Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vztah islámu a západní civilizace

Vztah islámu a západní civilizace

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Gymnázium Boženy Němcové, Hradec Králové, Pospíšilova tř. 324, Hradec Králové

Charakteristika: Seminární práce zpracovaná pro seminář společenských věd se zabývá vztahem islámského světa a západní civilizace. Sleduje nejprve přístup islámského světa k západní společnosti v historii a dnes a jmenuje příklady agresivního i smířlivého postoje. Nakonec se zaměřuje na rozšíření a přijetí islámu v zemích Evropské unie.

Obsah

1.
Úvod
2.
Islámský přístup k západní společnosti v historii a dnes
3.
Agresivní islám
4.
Prostor pro parlamentáře
5.
Islám v Evropské unii
6.
Několik slov závěrem

Úryvek

"ISLÁMSKÉ PŘÍSTUPY K EVROPĚ

Rivalita mezi islámským světem a někdejší křesťanskou Evropou vykrystalizovala na obou stranách již ve středověku do mobilizující ideje „svaté války“. Její slovník a militantní způsob myšlení se v průběhu staletí vyvíjely a prosazovaly i šíře, mimo původní náboženský kontext, a v určitých podobách se s obnovenou vitalitou uplatňují i dnes. Konflikty označované z jedné strany za džihád a z druhé za kruciáty (křížové výpravy) nebyly ovšem primárně náboženské, ale vycházely z proměnlivých pragmatických zájmů a souborů hlubších konkrétních příčin. V dnešní militantně laděné publicistice se stále vyvolává nedůvěra k dědičnému rivalu pomocí starého pojmu: na sever od Středomoří se mluví a píše o hrozbě džihádu, z jižní strany s nemenší vehemencí o imperialistických křižácích (arabsky salíbíjún). Stojí za zmínku, že termíny sálíbí, hamla sálíbíja, křižák, kruciáta začali arabští autoři používat až v koloniální době; za křižáckých válek psali vždy jen o „Francích“. Evropané či Američané o křížovém tažení (zvláště často se tak užívá anglického substantiva nebo slovesa crusade)- jde zpravidla o hojně využívané metaforické označení pro velké, chvályhodné úsilí. Z nedůvěřivé druhé strany je však vnímáno ve smyslu vojenské hrozby.
Arabská nacionalistická rétorika mísila zpravidla zájem o vyspělou západní techniku a výhodnou hospodářskou spolupráci s kritikou imperialistických záměrů a podporu Izraeli. Islamisté též poukazují na postupující morální rozklad západní společnosti: prostituci, homosexualitu, rozpady rodin, sebevraždy, degeneraci umění, alkoholismus, drogy, stoupající kriminalita atd. Zdroj těchto problémů spatřují muslimští autoři v sekulárním, materialistickém smyšlení, které odsuzují jak v jeho bezbožecké marxistické tak v konzumně liberální formě. Mnozí klasici dnešního islamismu sepsali své příběhy o kulturním šoku, který zažili při pobytu na Západě. Sajjid Qutb, který v letech 1948 – 1950 studoval v USA školské metody, byl již na cestě lodí uražen chováním podnapilé ženy, v samotných Spojených státech oceňoval vyspělost vědy a technické vymoženosti, ale odsuzoval rasizmus, sexuální nevázanost a podporu Izraele. Většina dnešních kritiků Západní společnosti sama studovala na některé z jejích univerzit. Íránský autor Ál-e Ahmad zavedl ve svém kritickém eseji příznačný novotvar Gharbzadegí, tj. „západní mor“ nebo „okcidentóza“. Smyslem kritiky je ve všech případech varovat souvěrce před přebíráním západních kulturních vzorů.
Od 70. let minulého století vznikají nová fundamentalistická uskupení např.: Muslimští bratří, Hisb alláh, Islámský džihád, ktera nastolila novou - džáhílíju, tažení svaté války. Tato je zaměřena spíše proti vlastním sekularizovaným vládám. Některé šíitské koncepce islámské revoluce založené na marxismu snoubeném s Koránem zde přejímají vlivy poněkud východní.
Ajjátoláh Chomejní přirovnával USA k Velkému satanu (Šejtán – e bozorg) a SSSR k Malému satanu. A starou „okcidentózu“ vystřídal útočnějším pojmem táhádžum-e farhangí, kulturní agrese. Proti ní brání Írán (podobně jako některé Zálivové monarchie) cenzurou dovážených tiskovin a videokazet a zákazem některých satelitních programů (MTV).
Pan Sejjed Mudžaba Músáví Lárí, jehož spisy jsou šířeny na íránské náklady v západních jazycích, rozpitvává a kritizuje pochybení dnešního euroamerického světa velice zemitě: od středověkých „zločinů církve“ až po dnešní ekonomickou nerovnost, horentní zbrojní výdaje, zcestnou lásku ke zvířatům a nedostatečnou lásku k dětem, odkládaným do jeslí atd.

Definovat vztah k Evropě jsou nuceni i islámští právníci. Ve středověku dělili svět na islámská území (dár al-islám)(Alžírsko, Indonésie, a po šátkové aféře viz. níže i Francie), „území válečná“ (dár al-harb), ovládaná jinověrci (ČR). Dnes jsou země či kraje, kde jsou muslimové menšinou (Indie, větší část Evropy, USA) označovány za „území dohody“ (dár al-mu`áhada)."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera25440
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse