Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Mužský a ženský pohlavní systém - histologie

Mužský a ženský pohlavní systém - histologie

Kategorie: Medicína

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce vyčerpávajícím způsobem popisuje složení a fungování mužského a ženského pohlavního systému, včetně vývoje spermií, vajíček, fyziologického průběhu těhotenství a endokrinních vztahů mezi matkou a plodem.

Obsah

1.
Mužský pohlavní systém
1.1
Testis
1.2
Tubuli seminiferi
1.3
Sertoliho buňky
1.4
Spermiogeneze
1.5
Intersticiální tkáň varlete
1.6
Intratestikulární pohlavní vývody
1.7
Exkreční pohlavní vývody
1.8
Přídatné pohlavní žlázy
2.
Ženský pohlavní systém
2.1
Ovárium
2.2
Ovulace
2.3
Žluté tělísko/corpus luteum/
2.4
Vejcovod/tuba uterina/
2.5
Děloha/uterus/
2.6
Menstruační cyklus
2.7
Pochva/vagina/
2.8
Implantace a placenta
2.9
Endokrinní vztahy

Úryvek

“Reprodukční systém ženy se skládá ze dvou ovárií, dvou vejcovodů, dělohy, pochvy a zevních genitálií. V období mezi menarche a menopauzou dochází v tomto systému k cyklickým změnám struktury i funkční aktivity, které jsou řízeny neurohumorálními mechanismy.

Ovárium
Ovárium je útvar tvaru švestky rozm. cca 3x1,5x1 cm. Povrch ovária je kryt jednovrstevným kubickým zárodečným epitelem nasedajícím na basální membránu. Pod ním je zahuštěné vazivo tunica albuginea, které propůjčuje ováriu bělavou barvu. Ovárium se skládá se z kůry /cortex ovarii/ a dřeně /medulla ovarii/, hranice mezi oběma částmi je nezřetelná. V kůře ovaria se nacházejí ovariální folikuly v různém stupni vývoje. Celkové množství folikulů v obou ováriích mladé dospělé ženy činí asi 400 000, avšak většina z nich zanikne atrezií v průběhu reprodukční fáze života. Tato regrese folikulů začíná již před narozením a pokračuje po celé reprodukční období . Atrezie může postihnout folikul kteréhokoli typu, od primordiálních až po folikuly téměř zralé. Vzhledem k tomu, že během jednoho menstruačního cyklu /o průměrném trvání 28 dní/se v ováriích uvolňuje pouze jedno vejce a reprodukční období ženy trvá okolo 30-40 let, je vcelku uvolněno jen asi 450 vajec. Všechny ostatní folikuly se svými oocyty nedozrají, stávají se atretickými a degenerují.
A. Primordiální folikuly-jsou nejpočetnější v období před narozením. Skládají se z vaječné buňky-oocytu, obklopené jednou vrstvou plochých epitelových buněk folikulárních. Oocyt primordiálního folikulu je sférická buňka, její mírně excentricky umístěné jádro je mohutné a obsahuje i velký nukleolus. Folikulární buňky jsou mezi sebou propojeny desmozomy a leží na basální lamině, která tvoří hranici mezi avaskulárním folikulem a přilehlým stromatem, bohatým na kapiláry.

B. Rostoucí folikuly-růst folikulu se týká především folikulárních buněk , avšak roste i oocyt a stroma, které folikul obklopuje. Folikulární buňky se mitoticky dělí a vytvářejí mnohovrstevný epitel membrana granulosa. Oocyt obklopuje tlustý obal zona pellucida , složený přinejmenším ze tří různých glykoproteinů. Předpokládá se, že k jeho vzniku přispívá jak sám oocyt, tak i folikulární buňky. Zatímco se v samotném folikulu odehrávají popsané změny, stroma v jeho okolí se diferencuje v theca folliculi, ve které lze dále rozlišit bohatě vaskularizovanou theca folliculi interna a zevně od ní zahuštěné vazivo tzv. theca folliculi externa. Mezi vrstvou folikulárních buněk, membrána granulosa a theca folliculi interna je tlustá basální membrána , zvané sklovitá blanka Slavjanského. Hranice mezi oběma vrstvami theky je nezřetelná, stejně tak jako rozhraní mezi theca externa a ovariálním stromatem. Tak jak folikul roste zvětšováním velikosti i počtu elementů membrána granulosa, mezi buňkami se postupně hromadí tekutina , zvaná liquor folliculi, která se na preparátech jeví jako růžově zbarvená , jemně zrnitá substance. Dutinky, které tuto tekutinu obsahují posléze splývají a vytvářejí prostor zvaný antrum folliculi. Buňky membrána granulosa jsou hojnější v určitém místě stěny folikulu a vytvářejí zde malý pahrbek-cumulus oophorus, který prominuje do nitra antrum folliculi a obsahuje oocyt.

C.Zralé folikuly-zralý/Graafův/folikul měří v průměru cca 2,5 cm a můžeme jej spatřit jako průsvitný měchýřek , vyklenující se nad povrch ovária. Dutina folikulu se díky přibývání tekutiny zvětšuje a ooocyt je spojen se stěnou folikulu stopkou z folikulárních buněk. Vzhledem k tomu, že buněk granulózy nepřibývá v souladu s hromaděním tekutiny, membrana granulosa se ztenčuje. Elementy membrana granulosa, které jsou umístěny v prvé vrstvě obklopující oocyt a jsou proto v těsném kontaktu se zona pellucida, se prodlužují a vytvářejí corona radiata, která doprovází vajíčko i poté co opustí ovárium. Corona radiata je přítomna ještě při oplození oocytu spermií a přetrvává i po část transportu vejce vejcovodem."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera11994
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse