Platón: Filébos

Kategorie: Filozofie

Typ práce: Výpisky z knih, recenze

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce popisuje obsah tohoto Platonova díla, ve kterém se vede dialog mezi Sokratem a Protachorem. Řeší se v něm otázka "v čem záleží dobro na člověku?". Formou souvislého textu sleduje vymezení dobra, vztah dobra a rozumu a slasti. Definuje jednotlivé rody věcí a snaží se mezi ně zařadit slast. Poté popisuje vztah slasti a strasti, a odvozuje trojí život ve slasti, strasti a ten, kde není to, ani ono. Charakterizuje smíšené slasti. Závěr se vrací k otázce, jak smíchat slast a rozum, aby byl výsledek dobrý, a zda mohou být slast nebo rozum důležitější.

Obsah

1.
Dobro, slast
2.
Slast a rozum
3.
Rody věcí
4.
Slast a strast
5.
Trojí život
6.
Smíšené slasti
7.
Vztah a poměr slasti a rozumu

Úryvek

“Platón – „Filébos“
V tomto Platónově díle se vede dialog mezi Sokratem a Protáchosem. Původním oponentem Sókrata má být sice Filébos, ale protože je již hovorem unaven, tak jej zastupuje Protáchoras. Řeší se otázka: V čem záleží dobro člověka?
Filébos tvrdí, že dobrem je radost, vlast, rozkoš a vše s tím spojené, Sókr tvrdí, že hodnotnější než slast je rozumovost, myšlení, paměť, správné mínění a pravdivé úsudky. Filébos dává slovo Prótachovi, který dále vede rozhovor.
Sokrates vysvětluje, že slastí je mnoho, že jsou slasti sobě protivné, tak jako např. barvy (stejný název, více druhů). Prót mu oponuje, říká, že slast je dobro. Kompromisem tohoto hovoru je, že jsou slasti si nápodobné i znalosti různé.Sókr říká, že dobro může být i něco třetího. Naráží na myšlenku „o jednom a mnohém“, která v době platónově ještě nebyla přesně stanovena. Otázka o jednom a mnohém je příčinou vší nesnáze. Oba chtějí vyřešit tuto otázku. Sókr se snaží vysvětlit teorii jedno a mnoha a vysvětluje ji na hlase. Hlas, který nám vychází z úst, jest jistě jeden, na druhé straně zase nečíselně mnoho, u všech dohromady i u každého zvlášť. Také to vysvětluje na umění hudby, či podle samohlásek. Pořád ale není jasné, zda slast či rozum jsou dobro pro člověka. Sókr se ptá, jaké jsou druhy slasti, zdali jsou, kolik jich je, a to samé jak je tomu u rozumovosti. Prót se ale proti tomuto staví, tvrdí, až nemyslíme na dělení slastí, či rozumu, ale ať si přímo vyjasníme, jestli je dobrem slast či rozum. Vyjasňují si, že dobro je nejvyšší hodnota a pokud rozum nebo slast jsou dobro, nemohou bít spolu, protože kdyby byli, nebyla by jedna věc úplným dobrem.
Sókr vysvětluje, že kdyby v životě byla největším dobrem slast a nebyl by přitom rozum, nemohl by si Prót bez rozumu ani uvědomit, že má radost, či slast, protože by to jeho mysl nedovolovala. Prót tuto pravdu uznává. Ví ale, že rozum bez slasti by také nemohl být. Napadá jej myšlenka spojit rozum a slast. Máme tedy trojí život, ale ani jeden není možný. Oba uznávají , že na prvním místě je život smíšený, nemohou se však dohodnout, zda slast, či rozám budou na místě druhém. Snaží se tuto otázku řešit znovu od začátku a nejprve si ujasňují významy „více“ a „méně“ a „teplejší“ a „studenější“. Shodují se na tom že to jsou věci neomezené. To je první rod. Další rod je omezeno. Třetí rod je to, co vychází z těchto dvou rodů. Čtvrtý rod je příčina, která tvoří předešlé rody. Sókr vše ještě jednou shrnuje:
1. rod = neomezeno
2. rod = omezeno
3. rod = jsoucnost
4. rod = příčina

Z toho všeho dochází Sókr k názorů, že první místo náleží životu smíšeného ze slasti a rozumovosti. Takže první místo zařadíme do třetího rodu, tedy do jsoucnosti. Sókr chce dále mluvit o rodu neomezena. Tvrdí, že svět řídí nějaká nerozumná slepá síla a náhoda nebo jej řídí rozum, jak říkali předkové? Prót souhlasí s názorem od předků. Sókr se snaží tuto myšlenku rozebrat. Tvrdí, že ve všem je obsažen oheň, voda a vzduch, každý z nich je malý a chatrný. Např. oheň, v nás je malý, ve veškeru je však silný. Kde se ale oheň živí a rodí? Stejná úvaha se dá provést i u ostatních živlů. Co potom takový kosmos, vesmír, co je i naše tělo, když je složeno z týž látek? Nebo je toto tělo živeno z těla kosmického? Naše tělo má duši. A odkud se asi vzala, když ne z duše vesmíru? "

Vlastnosti

Náhled

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera781
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse