Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Pedagogická metodologie - analýza epizodického rozhovoru

Pedagogická metodologie - analýza epizodického rozhovoru

Kategorie: Komunikace, Pedagogika - speciální

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá metodami, které se v pedagogické metodologii používají k analýze epizodického rozhovoru. Podrobně popisuje postup otevřeného a axiálního kódování a princip vytvoření paradigmatického modelu. Vše aplikuje na transkripci konkrétního rozhovoru mezi reportérkou a svědkem smrtelné autonehody.

Obsah

1.
Úvod
2.
Transkripce rozhovoru
3.
Analýza textu, otevřené kódování
4.
Kategorie získané otevřeným kódováním
5.
Axiální kódování, paradigmatické schéma
6.
Závěr
7.
Poznámka
8.
Použitá literatura

Úryvek

"Rozhovor většinou zaznamenáváme diktafonem a následně provedeme přepis záznamu. Záznam se přepisuje doslovně, tedy i s případnými hovorovými či nářečovými výrazy nebo s gramatickými chybami. Respondent může či nemusí o záznamu vědět, záleží na okolnostech interview, ovšem měli bychom v této oblasti dodržovat určité etické normy, tedy skrytý záznam pořizovat jen v odůvodněných případech, například při výzkumu korupce. Možný je i současný záznam videokamerou, který mnohdy usnadní interpretaci rozhovoru („čtení“ mimiky obličeje), případně opět v odůvodněných případech je možný záznam skrytou kamerou (Disman, 2008, Hendl, 2008).
Rozhovor můžeme interpretovat několika způsoby. Nejméně často se používá detailní analýza, kdy interpretujeme prakticky každé zaznamenané slovo. Tento způsob je typický pro tzv. „hermeneutickou analýzu diskursu“ a používá se pouze ve speciálních případech. Běžně používáme tzv. „pojmovou analýzu“, kdy v rozhovoru hledáme určité důležité pojmy - kategorie, s nimiž dále pracujeme. Možná je ještě zběžná analýza rozhovoru, kdy v něm hledáme pouze jeden konkrétní údaj, který pak slouží pro statistické zpracování, například kdy respondent začal pít alkohol nebo kouřit (Chráska, 2007, Hendl, 2008).
Pojmová analýza, při které definujeme kategorie, s kterými dále pracujeme, se označuje jako otevřené kódování. Z celého rozhovoru získáme obvykle několik desítek kategorií, které jsou v daném rozhovoru klíčové. Tyto kategorie pak seřadíme do skupin, což označujeme jako axiální kódování. Výsledkem axiálního kódování pak je tzv. paradigmatický model, který nám poskytuje ucelený pohled na události popsané respondentem. Možné je ještě tzv. selektivní kódování, kdy kolem ústředního kategorie seskupíme ostatní kategorie. Výsledkem analýzy jednoho konkrétního rozhovoru může pak být tzv. případová studie, popisující určitou konkrétní událost. Pokud bychom rozhovorů zanalyzovali více a našli určité společné prvky, mohli bychom pak formulovat tzv. zakotvenou teorii (Strauss, Corbinová, 1999, Hendl, 2008).

2. Transkripce rozhovoru:
Tazatelka: Tak já jsem si to přišla nahrát, jak jsme se minulý týden domluvili.
Respondent: Jo, dobrý. Takže můžu začít?
T. Jo, už nahrávám. A jak jsem ti říkala, zkus to vyprávět vlastními slovy, budu se snažit ti do toho moc neskákat. A jako bys to vyprávěl někomu, kdo o tom vůbec nic neví.
R: Jo, jasně, dobrý. Pokusím se. Takže stalo se to poslední srpnový víkend, kdy jsou nás hody. Tady v obci je to docela dost velká událost, takže na různé akce, které jsou s tím spojené, chodí všichni. Hlavně teda mladí. Já jsem na páteční zábavu nešel, vyletěl jsem v červnu ze zkoušky a druhý termín jsem si domluvil až na září. O prázdninách jsem se chtěl učit, jenže nějak to nedopadlo, v červenci bylo na učení moc horko, v srpnu bylo taky parádní počasí, takže jsem byl většinou někde s děckama u vody. No a pak jsem dostal ve čtvrtek mejl, že mám na průbu přijít v úterý. Je dost těžká, tak jsem radši zůstal doma a asi do jedenácti se učil. Pak už mě pálily oči a tak jsem šel spát. Ještě jsem tak v polospánku slyšel, jak ze zábavy přišla sestra, je jí teprve patnáct, a tak musí být do půlnoci doma. Ráno mě probudila dost velká rána. Nevěděl jsem, o co jde, ale byl jsem ještě v polospánku, takže jsem to neřešil. Za chvíli ale ke mě do pokoje přišla sestra a řekla mně, že venku se stala havárka. Oblíkl jsem si džíny a tričko a šel jsem ven. Venku byla tma, nesvítilo pouliční osvětlení. Pak jsem se dozvěděl, že proto, protože to auto přerazilo betonový sloup osvětlení a tak se přerušilo vedení. Viděl jsem auto, stálo na levé krajnici, prakticky před naším domem. Bylo tam několik lidí, svítili si baterkama, protože bylo zataženo a fakt byla ještě hodně tma."

Poznámka

Seminární práce do předmětu Pedagogická metodologie. Obsahuje grafické znázornění paradigmatického modelu, jehož rozsah je 1 strana.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20616
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse