Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Radar v ČR - esej

Radar v ČR - esej


Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Eseje

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Jedná se o velmi krátké zamyšlení nad tím, zda povolit výstavbu amerického radaru na našem území. Jsou zde vyjmenovány některé důvody pro stavbu radu, i proti ní.

Obsah

1.
Úvod
2.
Pro a proti
3.
Závěr

Úryvek

"Postavit v České republice americký radar? Tuto otázku slyším v poslední době možná až moc často. Radar, který má stát v Brdech, by byl součástí systému protiraketové obrany, jenž by eliminoval případné útoky raketových střel na USA a Evropu. Větší část obyvatel je však proti. Námitky vznášejí nejen Češi, ale i Rusové. Ti se obávají monitorování evropské části Ruska a zpochybňují velikost hrozby Íránu a Severní Koreje. To jen přispívá k mezinárodnímu tlaku na Českou republiku.
Pro a proti je mnoho. Kdo by chtěl naši malou zemi bezdůvodně vystavovat útokům z východu? To asi nikdo. Ale na to jsme nejspíš měli myslet před tím, než jsme vstoupili do NATO. Každý se rád nechá chránit mezinárodní aliancí, ale málokdo pro to něco udělá. Je třeba být nejen členem, ale i součástí celého obranného systému. Český radar by byl napaden pouze v případě rozsáhlého mezinárodního konfliktu jaderných mocností nebo útoku teroristů. V prvním případě by se dalo uvažovat o přežití civilizace samotné. Vyskytují se i podle mě scestné názory o záření, které by radar mohl vydávat. Je přece naprostý nesmysl, aby byl radar postaven bez mnoha kontrol a opatření zajišťujících bezpečnost zdraví obyvatel v okolí. Jsou i skryté klady, které mnoho lidí nevidí. Stojí-li někde takové zařízení jako je radar, musí tam pracovat mnoho lidí. A tito lidé potřebují někde bydlet a žít. To znamená peníze pro přilehlé oblasti. Konečně by se také mohla i nenápadná Česká republika podílet s NATO na obraně Evropy a spolupracovat s mocností jako je USA. To by mohlo časem přinést i jiné výhody - například zlepšení pozice při vyjednávání o zrušení vstupních víz.
Je škoda, že celá záležitost slouží řadě politiků především ke zvýšení popularity a zviditelnění se. Problém by měl být řešen objektivně na základě odborných argumentů a ne podle výzkumu veřejného mínění.
Pokud si nejste jisti a nemůžete se rozhodnout, poslechněte si píseň paní ministryně Parkanové. Nejspíš vám tím moc neporadí, ale aspoň se pobavíte."

Poznámka

Práce dosahuje pouze cca 1/2 strany.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4ad25536e02cc.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
Radar_v_CR.doc (27 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse