Seminarky.cz > Životopisy > > > Ota Pavel

Ota PavelKategorie: Životopisy spisovatelů, Profi práce

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce obsahuje krátký medailonek spisovatele Oty Pavla.

Obsah

1.
Ota Pavel

Úryvek

"Pavel Ota (1930 – 1973)

Ota Pavel, vlastním jménem Otto Popper, byl nejen český prozaik, novinář a sportovní reportér, ale také redaktor časopisů Stadion a Československý voják. Narodil se v Praze v rodině židovského obchodního cestujícího. V roce 1939 se rodina z existenčních a především rasových důvodů přestěhovala do Buštěhradu na Kladensku. Za války navštěvoval hornické učiliště, po jejím skončení absolvoval obchodní a jazykovou školu a nastoupil do rozhlasu. Se sportovními družstvy se zúčastnila mnoha mezinárodních klání, mj. zimní olympiády v Innsbrucku.
Psal reportáže a povídky ze sportovního prostředí i o sportovcích (Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Pohár od Pánaboha, Syn celerového krále, Pohádka o Raškovi).
Proslul ale především jako autor vzpomínkových próz, v nichž čerpal tematicky z vlastního života a zejm. z životních osudů svého otce (Smrt krásných srnců, Jak jsem potkal ryby – společně pod názvem Fialový poustevník). Ve zdánlivě prostých příbězích, plných nostalgického humoru a poezie, vypověděl o smyslu a krásách života a vytvořil obraz prostředí i doby.
Na motivy jeho próz byly natočeny filmy Smrt krásných srnců a Zlatí úhoři"

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x521f87b732680.zip (12 kB)
Nezabalený formát:
O_Pavel.doc (30 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse