Seminarky.cz > Životopisy > > > Uherský kronikář Simon de Keza a jeho Gesta Hungarorum - slovensky

Uherský kronikář Simon de Keza a jeho Gesta Hungarorum - slovensky


Kategorie: Humanitní a ekonomické obory

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V práci je představena osobnost slovenského dějepisectví pozdního středověku Šimona z Kézy, který byl jedním z uherských kronikářů a jeho dílem byla kronika Gesta Hungarorum, která vznikla někdy na konci 13. století. Jedná se o první kroniku pocházející opravdu ze slovenského prostředí a zároveň je to nejstarší uherská kronika, která obsahuje popis zašlých časů, ale i údaje z doby svého vzniku.

Obsah

1.
Źivot Simona de Keza
2.
Dílo Simona de Keza

Úryvek

"V 13.-15. storočí dedina patrila rodu Bogat-Radvan no v 14. storočí tam nemali kúriu, takže tam nebývali a ani odtiaľ nepochádza vetva tohto rodu, ktorá by používala meno dediny v prídomku. O tomto rode sa Šimon v kronike tiež zmieňuje. Prvými šľachtickými predkami boli bratia Bogat a Radvan, ktorí do Uhorska prišli z Čiech. Boli ako vojaci (pohraniční strážcovia) v službách uhorského kráľa, za čo dostali majetky a titul. Založili dedinu Moravany, čo je dôkazom toho, že prišli z Moravy
Práve tieto podrobné vedomosti o severo-východnej uhorskej šľachte a tomto geografickom priestoreviedli mnohých historikov, aby Šimonov pôvod kládli práve do tohto regiónu.
Druhým faktorom je, že meno Šimon bolo u Bogat-Radvanovcov populárne. V polovici 13. storočia boli jeho nositeľmi dvaja (šľachtic z Lúca a iný zo Szady).
Prvým známym majiteľom dediny Ložín bol Mogh, ktorý mal dvoch synov – Šimona a Mogha, ktorým patril Ložín a ďalšie majetky v Zemplínskej župe. Tento Šimon mohol byť totožný so Šimonom z Kezy."

Poznámka

Práce je doplněna o poznámky pod čarou.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x45dc332cc8ff9.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Uhorsky_kronikar_Simon_de_Keza.doc (37 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse