Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Řecká občanská válka

Řecká občanská válka

Kategorie: Historie, Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Univerzita Karlova v Praze Fakulta sociálních věd, Praha 1

Charakteristika: Seminární práce postihuje události v Řecku ve 40. letech 20. století se zaměřením na řeckou občanskou válku a zohledňuje rovněž vliv zahraničí. V první části se zabývá situací v Řecku za druhé světové války, která vytvářela podloží pro občanskou válku – boji o zemi, její okupací či řeckými odbojovými aktivitami. Následně obrací pozornost k jednotlivým fázím občanské války a událostem, jež její průběh ovlivňovaly. V závěru se věnuje konci konfliktu, jeho důsledkům a zhodnocuje vliv zahraničních velmocí na osudy Řecka ve 40. letech.

Obsah

1.
Úvod
2.
Řecko během druhé světové války
2.1.
Napadení Itálií
2.2.
Intervence Německa a počátky okupace
2.3.
Trojí okupace
2.4.
Odboj
2.5.
Zásahy Spojenců
2.6.
Okupace na ústupu
3.
Občanská válka
3.1.
První kolo občanské války
3.2.
Jednání o nové vládě a konec okupace
3.3.
Listopadová krize roku 1944
3.4.
Druhé kolo občanské války – bitva o Athény
3.5.
Dohoda z Varkizy
3.6.
Vývoj v KKE do konce roku 1945 a volby v březnu 1946
3.7.
Třetí kolo občanské války
3.7.1.
Léta 1946–1947
3.7.2.
Léta 1947–1948
3.8.
Závěrečná fáze bojů, konec občanské války a její důsledky
4.
Závěr

Úryvek

"3.1. Řecko během druhé světové války
Od začátku druhé světové války se Ionanis Metaxas (ministerský předseda, který fakticky v letech 1936 až 1941 diktátorsky vládl Řecku, i když oficiálním panovníkem byl král Jiří II, a který se netajil obdivem k Hitlerovi a Mussolinimu) snažil udržet řeckou neutralitu. Mussolini si však z různých důvodů vybral Řecko jako vhodný cíl útoku a okupace a věřil, že se bude jednat o velice snadný cíl. Mezi zmíněné důvody patřily rozpory, které mezi Řeckem a Itálií existovaly v otázce Albánie a souostroví Dódekanésos (Rhodos), navíc Mussolini nechtěl zůstat pozadu za Hitlerem v otázkách územních zisků a italské impérium mělo získat výraznější podobu. Řecko se zdálo snadným protivníkem a problémem nebylo ani nalezení důvodu k vyhlášení války.

3.1.1. Napadení Itálií
K tomu došlo 28. října 1940, kdy „italský vyslanec Emanuele Grazzi z Mussoliniho pověření předložil Metaxasovi ultimátum, zahrnující řadu ponižujících podmínek, především souhlas s „dočasným“ umístěním italských jednotek na řeckém území po dobu válečného konfliktu Itálie s Velkou Británií. Metaxas na sebe vzal břemeno historické zodpovědnosti a bez konzultace s králem či se svými spolupracovníky, ale v souladu s míněním drtivé většiny řeckého národa označil okamžitě podmínky italského ultimáta za nepřijatelné…“. Jeho slavné „ne“ patří mezi nejvýraznější body jeho kariéry a mezi nejsilnější okamžiky v dějinách země. Samotná agrese Itálie vůči Řecku začala necelé tři hodiny po obdržení negativní odpovědi na ultimátum a silné, moderně vyzbrojené italské jednotky vnikly z Albánie do řeckého Epiru. O několik hodin později začalo italské letectvo s nálety na některá řecká města a dopravní uzly. Mussolini nepovažoval za nutné informovat Hitlera o své akci, protože počítal se snadným vítězstvím a nechtěl se o pocit triumfu s nikým dělit. Hitler byl tedy postupem svého partnera nanejvýš překvapen a nijak nadšen. Naopak – „klid na jihovýchodě“, který si přál, a který měl být předpokladem pro útok na východě, byl v okamžiku ztracen.

Italská armáda narazila hned od počátku na nečekané problémy. Válka v Řecku byla brutální a nekompromisní. Řekové se jasně přihlásili ke starému válečnému heslu – svoboda nebo smrt a na útok reagovali velmi energickou obranou své země. Vlastenecké nadšení sjednotilo většinu národa a dočasně odsunulo do pozadí vnitřní spory i odpor proti Metaxasově diktatuře. Diktátor si naopak - svým rozhodnutím neustoupit italskému nátlaku získal dočasně i podporu Řeků, kteří k němu jinak necítili sebemenší sympatie. Patřili mezi ně i mnozí komunisté, např. Nikos Zachariadis, který v dopise z vězení vyzval své stoupence k boji proti italskému fašismu. Tento dopis, který vycházel ze Zachariadisovy neznalosti změny instrukcí Kominterny z Moskvy z podzimu 1939, zadržela Maniadakisova policie (Konstantinos Maniadakis působil jako ministr pro veřejnou bezpečnost) a využila ho zveřejněním k podpoře Metaxasova režimu. Další dva dopisy (z 26. listopadu 1940 a 15. ledna 1941), které již obsahovaly změněné stanovisko ke konfliktu a vyzývaly občany, aby se od „války dvou znepřátelených bloků a od expanzionistických tendencí řecké buržoazie“ distancovali, tajná policie také zadržela, ale k jejich uveřejnění tentokrát z pochopitelných důvodů nedošlo. Řekové se bránili velmi statečně a již 14. listopadu 1940 zastavila řecká armáda vedená generálem Alexandrem Papagosem pronikání nepřítele a naopak přešla do protiútoku a výsledkem bylo nejen osvobození celého území řeckého státu, ale dokonce i přenesení bojů do sousední Albánie. Pokus o zahnání Italů do moře se však nezdařil a do poloviny února 1941 se linie fronty stabilizovala a zůstala zachována až do dubna 1941, i když se jí obě strany (Řekové s britskou podporou) snažili zvrátit ofenzivními operacemi."

Poznámka

Zpracováno jako seminární práce pro předmět Soudobé dějiny jihovýchodní Evropy.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera23072
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse