Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Obchodní jednání a zvyklosti v Indii

Obchodní jednání a zvyklosti v Indii

Kategorie: Obchodní jednání

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce popisuje zvyklosti při vedení obchodního jednání v Indii a v závěru je krátké rovnání s obchodními zvyklostmi typickými pro Švýcarsko.

Obsah

Úvod
Indie
1.
Základní charakteristika
a) Poloha
b) Klima
2.
Demografie a náboženství
3.
Historie a politický systém ve zkratce
4.
Ekonomika a obchodování
5.
Etika obchodního jednání
a) Vnímání času
b) Stanovení termínu odchodní schůzky
c) Oblečení
d) Konverzace
e) Oslovení
f) Dary a jejich předávání
6.
Vyjednávání
a) Navázání kontaktu
b) Proces vyjednávání
7.
Společenská návštěva
8.
Pozdravy a neverbální komunikace
9.
Krátké srovnání
Závěr
Prameny

Úryvek

"5. Etika obchodního jednání
 Vnímání času:
Ačkoliv si Indové cení přesnosti při dodržování závazků, vnímají čas naprosto odlišně než Evropané. Čas pro jejich plánování není rozhodující. Veškeré plány závisí na lidech a na událostech, a proto je vždy nutné naplánovat obchodní cestu a jednání s indickým partnerem několik měsíců předem. Vhodné je také zdůraznit, že přijíždíme do Indie na omezené časové období a nakonec si nechat znovu potvrdit datum jednání několik dnů předem. Musíme počítat s drobnými změnami místa a času jednání. Je proto nezbytné zanechat své kontaktní údaje, aby se k nám případné informace o změně dostaly včas.
Přeplněné ulice indických měst mohou způsobit řadu problémů s dopravou na místo jednání, a proto je důležité počítat s časovou rezervou při cestování v dopravní špičce. Pozor si návštěvník musí dát i na adresu místa jednání, protože ta může být často matoucí. Číslování má v různých částech města různý systém a názvy ulic se v mnohých městech v posledních letech změnily. Kontrola adresy je nezbytná pro snížení rizika komplikací.
Pracovní doba v Indii normálně začíná v 10:00 ráno a končí v 17:00 odpoledne, ale ve větších městech (např. Bombaj) se začíná pracovat dříve, aby se dojíždějící pracovníci vyhnuly dopravní špičce. Mezi obchodními společnostmi se rozšířil trend prodlužovat pracovní den (od 7:30 do 20:00). Pauza na oběd je velice dlouhá v rozmezí od 12:00 do 14:00. V posledních letech se zvýšila oblíbenost setkávání se u slavnostních obědů či diskutovat obchod při obchodní snídani.
 Stanovení termínu odchodní schůzky:
V Indii platí stejně jako v západních zemích gregoriánský kalendář. Účetní rok je však vnímán odlišně. Zatímco v západních zemích se většinou shoduje s rokem kalendářním (od 1.1. do 31.12.), zde se počítá od dubna do března následujícího roku. Proto je nevhodné plánovat schůzky na měsíc březen, kdy jsou pracovníci většinou velmi zaneprázdněni.
Manažer při plánování obchodního setkání musí brát zřetel i na dobu dovolených, která se také liší od zemí západních. V Indii obecně toto období představuje měsíc prosinec nebo leden, ale v severní a východní Indii je oblíbeným měsícem dovolených měsíc říjen. Kromě toho se zde díky kulturní rozmanitosti slaví řada svátků. Pokud chceme předejít komplikacím, měli bychom si tyto dny ověřit na indickém konzulátu.
 Oblečení:
V poslední době prošel předpis vhodného oblečení pro obchodní jednání řadou změn. Kromě toho se tento předpis liší od oblasti a odvětví, ve kterém se jedná. Standardním oblečením pro muže je oblek a košile s kravatou a vhodná obuv. Teplé klima dovoluje i košili s dlouhým rukávem a kravatou bez saka. Důležitý je výběr barvy. Měla by být neutrální. Vhodnější jsou tmavší odstíny. Nevhodné je oblečení ležérní typu bavlněné triko, džíny a sportovní obuv. I jako neformální hosté bychom měli volit oblečení konzervativnější.
Pro ženy je vhodným oblečením kalhotový kostým nebo delší sukně zakrývající kolena a halena bez hlubokého výstřihu. Pro naprosto neformální setkání je přijatelné triko nebo košile s krátkým rukávem a džíny jak pro muže tak pro ženy. Když cizinec použije tradiční indický oděv (sarí), dostane se mu ocenění a je to vnímáno jako přátelské gesto.
 Konverzace:
Při obchodních jednáních je vhodné začít tzv. „společenskou konverzací“ o jiných záležitostech, které nejsou předmětem jednání, protože tak můžeme budovat vztah a získávat důvěru. Indové jsou velmi otevření a přátelští, proto není neobvyklé začít rozhovor na téma „jaká byla cesta/jaký byl let?“
Indové však mohou občas pokládat otázky, které se nám mohou zdát až příliš osobní a můžeme mít pocit ztráty soukromí, musíme si ale pamatovat, že diskuse o rodině či osobním životě značí přátelskost a zájem. Konverzace je doprovázena očním kontaktem, který je také důležitým faktorem pro budování vztahu.
Indové také zřídka projeví otevřený nesouhlas, protože v Indii je tento způsob chápán jako projev agresivity a nepřátelství či nadřazenosti (výjimkou je vyšší věk nebo postavení). Pokud není předmětem řešení nějaký komplikovanější problém, není vhodné projevit nesouhlas přímo."

Poznámka

Práce je doplněna o obrázky.

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera9483
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse