Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Patologické hráčství

Patologické hráčství

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V úvodu práce jsou charakterizovány základní pojmy - hazardní chování, hazardní hry, hazardní a patologické hráčství. Druhá část popisuje nejen patologické hráčství, jeho rysy, vznik a vývoj, ale také faktory, které ovlivňují hráčskou náruživost a skupiny, kterou jsou touto nemocí ohroženy. Poslední část je věnována předcházení vzniku závislosti různými institucemi, lidmi, médii a společností.

Obsah

1.
Klasifikace základních pojmů
1.1
Hazardní chování
1.2
Hazardní hry
1.3
Hazardní hráčství
1.4
Patologické hráčství
2.
Patologické hráčství
2.1
Podstatné rysy
2.2
Výhra jako past
2.3
Iluze posilující hráčskou náruživost
2.4
Vznik patologického hráčství
2.5
Jednotlivé fáze v procesu uzdravování patologického hráčství
2.6
Ohrožené skupiny
3.
Prevence patologického hráčství
3.1
Co může udělat žák, student, vrstevník
3.2
Co mohou udělat rodiče
3.3
Co může udělat škola
3.4
Co mohou udělat zaměstnavatelé
3.5
Co mohou udělat ti, kdo hazardní hru provozují
3.6
Co mohou udělat sdělovací prostředky
3.7
Co může udělat společnost
4.
Použitá literatura

Úryvek

“ 2.6 Ohrožené skupiny

1. Mladí lidé
U děti a dospívajících vznikají závislosti všeho druhu a také chorobné hráčství mnohem rychleji než u dospělých. Je to způsobeno jednak věkem experimentování, hledáni vlastní identity, ale i velkou mírou volného času, se kterým si často neví rady.
2. Muži
Muži jsou chorobným hráčstvím ohroženi více, ale v současnosti se množí případy závislých žen. Dokonce i starší dámy navštěvují restaurace, kde u "výherního" automatu prohrají celý důchod.
3. Profesionální hráči
Profesionální hazardní hráč, který se naučil různé triky, podvody a dovednosti, je schopen na hazardní hře nějaký čas vydělávat. Riziko, že propadne chorobné hráčské vášni, je však u profesionálů značné.
4. Nebezpečné povolání
Jedná se o takové profese, při kterých přichází člověk do styku s hazardní hrou. Většinou jsou to číšníci, majitelé restaurací a heren. Je známo více případů, kdy si majitel restaurace nechal do své provozovny nainstalovat výherní automat a za pár týdnů na něm pravidelně prohrával tržby. Nebezpečná jsou i povolání s velkými a nepravidelnými příjmy a taková, kde se pracuje s velkými finančními prostředky v hotovosti.
5. Hyperaktivní (nadměrně živé) děti s poruchami pozornosti
Podivuhodné na této skutečnosti je, že přestože vydrží sotva jednu vyučovací hodinu na svém místě, u hracího automatu dokáží trávit mnoho hodin bez přerušení. 1 když je většinou lákají jen tzv. „zábavní automaty", tyto děti si zvykají na prostředí herny, mají před očima negativní vzory hazardních hráčů a k přechodu na automat „výherní" zbývá jen malý krůček. Navíc ztrácejí čas pro učení, nemají kdy získávat dovednosti v mezilidských vztazích a ještě více se vzdalují normálnímu životu. Je také známé zvýšení rizika vzniku epilepsie, které s sebou nese dlouhý Čas strávený u hracích automatů.
6. Nezaměstnaní a ti, kteří selhali ve škole nebo v učení
Staré latinské přísloví praví: „Zahálka plodí neřest'. Obecnou charakteristikou této skupiny by mohlo být tvrzení, že jde o lidi se spoustou volného času a nedostatkem financí. Ale pozor! Nezaměstnanost je častěji důsledek hazardní hry než její příčina.

3. Prevence patologického hráčství/
Chorobné hráčství nemá jedinou příčinu, proto také účinná opatření zahrnují více rovin. Prevence problémů působených hazardní hrou má širší dosah, než jen předcházení patologickému hráčství. 1 jednorázová velká prohra muže způsobit řadu problémů, i když se nejedná o patologické hráčství. Prevence problémů působených hazardní hrou a problémů působených alkoholem nebo drogami má hodně společného. Navíc problémy s hazardní hrou zvyšují riziko problémů s návykovými látkami. Proto je vhodné prevenci v těchto oblastech spojovat.

3.1 Co může udělat žák, student, vrstevník:
- Může se zapojit do programu za aktivní účasti předem připravených vrstevníků (peer program). Účast vrstevníků, kteří odmítají hazardní hru a žiji zdravě, pronikavě zvyšuje účinnost preventivních programů.
- Především sám hazardně nehrát. Slouží tak druhým jako pozitivní model a svými penězi nepřispívá k rozvoji průmyslu hazardních her.
- Může také před hazardní hrou varovat přátele a známé. Je to velmi důležité, protože právě od něj to možná vrstevník „vezme" mnohem lépe než od někoho jiného.
- Ty vrstevníky, kteří mají problémy s hazardní hrou, může varovat a informovat je o tom, kde hledat pomoc, třeba prostřednictvím letáků.
- Může použít různé argumenty, aby odradil vrstevníky od hazardní hry: a) Průmysl hazardních her není dobročinná instituce. Jeho cílem je zisk a nic než zisk. Proto musí zákonitě více lidí prohrávat než vyhrávat. Prohra je nepříjemná, ale výhra je ještě nebezpečnější.
b) Má-li někdo nadbytek peněz, může je použít např. na nějaký lepší účel spíš než jako dárek majiteli herny na koupi luxusního auta.
c) Peníze, které si Člověk vydělá nebo jinak poctivě zaslouží, ho motivují, aby byl ještě lepší a výkonnější. Peníze, které vyhraje, ho mohou naučit spoléhat se na nejistou náhodu. To by se mu pak v životě mohlo hodně vymstít.
d) Spoléhat na náhodu a výhru je nedůstojné. Skoro každý má nějakou silnou stránku, schopnost, zvláštní znalosti či dovednosti. Jde o to se je uvědomovat, rozvíjet a využívat je.
e) Ti, kdo se hazardním hrám intenzívně věnují, žijí velmi chudý a monotónní život. Spočívá v tom, že prohrávají, shánějí peníze, zase je prohrávají a zase je shánějí... Zajímavý život vypadá úplně jinak. Patří k němu dobré zájmy a záliby, přátelé, na které se dá spolehnout a od nichž se m&že člověk naučit užitečným věcem. Důležitý je také sport, kultura a spousta dalších věcí, které v potemnělé herně nemá smysl hledat."

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera754
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse