Trest smrti

Kategorie: Základy společenských věd, Právo

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium, Havířov-Podlesí, příspěvková organizace, Havířov-Podlesí

Charakteristika: Seminární práce se věnuje tématu trestu smrti. Obsahuje charakteristiku trestu, čísla a fakta s ním související a popisuje podrobně metody tohoto trestu. Doplněny jsou i případy ze současnosti, kdy byl použit trest smrti. K práci byl také proveden dotazníkový průzkum zjišťující názory a znalosti o trestu smrti, který je krátce vyhodnocen v závěru.

Obsah

1.
Obsah
2.
Úvod
3.
Charakteristika
4.
Čísla a fakta
5.
Metody trestu smrti
5.1.
Poprava zvířetem
5.2.
Ukřižování
5.3.
Garota
5.4.
Gilotina
5.5.
Oběšení
5.6.
Poprava elektrickým proudem
5.7.
Plynová komora
5.8.
Smrtící injekce
5.9.
Akcelerační komora
6.
Zajímavosti ze světa
7.
Závěr - shrnutí dotazníku
10.
Příloha - dotazník

Úryvek

"1. Charakteristika
Trest smrti, také chápan jako nejvyšší nebo absolutní trest, je druh trestu, který předpokládá usmrcení neboli zabití odsouzeného člověka za trestný čin, za který je možné tento trest uložit dle platného zákona.
Vzhledem k tomu, že u tohoto trestu neexistuje možnost nápravy po vykonání jako u jiných, mírnějších trestů, například odnětí svobody nebo domácí vězení, je tento trest velmi kontroverzní. Lidé přijímající trest smrti, jej považují za velmi spravedlivý pro někoho, kdo zabije jiného člověka nebo více lidí. Na druhé straně jsou zase ti, kteří s tímto trestem nesouhlasí. Považují ho za barbarský a nehumánní trest. Trest smrti má velmi odstrašující účinky, proto byl v minulosti hojně používán, a proto jej také využívají mnohé země dodnes.
„Trest smrti není pro většinu přihlížejících ničím jiným než krvavým výstupem, lidskou obětí, divadlem pro zahaleče a dovede vzbudit nanejvýš soucit smíšený s nevolí. Poprava působí na diváka podstatně více těmito dvěma emocemi, než aby ho odradila očistnou hrůzou, přestože zákon sleduje hrdelním trestem právě tento cíl.“ Beccaria, 1764

2. Čísla, fakta, statistiky
Ačkoli je v dnešní době zemí používajících trest smrti stále méně, i nadále je povolen v 58 státech. Více než polovina z nich ho však již ve skutečnosti nepoužívá. V roce 2008 se z 59 států provedly popravy jen ve 25 z nich. Stát s největším počtem popravených je Čína. Odhaduje se, že v roce 2008 to bylo 1718 poprav. Na druhém místě je Írán s 346 popravenými, poté USA se 111 popravenými a posledním státem přesahujícím 100 poprav je Saudská Arábie se 102 popravami. V roce 2010 počet poprav klesá. Sto popravených přesáhla jen Čína (1000) a Írán (252). Celkový počet poprav se vyšplhal přibližně na 527, což je o 187 méně než o rok dříve. Mezi další státy, které v současné době aplikují trest smrti, patří například Pákistán, Brazílie, Mongolsko, Libye, Peru, Bělorusko a další.

3. Metody trestu smrti
Existuje několik druhů poprav, žádný způsob však není humánní. U každé metody je totiž možnost nedokonalosti a tím pádem mají daleko k lidskosti. Druhů popravy existuje veliké množství. Například rozpárání břicha, vražení kůlu do těla, stažení z kůže, rozčtvrcení, roztrhání, rozřezání pilou, rozdrcení, upálení, zastřelení, ukamenování. Zajímavými a mnohdy dodnes používanými jsou dále:

3.1. Poprava zvířetem
Popravu zvířetem v dnešní době již nenajdeme. V historii to byla ale oblíbená metoda popravy. Používaly se nejrůznější zvířata k nejrůznějším typům usmrcení člověka. V Kartágu a Indii se upřednostňovalo rozdupání slony, Egypťané zase praktikovali předhození krokodýlům. Asyrský král Aššurbanipal uplatňoval nejpotupnější trest, předhození psům, již sedm století před Kristem. Při dobývání Ameriky používali Španělé tento typ popravy k usmrcení stovky Aztéků a Inků, původních obyvatel. U Germánů bylo zvykem přivázat ženu za vlasy k divokému koni a nechat ji smýkat, dokud nezemřela. Toho uplatňovali v Anglii a Francii u otcovrahů. Nejvíce však používali zvířata k popravě Římané. Celý proces se postupně vyvíjel, nejdříve odsouzeného svázali a předhodili divé zvěři, pak přišlo na to, že mu dali i menší zbraň a udělali z celého procesu divadlo. Tyto zvířata zde však velice trpěla, neboť s nimi bylo velice špatně zacházeno. Například při otevírání Kolosea bylo zabito přes 9000 divokých šelem přivezených z Afriky. Ve Francii, Anglii a Holandsku používali k usmrcení také hlodavce, jako jsou krysy nebo lasice. Odsouzeného svázali a na břicho mu dali nádobu se zvířaty otočenou dnem nahoru. Na té pak byl rozdělán oheň, který zvířata donutil k tomu, že v panice rozhryzala odsouzenci břicho, aby se mohla dostat ven. V Jižní Americe a v Africe byl naopak uplatňován hmyz. Odsouzence přivázali ke kůlu nebo ke stromu a hmyz jej okousal. Tento typ byl uplatňován ještě v polovině 18. století v Maroku a Brazílii."

Poznámka

Součástí práce jsou fotografie o rozsahu cca 1/3 strany.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 45 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 38 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány ČSOB, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - 35 Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
  JEN PRO REGISTROVANÉ UŽIVATELE
  Cena za stažení je pouze 630 kreditů (=35Kč).
 4. SMS platba (Slovensko) - 1,70€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera25127
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 1,70€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse