Vikingové

Kategorie: Dějepis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum, příspěvková organizace, Sokolov

Charakteristika: Práce zkoumá oblast Skandinávie v období 8. - 12. století, kdy žili vikingové, s ohledem na geopolitckou situaci zbytku Evropy a v širším dějinném kontextu.

Obsah

1.
Úvod
2.
Historie
3.
Politika
4.
Postavení žen
5.
Mytologie
6.
Móda a každodenní zvyky

Úryvek

"Víte, co mají společného nejstarší evropský parlament, bitva u Hastingsu, objevení Ameriky, neonacisté, založení Kyjevské Rusi a ženská práva? Možná je to překvapivé, ale určité pojítko tu je. Jsou to Vikingové. Ale prosím, začněme tam, kde se začít má – na začátku.
Vikingové byli původní germánští obyvatelé Skandinávského poloostrova. Žili především z lovu, případně rybolovu. Severní Evropa ostatně není příliš přívětivá k zemědělství, a proto pěstování jakýchkoli plodin připadalo v úvahu jedině na jihu Švédska, v Dánsku a v Pobaltí. I přesto se jim ovšem dařilo dobře, dařilo se jim dokonce tak dobře, že už v polovině 8. století jim jejich původní domovina začínala být malá. A právě tehdy se projevily germánské kořeny, z lovců ryb se stali piráti a ze zemědělců nelítostní hrdlořezové. Vikingové začali expandovat.
Málokdy v historii začíná nějaká doba přesným datem, avšak v tomto případě za počátek doby vikinské bývá považován rok 793, kdy byl norskými nájezdníky přepaden a vypleněn klášter na ostrově Lindisfarne, ležící u východního pobřeží severní Anglie nedaleko hranic se Skotskem. Dle soudobých zápisů si Norové počínali zvláště krutě: mnoho mnichů bylo povražděno, klášter byl naprosto vypleněn a poté zapálen. Je to nejstarší zaznamenaný nájezd Vikingů.
Během 8. a 9. století plenili východní pobřeží Británie a dokonce sever Francie. Dánští Vikingové spolu se svými norskými kolegy postupně obsadili i britské vnitrozemí. V druhé půli 9. století byla severní část Británie obsazena dánskými Vikingy. V dnešní severní Francii zase západofranský král Karel III. udělil normanskému náčelníku Rollovi v léno hrabství Rouen v dnešní Normandii (která je konečně pojmenovaná po Normanech, jak se Vikingům tehdy ve Evropě říkalo). Norští a dánští Vikingové pronikali dále až do Středomoří, kde spolu s evropskými armádami bojovali proti Saracénům.
Norští Vikingové ovládli ostrovy Severního moře, Island a Faerské ostrovy a dokonce se kolem roku 985 dostali až na pobřeží Ameriky. Na severu Newfoundlandu založili přinejmenším jednu osadu a vypravovali se dál na jih. Jejich osídlení bohužel záhy skončilo, prostě proto, že je vyhnali Indiáni.
Tyto daleké mořské výpravy byly možné díky dokonalým vikinským lodím, drakkarům, menším snekkarům a knarrům. Drakkar byla až 40 metrů dlouhá válečná loď s nízkým ponorem, takže se mohla plavit po širokých řekách i daleko do vnitrozemí. Loď byla vybavena vesly po stranách a navíc plachtou. Snekkary byly menší verze drakkarů, dlouhé 15 až 20 metrů. A konečně knarry, které byly používány jako transportní a obchodní lodě s hlubším ponorem a větším prostorem pro náklad.
V roce 1066 normanský vévoda Vilém u Hastingsu porazil anglosaská vojska a stal se vládcem Anglie. Dnes je známý jako Vilém Dobyvatel, sice to byl francouzský šlechtic, ale my samozřejmě víme, odkud ta normanská hrabata ve skutečnosti pocházela.
Vikingové z jižní části Švédska se vydávali na východ, především jako kupci a obchodníci. Ve východní Evropě známí jako Varjagové dokonce přispěli k založení Kyjevské Rusi, konkrétně tak, že ji přímo založili: roku 862 se náčelník Rurik zmocnil Novgorodu a jeho syn Oleg poté připojil i Kyjev. Tato teorie ovšem samozřejmě v 19. a 20. století narazila na politický odpor.
Politika byla ovšem důležitá už pro Vikingy samotné. Vikingové samozřejmě měli své krále a šlechtu, politický systém by se ale dal spíše charakterizovat jako demokracie, i když s jistými vojenskými rysy. Vikinská společnost se obecně dělila na tři stavy: otroky, sedláky a jarly. Otroci neměli žádná práva, jen povinnost pracovat. Sedláci už na tom byli lépe. Měli své domy, pozemky, byli to především zemědělci, řemeslníci a bojovníci. Co je však nejdůležitější – byli svobodní a měli právo se účastnit thingu, čili sněmu. Nad nimi stáli jarlové, velkostatkáři, náčelníci, kteří si udržovali své družiny a mohli si také dovolit vlastnit lodě. A celá hierarchie byla završena postavou krále, který byl volen na thingu shromážděním náčelníků. Král držel v rukách určitou moc, která byla ovšem stále omezena mocí lidu, potažmo sněmu. Jakkoli se to může zdát idylické, toto politické rozvržení je veskrze pozůstatkem pravěké společnosti starých germánů a fungovalo de facto především proto, že místo středověkého politikaření Vikingové chtěli vlastně jenom bojovat."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera29091
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse