Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Základní deska

Základní deska


Kategorie: Počítače/informatika

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce se zabývá základní deskou. Věnuje se její charakteristice a dělení. Popisuje prvky na ní umístěné.

Obsah

1.
Základní deska
1.1.
Dělení základních desek
2.
Popis prvků na základní desce
2.1.
Socket
2.2.
PCI sloty
2.3.
AGP slot
2.4.
Chipset
2.5.
Sloty pro paměťové moduly DIMM
2.6.
Vstupy a výstupy z řadiče do disketových jednotek a disků
2.7.
Napájení základní desky
2.8.
BIOS - Basic Input / Output Systém
2.9.
Baterie
2.10.
Rozhraní počítače

Úryvek

"Základní deska

Počítač lze charakterizovat jako „stavebnici“ z mnoha elektronických součástek. Aby vše správně fungovalo, jednotlivé komponenty v počítači spolu musí komunikovat a být správně propojeny. To zabezpečuje takzvaná základní deska, nazývaná též motherboard nebo mainboard, která patří mezi základní hardware počítače. Jedná se o desku velkou cca 30 x 30 cm s plošnými spoji s množstvím konektorů a slotů – jedním slovem zástrček připravených pro vložení konkrétních prvků (například pro videokartu, paměti, napájení, procesor apod.). Základní deska tvoří jakousi fyzickou páteř spojující jednotlivé prvky uvnitř počítače.
Základní deska je ve skříni počítače upevněna pomocí šroubů. Je přišroubovaná ke konzole u jedné ze stěn skříně, aby v ní zbylo dostatek místa pro vkládání přídavných karet, které se zasunují přímo do slotů základní desky.
Některé komponenty jsou na základní desce umístěny přímo, například procesor, baterie, CMOS paměť, paměti RAM nebo přídavné karty zasunuté do slotů. Naopak například harddisk, disketové jednotky a CD-ROM jednotky je nutné se základní deskou spojit datovým kabelem.
Motherboardy se dělí především podle podporovaných procesorů. Vzhledem k tomu, že existují tři základní skupiny procesorů pro PC, existují také tři velké rodiny základních desek. Vývojově nejstarší jsou desky s paticí typu Socket 7, dnes již nahrazenou výkonnější variantou Super7. V nich se používají procesory AMD K6-2, jejichž životnost už pomalu končí. Druhou skupinou jsou desky pro procesory rodiny Intel, tedy Pentium III a Celeron, vybavené většinou paticemi Socket370. A konečně třetí skupinu tvoří motherboardy pro procesory AMD Duron a Athlon/Thunderbird, nejčastěji se Socketem A.

Popis prvků na základní desce
SOCKET pro procesor. Jedná se o „zástrčku, do které se vkládá procesor. Ovšem pozor, podobně jako u ostatních slotů na základní desce platí, že ne všechny typy procesorů na trhu je možné vložit do jakékoliv základní desky. Každá základní deska má své parametry a rozsah typů procesorů, které je schopna zvládnout."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x47313b46b1b26.zip (7 kB)
Nezabalený formát:
Zakladni_deska.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse