Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Rozštěp obličeje

Rozštěp obličeje


Kategorie: Medicína

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce se zabývá rozštěpovými vadami obličeje. V úvodu tyto vady z obecného hlediska charakterizuje, poté popisuje vliv postižení na běžný život v jednotlivých etapách lidského vývoje. Uvádí také příběhy lidí z běžného života. V závěru vyvrací nepravdivé mýty související s touto poruchou.

Obsah

1.
Úvod - rozštěp obličeje
2.
Prenatální období
3.
Novorozenecké a kojenecké období
4.
Batolecí období
5.
Období předškolního věku
6.
Období školního věku a puberta
7.
Příklady z praxe
8.
Mýtus a pravda
9.
Závěr

Úryvek

"Přijetí dítěte prarodičem
Můj syn se narodil jako druhé dítě. Bylo to dítě plánované a chtěné. Doma jsme již měli zdravou čtyřletou holčičku. Těhotenství probíhalo téměř normálně, všechny kontroly a ultrazvuky dopadly výborně.
Jaké bylo naše překvapení po porodu, když jsme zjistili, že chlapeček má velký rozštěp obličeje. Manžel byl tehdy se mnou u porodu a myslím, že jeho podpora mi velmi pomohla. Viděl, že porod byla docela dřina a společně sdílená situace nás velmi sblížila. Díky jeho účasti u porodu jsme se tak nějak smiřovali s osudem společně. Potom odjel domů a řekl prarodičům a všem našim přátelům, co se stalo a o co se asi jedná. Nikdy nezapomenu na svou nejlepší kamarádku, která přišla za mnou do porodnice a chtěla mého syna vidět a pochovat si ho. Dodnes je to pro mě ten nejstatečnější člověk, protože sama byla tehdy již v osmém měsíci těhotenství.
Potom mě potěšila moje maminka, která je ve skutečnosti velmi plačtivý typ. Vím, že plakala někde potají, ale nikdy ne přede mnou, protože věděla, že tak by mi opravdu moc nepomohla. Hned od počátku jsem tušila, že problémy budou s mým otcem. Táta je člověk, kterému dělají zle všechny "odlišnosti", zejména ty vzhledové. Pamatuji si na scény z mého dětství, kdy na koupališti nesnesl pohled na kožní defekty u lidí, o lidech na vozíku ani nemluvím. Vždy se sebral a odešel raději domů.
Narození "takového" vnuka byl pro něj pád velmi, velmi hluboko. Opakovaná rodinná setkání, zejména pak společné jídlo se pro mě stávalo stále větším traumatem. Pro něho samozřejmě taky. Můj otec nebyl schopen (ještě ani v roce věku svého vnuka) najíst se s ním u jednoho stolu. A to už měl můj syn operaci rtu zdárně za sebou. Cítila jsem se hrozně a byla jsem vůči němu plná agrese, nakonec jsem se svými pocity vyhledala psychologa. Velmi jsem očekávala podporu, bezvýhradné přijetí a doporučení, že bych se na kontakty s otcem měla "vykašlat". Prvního se mi dostalo měrou vrchovatou, ale takové rady, jako úplně přerušit kontakty s problémovým dědečkem, tak takové rady jsem tehdy opravdu nedostala. A to bylo dobře. Všichni v rodině jsme věděli, jaký je. Dopřáli jsme mu zkrátka více času. Když jsem se necítila ve formě a neměla jsem sílu na kontakty s ním, dali jsem si prostě oddechovou pauzu. Ale nikdy jsem s ním úplně kontakt nepřerušila.
A pointa? Až ve dvou letech přinesl můj syn svému dědovi bačkory a najednou byl jeho. Zdá se vám dva roky příliš dlouhá doba na přijetí dítěte prarodičem? Když se dnes po letech dívám zpátky a v porovnání s celkovou délkou lidského života to byla pro nás jen bezvýznamná epizoda.
Štěstí na spolužáky
Jak už jsem výše zmínil - jsem kluk jako každý jiný. Toho, aby se dítě s rozštěpem takhle cítilo se dá dosáhnout jedině tím, že bude vychováváno jako každé jiné dítě. Péče jemu poskytovaná nad rámec "normálnosti" musí být dítětem chápána jako něco naprosto normálního. Je mi jasné, že jsem třeba ve škole měl určité ústupky - už jen s ohledem na mou výslovnost. Ale nikdy jsem já sám necítil, že bych takovou pomoc dostával. Obrovský kus práce s mojí psychikou odvedla jedna paní učitelka (1. a 2. třída), která mě zařadila do třídy jako každého jiného. Nikdy nesmí dojít k tomu, že by bylo dítě s podobným problémem protěžováno před ostatními. Nebo na jejich úkor - pak vznikne prostředí tak akorát k šikaně. I doma jsem byl veden a vychováván podobně. Jako malý jsem měl tendenci na každého, kdo měl na mě hloupou připomínku, nebo se mi snad dokonce smál, útočit. Poté mi bylo nesčetněkrát vysvětlováno, a to cituji : "nesmíš se na ně zlobit, oni jsou hloupí a nechápou to". Asi byste nevěřili, kolikrát jsem si tuhle kouzelnou formulku opakoval. Ale pomohlo to. Na rozvoji psychiky, která je nezbytnou součástí každého z nás, má školní prostředí veliký podíl. Když o tom tak přemýšlím, tak jsem vlastně měl obrovské štěstí právě na školní prostředí a na spolužáky. Do 3. třídy jsem začal chodit na výběrovou jazykovou ZŠ. Asi právě prostředí chytrých kamarádů - kteří si nechali vysvětlit, co že to mám na obličeji, je moc důležité. Navíc třídní kolektiv jako by vytuší slabost jednoho svého člena a chrání si jej. Nezřídka se mi stalo, že se mě kamarádi zastali."

Poznámka

Tato práce je kompilačního charakteru. Čerpá ze zdroje: http://www.rozstep.estranky.cz/stranka/rozstepy---stomateam_cz.
Obsahuje fotografie.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 10 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 180 kreditů (=10Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera15030
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse