Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Vztahy mezi sourozenci

Vztahy mezi sourozenci

Kategorie: Základy společenských věd

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Vyšší odborná škola ekonomických studií, Střední průmyslová škola potravinářských technologií a Střední odborná škola přírodovědná a veterinární, Praha 2, Podskalská 10, Praha 2

Charakteristika: Práce se zamýšlí nad vývojem a proměnami vztahů mezi sourozenci a jejich dopadem na samostatný život a utváření osobnosti zúčastněných. Ukazuje na typy interakcí, které mezi vlastními, nevlastními či vymyšlenými sourozenci probíhají, věnuje se postavení sourozenců v rodinné interakci.

Obsah

1.
Sourozenecký vztah je velice specifický, je však potřebný?
2.
Duševní souznění a vzájemné pomáhání, nebo rivalita a nesnášenlivost?
3.
Záleží na věku a pohlaví?
4.
A co dvojčata?
5.
Vztah k rodičům a prarodičům
6.
Sourozenci dříve, dnes a v budoucnosti
7.
Žárlivost – rodiče, prarodiče, partner, kamarádi
8.
Výhody a nevýhody pro život
9.
Nevlastní a vymyšlení sourozenci
10.
Trocha astrologie a esoteriky

Úryvek

“1. Sourozenecký vztah je velice specifický, je však potřebný?

Mít bratra nebo sestru je pro mnoho lidí normální, neberou to jako nějakou výhodu. Spíše slýchávám, hlavně od mladších lidí, že to přináší spoustu problémů. Ale když si uvědomíme, že náš sourozenec je nám často hodně moc podobný jak vzhledem, tak i chováním a vyjadřováním, a že je od stejných rodičů, jako my, tudíž má stejné nebo podobné geny jako my, je myslím důležité se nad těmito fakty zamyslet. Mezi sourozenci je nejen pokrevní pouto, ale i zajímavý a zvláštní vztah, který jinde moc nenajdeme. Samozřejmě záleží na tom, jestli se mezi sebou budou nebo nebudou mít rádi. I když pokud se rádi mít nebudou, bude to také zvláštní vztah, neboť si myslím, že k sourozenci vždy budeme cítit něco specifického, něco zvláštního a jiného než k ostatním lidem. Zde zmíním i jedináčky, kteří sourozence nemají, ale jak jsem se často doslechla a i nadále dozvídám, sourozence by chtěli, nebo je chtěli dříve, když byli mladší. Podle mě cítí, že jim někdo v životě chybí, že jsou vlastně doma sami jen s rodiči, hrají si sami a v pozdějším životě musí být více samostatnější. Je to ale jen můj názor, protože ten pocit neznám. A jako já nedokážu plně pochopit lidi, kteří sourozence nemají, myslím si, že ani oni nepochopí nikdy zcela specifika opravdového sourozeneckého vztahu, když ho nezažili. Párkrát jsem se setkala i s nepochopením, že sourozenec je pro mě tak důležitý, například při řešení nějakého problému. Ale podívejme se třeba do přírody, do zvířecí říše, kde spousta samic rodí více mláďat než jedno. V mysli se mi vybavila lvice a její lvíčata neustále a neúnavně si hrající mezi sebou, nebo fenka se štěňátky. Naproti tomu jsou však zvířata, která mají jen jedno mládě, což je myslím z důvodu náročného starání se o něj. Nevím, jak tomu má být od přírody u lidí, ale přijde mi přirozenější, že pokud je pár, který chce mít děti, měl by mít dva, nebo i více potomků. A to už z důvodu jakéhosi nahrazení, nebo z důvodu přirozené párovosti či mnohočetnosti na světě. Možná to tak beru proto, že sama sourozence mám, ale dle mého názoru je lepší mít více dětí.

2. Duševní souznění a vzájemné pomáhání, nebo rivalita a nesnášenlivost?

Jiný vztah můžeme sledovat u malých dětí, jiný potom v pubertě a dospívání a v dalším životě a ve stáří. Malé děti, pokud mají mladšího sourozence, jsou v chování k nim často hodně ovlivňováni rodiči, nemohou naplno projevit svůj popřípadě negativní vztah k nim. Ale mají nějaký negativní vztah? Není to dětské „pošťuchování“ vyjádřením něčeho jiného, než nelibosti a žárlivosti? Nejde jen o dětské hry a naopak o zájem o ty druhé? Z mé vlastní zkušenosti mohu říci, že jsme se s mým mladším bratrem provokovali a prali dost často, ale nebylo to z nějaké nenávisti. Spíše z toho důvodu, že když s někým bydlíte několik let v jednom pokoji a v jeho přítomnosti trávíte v dětství většinu času, musí tam probíhat nějaká interakce. Dost často je to však neshoda z důvodu například hodiny zhasnutí světel, rozdělení obytné plochy, umístění hraček do poliček a tak podobně. Pozitivní vztah je však také velice rozvíjen, napadá mě třeba ochrana mladšího, nebo i staršího sourozence před někým nebo něčím, vzájemné spiklenectví, nebo sourozenecké hry. V dospívání, zvláště pokud jsou od sebe sourozenci věkově vzdáleni, dochází k potyčkám jiného rázu. Jedná se již více o řešení mezilidských vztahů, může dojít i k vzájemnému obviňování. Ale hezky si popovídat se svým sourozencem o svých problémech, nebo jen tak „hodit řeč“ je velice příjemné a přínosné nejen pro život, ale hlavně pro budování si pěkného vztahu a pro momentální porozumění a pochopení . V dospělosti se vztah určitě dále vyvíjí a mění, ale sama to ještě nedokáži posoudit. Spíše to vidím okolo sebe a to v podobě návštěv sourozenců, protože většinou lidé už mají své rodiny a nebydlí ve své původní rodině. Setkávám se se vtahy kladnými i zápornými, ale co je zajímavé – lidé často o svých sourozencích mluví, ať již hezky, nebo ne. Tím se podle mě dokazuje důležitost sourozeneckého vztahu a to, že nám na nich záleží, že máme radost z jejich úspěchů, nebo jsme smutní z toho, že se jim něco nepovedlo. Podporujeme je a napomínáme, jsme na ně hodní nebo se na ně zlobíme. Vztahy jsou všeobecně hodně pestré a různorodé, v čemž spočívá jejich krása a nezaměnitelnost."

Poznámka

Práce je tématicky příliš sevřená, vrací se stále k několika málo myšlenkám.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera13061
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse