Seminarky.cz > Studijní podklady > Výpisky z knih, recenze > > Národní divadlo Brno: Madam Butterfly

Národní divadlo Brno: Madam Butterfly


Kategorie: Divadlo

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: Masarykova univerzita Filozofická fakulta Masarykovy univerzity, Brno

Charakteristika: Recenze operního představení Madan Butterfly v inscenaci Národního divadla Brno. V úvodu se dozvíme pár informací o opeře samotné a její premiéře. V další části jsme seznámeni s nástinem obsahu a v dalším odstavci můžeme číst kritiku samotné inscenace Národního divadla Brno. Poslední odstavec již obsahuje celkové zhodnocení operního představení.

Obsah

Madam Butterfly, rozsah 2 NS:
1.
Seznámení s operou
2.
Děj - obsah
3.
Kritika brněnského zpracování
4.
Celkové zhodnocení

Úryvek

"Madam Butterfly
Janáčkovo divadlo uvedlo 30. května letošního roku operu italského operního skladatele Giacoma Pucciniho, Madam Butterfly. Tento skvost měl sice premiéru 13. listopadu 2009, avšak je toto představení stále hojně navštěvováno brněnskými operními (ale i neoperními) nadšenci.
Příběh nešťastnice, která se z lásky vzdala všeho, co v životě měla, tj. rodiny, víry, svobody, je zasazen do japonského prostředí. Líbezná gejša Cio-Cio-San, nazývaná také Motýlek (tedy Butterfly), doplatila na nezodpovědnost a nerozum amerického cestovatele Pinkertona. Tento lehkomyslník bral sňatek s Butterfly v Japonsku na lehkou váhu a při svých cestách si našel manželku jinou. Po uplynutí tří let, kdy doufal, že Butterfly na něj zapomněla, se přes svého přítele Sharplesse dozvěděl o svém synovi s Butterfly a vrátil se do Japonska, aby svého potomka vzal k sobě a své manželce Kate. Cio-Cio-San však celé tři roky na svého druha čekala a vyhlížela každou loď připlouvající do přístavu. Nedbala na slova jak její služky Suzuki, tak Sharplesse a naivně věřila v Pinkertonovu lásku. Jakmile však poznala pravdu, nevydržela ty muka a spáchala harakiri.
Zpracování brněnským Národním divadlem považuji za velmi zdařilé. Hned při nástupu nás vtáhne do japonského prostředí šikovně připravená scéna s obřím mikádem a jevištěm rozděleným jakýmsi bambusovým tyčovým plotem. Scéna není jednotvárná, proměňuje se v průběhu děje. Ať už je to formou otáčivého či výsuvného jeviště nebo malým kanálkem s vodou znázorňujícím moře. Scénograf Daniel Dvořák věděl, jak jeviště připravit. Ani kostymérka Marie Blažková neujde pochvale."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5508017b988d7.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Madam_Butterfly.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse