Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Přímá volba prezidenta ano či ne? - esej

Přímá volba prezidenta ano či ne? - esej


Kategorie: Politologie

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato esej byla zpracována jako zápočtová práce k předmětu Politologie na VSFS. Pojednává stručným způsobem o možnostech přímé volby prezidenta.

Obsah

1.
Měla by být přímá volba prezidenta v ČR? Co by to změnilo?
2.
Hlavní a nejdůležitější výhody
3.
Hlavní nevýhody
4.
Jaká by měla být pravidla volby?
5.
A jak by to tedy mohlo vypadat u nás?
6.
Závěr
Zdroje

Úryvek

"Měla by být přímá volba prezidenta v ČR? Co by to změnilo?
Přímá volba prezidenta je jedním z kritérií prezidentského vládního systému. Vládním systémem v České republice je systém parlamentní. V prezidentském vládním systému je výrazně oddělena moc výkonná a zákonodárná, každá z nich má svou vlastní legitimitu vázanou na vůli voličů*. Tolik tedy citace z knih. Je nutné si nejdříve uvědomit, zda je vůbec možné změnit způsob volby prezidenta bez možnosti změny celého vládního systému.

Které výhody to přinese? Jaké nevýhody tento způsob volby má? Dále se ptejme, ve kterých demokratických zemích je prezident volen přímou volbou?
O přímé volbě prezidenta, tedy volbě jednotlivými voliči, se začalo poprvé výrazněji hovořit v roce 2002. Tato velmi diskutovaná navrhovaná změna se stala hlavním tématem všech předvolebních soubojů všech stran, které se účastnily parlamentních voleb**.

Mezi hlavní a nejdůležitější výhody patří podle doc. Šimíčka tyto:

- Prezident jako hlava státu získává díky přímé volbě silnější mandát a legitimitu. Není to však až tak jednoznačné, jak by se mohlo zdát, neboť si musíme uvědomit, že i v zemích, kde přímá volba zvykem není, požívá prezident jako hlava státu velké vážnosti
- Prezident má sehrávat integrující roli ve společnosti a je proto lepší, když reprezentuje většinu občanů a ne jen většinu v Parlamentu. Nemyslím si však, že bychom měli na naší politické či veřejné sféře někoho, kdo by byl schopen vyhovět většině voličů a jejich nárokům na reprezentanta voleného všemi. Což znamená především to, že by prezidentem měla být silná a charismatická osobnost. Někdo, kdo je schopen oslovit voliče napříč politickým spektrem. A ne jen být populární osobností (herec, významná kulturní osoba…)."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4630617de8303.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Prima_volba_prezidenta.doc (41 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse