Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Rudí Khmerové

Rudí Khmerové

Kategorie: Historie, Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Univerzita Karlova v Praze Právnická fakulta, Praha 1

Charakteristika: Práce hodnotí příčiny, ideologii a zánik režimu Pol Pota v Kambodži sedmdesátých let 20. století. Zabývá se historií Rudých Khmerů. Sleduje jejich zásady, přesvědčení a věnuje se jejich hlavním představitelům. Dále charakterizuje život Khmerů v hlavním městě Phnom Penhu a vznik Demokratické Kampučii. Práce je ukončena popisem zániku této ultralevicová organizace, která stála u moci v letech 1975 až 1979.

Obsah

1.
Rudí Khmerové
2.
Kambodža v druhé polovině 20. století
3.
Náboženství v Kambodži
4.
Dopad války ve Vietnamu na Kambodžu
5.
Saloth Sara
6.
Phnom Penh a jeho charakteristika
7.
Vznik Demokratické Kampučie
8.
Vláda Pola Pota
9.
Svržení Rudých Khmerů v 70. letech
10.
Shrnutí

Úryvek

"17. dubna 1975 nastal zlomový okamžik. Phnom Penh byl dobyt komunistickými vojsky a to znamenalo konec války a nastolení nových pořádků. Po krátké euforii a úlevě nastalo zděšení na stranách obyvatel i vítězných vojáků. Ti po letech strávených v džungli působili na měšťany jako divoká zvěř. Neovládali řadu civilizačních návyků a neznali vymoženosti moderního světa. Obdivovali propisky, jedli zubní pasty a záchodové mísy považovali za studánky s vodou vysoce vhodnou k pití. Objevený přepych města ve vojácích ale vyvolal absolutní znechucení. Utvrdil je v tom, že město je nenapravitelně zkažená instituce. Jeden kádr Rudých Khmerů prohlásil: „Lidé se mohou změnit, ale města ne. Budou-li v potu tváře mýtit džungli, sít a sklízet, naučí se rozeznávat skutečnou hodnotu věcí.“
Toto je jedna za základních tezí ideologie Rudých Khmerů. Poctivá práce venkovského rolníka byla považována za ideál. Zaostalý kambodžský venkov byl vyzvedán jako vzor a město s veškerými výdobytky spojenými s jeho obyvateli zatracováno. Opovrhováno bylo nejen technickými vymoženostmi a bohatstvím, ale i penězi, vzděláním nebo třeba státní správou. Měla být zavedena společnost absolutně rovných lidí. Toho chtěli Rudí Khmerové, členové tajné Komunistické strany Kampučie, dosáhnout tím, že městské obyvatele vrátí zpět do nezkaženého rolnického prostředí a začnou budovat společnost znovu od píky. Říkalo se tomu očista. Veškeré projevy nadřazenosti buržoazie bylo potřeba zničit. Nežádoucí bylo i nošení brýlí nebo znalost cizích jazyků.
Ideologie polpotovců byla silně nacionalistická. Číňané, Laosané, Vietnamci nebo Čamové byli vedle měšťanů dalšími nepřáteli. Spousta z nich bylo fyzicky zlikvidováno, a to nejen v roli příslušníků států, které v očích Rudých Khmerů bránily Kambodži v seberealizaci, ale spíše z mnohem prozaičtějšího důvodu. Místním kádrům jednoduše přišlo, že moc vybočují z řady.
Cílem byla naprostá likvidace osobnosti. Z kambodžského světa mělo zmizet nejen hmotné, ale i duševní vlastnictví. Lid byl ztělesněním všeho dobra, individualita byla ztělesněním všeho zla a charakteristickým znakem kontrarevolucionáře. Jakákoliv odlišnost byla nežádoucí, rovnost byla ideálem, a to i majetková. Tato myšlenka později vedla ke zrušení peněz. „On nic, ty nic, to je komunismus,“ hlásal Khieu Samphan. Navíc myšlenka, že vlastnictví a majetek jsou zhoubné, má oporu i v buddhismu. Individualistický charakter mělo i něco tak neškodného, jako je rodina. Ta měla být zrušena a nahrazena stranou.
V čele Rudých Khmerů stál Saloth Sar a hrstka dalších mužů. Paradoxem je, i když ne úplně překvapivým, že patřili mezi vrstvu relativně vzdělaných městských intelektuálů. Studoval vyhlášenou kambodžskou školu Lycée Sisovath a elektrotechniku ve Francii. Jedním z hlavních rysů osobnosti Saloth Sara bylo tajnůstkářství, neustálé lhaní a paranoia. Vzhledem k létům strávených v džungli je to pochopitelné, ale Sar svou povahu přenesl i po převratu na režim Rudých Khmerů. Byl doslova posedlý utajováním. Po dobytí Phnon Penhu nevjel do hlavního města jako vítěz se vší slávou, ale tajně po malých silnicích a ihned se ukryl v bezpečné budově nádraží. Kambodžané sami tápali, kdo jsou tajemní „osvoboditelé“. Moc byla v rukou tajemné organizace zvané Angkar padevat nebo Angkar loeu, pro lidi jednoduše Angkar. Angkar bylo pro běžné obyvatele neznámé cosi, co řídilo chod věcí a bylo nutné se mu podřídit. V jeho jménu se zabavoval majetek a udělovaly příkazy. Kdo se vzpříčil jeho vůli, musel se vypořádat s často krutými následky."

Poznámka

Práce vychází z knihy Shorta Philipa: Pol Pot, Dějiny zlého snu, Praha 2005. Seminární práce z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, pro předmět Mezinárodní vztahy po roce 1945.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20871
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse