověď Američanů? Je absurdní dávat Japoncům vinu za jejich úspěšné chování nebo navrhovat, aby zpomalili. Japonci považují takové reakce za dětské fňukání a mají pravdu. Pro USA je patřičnější, aby se probudily, viděly Japonsko jasně a chovaly se realisticky."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: ahum_litx0022.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Vychazejici_slunce.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse