Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Warlordismus, občanská válka v Sieře Leone

Warlordismus, občanská válka v Sieře Leone

Kategorie: Historie, Politologie

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta mezinárodních vztahů, Praha 3

Charakteristika: Seminární práce se zabývá občanskou válkou v Sieře Leone, která proběhla v 90. letech 20. století. Popisuje historii tohoto státu, přináší základní údaje a fakta. Následně seznamuje s průběhem občanského konfliktu, informuje o jeho počátcích, nuceném úprku prezidenta či o neúspěšné smlouvě mezi NPRC (National Provisional Ruling Council) a britskou žoldáckou společností. Hlavním cílem je zjistit motivaci na straně RUF (Revolutionary United Front), která vedla k prodlužování konfliktu i přesto, že zde bylo několik šancí na jeho dřívější ukončení.

Obsah

1.
Úvod
2.
Základní fakta a stručná historie Sierry Leone do vypuknutí občanské války
3.
Občanská válka
4.
Foday Sankoh, RUF a motivace pro prodlužování konfliktu
5.
Závěr
6.
Použitá literatura
7.
Obrazová příloha

Úryvek

"3. Občanská válka
Za oficiální počátek občanské války v Sieře Leone se považuje 23. březen 1991, kdy RUF Fodaye Sankoha zaútočila na pohraniční města v distriktu Kailahun, který sousedí s Libérií. Ta byla tou dobou již také zmítaná občanskou válkou, kdy v čele rebelské strany stál Charles Taylor, dnes již bývalý prezident této západoafrické země.
Sierra Leone se dostala na mušku Taylorovy NPFL (National Patriotic Front of Liberia) údajně proto, že své území poskytla jako základnu pro operaci ECOWASu ECOMOG, která měla zasahovat právě v občanské válce v Libérii. Následně pak Foday Sankoh vyhlásil, že se prezident Momoh musí vzdát do 90 dnů úřadu, jinak zaútočí. Sankoh zaútočil do 19 dnů od tohoto prohlášení, již výše zmíněného 23. března 1991.
Bojové skupiny, které vkročily na území Sierry Leone, byly rozděleny na dvě skupiny – předvoj a speciální síly. Předvoj se skládal ze skupiny bojovníků ze Sierry Leone, kteří byli v 80. letech cvičeni v Libyi, a z občanů Sierry Leone, kteří byli rekrutováni v sousední Libérii. Speciální síly pak byly bojovníci NPFL, kteří byli do bojů v Sieře Leone zapůjčeni jen do roku 1993.
Do roka od vypuknutí války došlo k vojenskému převratu, kdy důstojníci, nespokojení se zásobováním fronty a především s tím, že se k nim již dlouhou dobu nedostaly žádné peníze, vytáhli na Freetown. Zde získali prezidentovo sídlo. Prezident Joseph Momoh uprchl do Guiney a do čela země se dostala vojenská junta (National Provisional Ruling Council - NPRC) v čele s mladým důstojníkem Valentinem Strasserem. Podle jejich vlastních slov bylo jejich cílem rychlé ukončení války a brzký návrat civilní správy.
Již po roce měla válka katastrofální důsledky. NPRC se stala velmi rychle populární , ovšem brzy s ní začali být lidé nespokojení. Junta za diamanty nakupovala zbraně a vojáci rozhazovali peníze. Rebelové získali vládu nad důležitými diamantovými oblastmi a na juntu byl vyvíjen tlak, aby oblasti rychle dobyla zpět. Dlouho se pak s rebely přetahovala o daná území, která byla nejvýznamnější svou těžbou diamantů i zemědělskou produkcí.
Fenoménem občanské války v Sieře Leone jsou tzv. sobels – ve dne vojáci (anglicky „soldiers“), v noci rebelové („rebels“). To samozřejmě nemohlo přispět k popularitě režimu, který měl chudé a slabé civilisty chránit, ne se chovat stejně jako rebelové.
Brzy se začíná ozývat volání po jednání, které by přineslo konec konfliktu. Žádná snaha se ale nedaří. Dokonce se objevuje názor, že by se RUF měla přeměnit v politickou stranu, která by se po uzavření míru mohla angažovat i v civilní vládě.
V situaci, kdy se rebelové dostali až k hlavnímu městu Freetownu, uzavírá NPRC smlouvu s britskou žoldáckou společností. Ta neuspěla, a tak NPRC hledá pomoc u jihoafrické žoldácké společnosti Executive Outcome. Za jejich pomoc junta zaplatila budoucími těžařskými koncesemi. To byla technika, která byla používána i na straně rebelů. Ti doly třeba ještě nedrželi reálně v rukou, ale měli výraznou šanci, že se jim to s penězi za prodané koncese v budoucnosti podaří. Jihoafrická společnost Executive Outcome velmi přispěla k uklidnění situace, ve které se pak junta rozhodla vyhlásit volby.
Ještě před volbami byl ale Strasser svržen jiným armádním příslušníkem, protože došlo k obavám, že moc do rukou civilní správy nepředá. I přes krvavou kampaň RUF, která civilistům sekala ruce jen proto, aby jim znemožnila hlasování ve volbách, se volby uskutečnily a 26. března 1996 v nich zvítězil Ahmad Tejan Kabbah."

Poznámka

Vysoká škola ekonomická v Praze, fakulta mezinárodních vztahů. Práce obsahuje několik obrázků, rozsah čistého textu je cca 10 stran.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

 1. SMS platba (ČR) 15 Kč

  Platba prostřednictvím brány mobilního operátora. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  V případě potíží s realizací platby se neváhejte obrátit na infolinku poskytovatele služby, společnost Advanced Telecom Services s.r.o., na čísle +420 776 999 199

  Nápověda pro zákazníky Telefónica O2:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Telefónica O2 a klikněte na POTVRDIT.
  2. Zobrazí se Vám informace, že SMS byla odeslána.
  3. Na mobilní telefon Vám bude doručena SMS zpráva s odkazem.
  4. Klikněte na odkaz v SMS zprávě, budete propojeni na platební bránu společnosti Telefónica O2. Zde potvrďte platbu.
  5. Na internetu se zobrazí výsledek proběhlé platby.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „O2 platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky Vodafone:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora Vodafone a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na Vodafone portál.
  3. Potvrďte Vaše mobilní číslo kliknutím na DALŠÍ. .
  4. Na Váš mobilní telefon přijde SMS zpráva s kódem.
  5. Zadejte tento kód do formuláře, klikněte na OK.
  6. Objeví se Vám údaje o platbě, kterou potvrďte kliknutím na POKRAČOVAT.
  7. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-peněženka“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.

  Nápověda pro zákazníky T-mobile:

  1. Vyplňte Vaše číslo na mobil, zvolte jako operátora T-mobile a klikněte na POTVRDIT.
  2. Dojde k přesměrování na T-mobile portál, potvrďte zde svůj souhlas s podmínkami platby.
  3. Pokud máte na T-zones účet, přihlaste se a pokračujte bodem 7.
  4. Pokud účet na T-zones nemáte, vepište do formuláře svoje mobilní číslo a klikněte na ODESLAT ČÍSLO.
  5. Přijde Vám SMS zpráva s kódem.
  6. Vepište kód jako heslo do formuláře a klikněte na PŘIHLÁSIT.
  7. Objeví se Vám údaje o platbě, které potvrďte kliknutím na tlačítko ZAPLATIT.
  8. V té chvíli proběhne platba, o jejímž výsledku Vás informuje došlá SMS zpráva.
  Pro úspěšnou realizaci platby je nutné mít aktivní službu „M-platba“. Služba je většinou aktivní automaticky, takže není třeba nejdřív nic aktivovat.
 2. Platit kartou 15 Kč

  Platba kartou. Pro započetí platebního procesu prosím vyplňte kontrolní kód a stiskněte tlačítko "Zaplatit"

  Po proběhnutí platby budete přesměrováni zpět na tuto stránku, kde najdete odkaz ke stažení práce.


  Po odeslání kontrolního kódu budete přesměrováni do platební brány GP webpay, kde zadáte údaje potřebné pro platbu. Platbu dokončíte stisknutím tlačítka "ZAPLATIT".

  Akceptované karty: VISA, VISA Electron, V PAY, MasterCard, Maestro.

 3. Koupit za kredity - Kč >>> ZVÝHODNĚNÁ CENA!
  Jedním stiskem tlačítka, obratem a za výhodnou cenu!
 4. SMS platba (Slovensko) - 0,60€
  Stahovací kód k této práci získáte do několika minut se službou mobilního operátora Premium Rate SMS.
  Zašlete SMS zprávu ve tvaru: SEMmezera20969
  - na telefonní číslo: 8877
  Cena jedné SMS je 0,60€ včetně DPH. Pro využití SMS platby je třeba mít aktivovanou službu Premium Rate SMS. Službu technicky zajišťuje Advanced Telecom Services, s. r. o.
  SMS musí být ve formátu TEXT, bez diakritiky a bez formátování (tj. základní velikost a typ písma). Stahovací kód je použitelný pouze pro tuto práci a je platný až do uzavření okna internetového prohlížeče.
  Stahovací kód přijde obratem na mobil, je platný 24 hodin a lze jej zadat celkem dvakrát.
  Pro stažení této práce zadejte stahovací kód (bez uvozovek):


Důležité informace: Provedením mobilní platby, odesláním SMS, platbou kredity, platbou kartou nebo převodem z účtu souhlasíte s Podmínkami stahování.
Veškeré informace o platbách si můžete přečíst zde.
Máte při placení nebo stahování práce problém? Odpovědi na časté problémy najdete zde nebo kontaktujte naší podporu.

Diskuse