Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Realita nevidomého člověka: Vidíme ty, kteří nevidí

Realita nevidomého člověka: Vidíme ty, kteří nevidí

Kategorie: Pedagogika - speciální

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce představuje zamyšlení nad vnímáním a prožíváním světa nevidomými lidmi. Úvod předznamenává tvrzení prolínající značnou částí práce, že absence zraku vedoucí k soustředění na jiné než vizuální prvky skutečnosti může mít obohacující účinek. Následující pasáž rozvádí tuto myšlenku a odtud se text obrací k popisu každodenního života nevidomého, který pokud probíhá ve známém prostředí, připomíná život zdravého člověka. Text poté seznamuje s technickými pomůckami usnadňujícími nevidomým orientaci a podává návrhy, jakou podporu jim pomohou poskytovat lidé bez zrakového postižení. Autorka posléze podává vlastní zhodnocení reality nevidomých a práci zakončuje výzvou ke každodenní pomoci zrakově postiženým lidem.

Obsah

1.
Úvod
2.
„Maska“ a náš povrchní svět
3.
Jak se vidí nevidomí
4.
Pomůcky nevidomých pro snadnější život
5.
Jak můžeme pomoci my
6.
Subjektivní názor na získanou zkušenost
7.
Závěr

Úryvek

"1.2. „Maska“ a náš povrchní svět
Svět nás vidících je vemi vzrušující, plný světel, efektů, barev, obrazů, obzorů, tváří a krás. Jenže právě pro tu krásu a vzrušení toho všeho jsme se naučili globálně se na povrchní vizuálno zaměřovat. Je to prostě snadné a automatické. Bohužel nám to často brání vidět věci a jevy za těmito vizuálními obrazy a být slepý také mimo jiné znamená, že venkovní krása není důležitá, ba přímo dokonce neexistující, a zůstává jen to nitrné pod povrchem, ať dobré nebo špatné. Nevidomí tedy mají jednu obrovskou přednost a to je vnímání věcí takových, jaké jsou uvnitř a nejsou omezováni povrchností krásy vnější. Kolikrát necháme úžasného člověka zmizet ze svého života, protože nebyl dostatečně hezký a přitažlivý? Nevidomý člověk tohle vůbec neřeší. Naopak nechává mizet lidi nepřitažlivé povahou, což my někdy omlouváme díky jejich vnější kráse.
Dovolila bych si zde zmínit jeden skutečný příběh zfilmovaný roku 1985, Maska, který vypráví o chlapci jménem Rocky trpícím tzv. Proteovým sydromem, při kterém dochází k znetvoření obličeje z důvodu nadměrnéo růstu převážně obličejových kostí. I přes svůj odstrašující zhled má Rocky spoustu kamarádů, protože je zábavný a umí si ze své vady udělat legraci. Ovšem podstatně obtížnější je najít si přítelkyni. Na táboře pro postiženou mládež se Rocky poprvé zamiluje do dívky, která je velmi krásná, ale nevidomá. I ona „vidí“ Rockyho svýma rukama jako krásného člověka, a oba si jako lidé velice rozumějí. Láska může pokračovat a rozkvétat, dalo by se říci. Bohužel ale jen do té doby, než Rockyho uvidí dívčiny rodiče, zhrozí se jeho znetvořeného obličeje a mladou lásku, ba i jen jakékoli přátelství s ním, razantně zakáží. Proč? Jejich dcera byla přeci šťastná, zamilovala se do člověka s krásnou duší, který ji bezhlavě miloval i slepou. Prostě proto, že oni pro svůj zrak nedokázali vidět dál než za nehezkou tvář. Kvůli tomu denně přicházejí o mnoho hlubších, trvalejších krás. Tak jako každý z nás. Naslouchejme tedy nevidomým, můžeme se hodně nových věcí naučit a dívat se na svět jinými smyly, než jen očima...

1.3. Jak se vidí nevidomí
Zaměřme se ale na to, jak vlastně nevidomí lidé svůj vlastní život vnímají, jak ho vůbec žijí.
Z povídání s nevidomými vyplývá, že jejich všední den je z jejich pohledu dosti podobný tomu našemu. Nepřemýšlejí nad tím, o kolik mají svůj život kvůli svému handicapu omezenější a složitější, prostě řeší běžné denní překážky tak, jak přijdou, jen po svém, s přihlédnutím ke svému stavu. Stejně tak asi jako když nám ráno ujede autobus do práce a musíme to také v ten moment nějak řešit a najít náhradní možnosti nabízející se v danou chvíli, tak i nevidomí lidé řeší své malé každodenní potíže a nemají na mysli neustále to, že tyto nastalé potíže jsou tu jen kvůli tomu, jak k nim osud byl nespravedlivý v podobě zrakové vady. Dělají stejné věci jako my, jen se ro ně museli naučit používat jinou techniku. Snaží se prostě žít svůj život co nejplněji, jako my všichni ostatní.
Podívejme se na jeden takový obyčejný den obyčejného nevidomého člověka. Ráno probíhá hygiena a snídaně. Při pohybu bytem možná sem tam přišlápnou svému psovi ocas, když leží, kde nemá, ale jinak orientace doma probíhá většinou bez incidentů. Cestou do školy nebo do práce přemýšlejí nad tím, co podniknou a koho navštíví o víkendu nebo komu ještě dluží odpověď emailem, případně komu zapomněli zavolat. Jestli bude ve škole objekt jejich romantického zájmu nebo jestli ředitel v práci přijde s dobrou náladou. Co koupit blízkým k vánocům nebo narozeninám. Večer pak doma tráví čas poslechem či hraním a skládáním hudby, relaxací u televize, brouzdáním na internetu, telefonováním s přáteli, dokonce čtením nebo i sportováním. Nevidomí také krásně kreslí, dokáží, jak sami říkají, „cítit“ barvy.
Zní to všechno povědomě? Nebo dokonce ohromně obyčejně, asi jako den kteréhokoli z nás? Dá se říci, že vesměs ano. Je tu ale přeci jen jeden dosti zásadní rozdíl. Aby nevidomý člověk mohl prožít takovýto obyčejný den, potřebuje k tomu své známé prostředí, které má velmi dobře zmapované a také speciální pomůcky, slepeckého psa nebo pomoc nás ostatních. "

Poznámka

Zpracováno jako zápočtové práce do předmětu Tyflopedie na oboru Speciální pedagogika Univerzity J. A. Komenského v Praze.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera22707
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse