Seminarky.cz > diskuse k úvodníkům » Studium jazyků? Jazykovka jednou týdně nestačí, vyrazte do zahraničí

Studium jazyků? Jazykovka jednou týdně nestačí, vyrazte do zahraničí

Nekonečné biflování slovíček. Memorování gramatických pouček. Doplňování správných tvarů sloves do předtištěných vět. Hromada teorie, téměř žádná praxe. Mnoho z nás má za sebou stovky jazykových lekcí, a přesto nám při představě, že bychom daný jazyk měli použít v hovoru s rodilým mluvčím, naskakuje husí kůže.

„Nemám problém vyplňovat cvičení v učebnici, ale nedávno mě na ulici britský turista požádal o pomoc s mapou. Vůbec jsem nebyla schopná reagovat, měla jsem pocit, že mi všechny slovíčka vypadla,“ potvrzuje výše řečené vysokoškolačka Martina. „V tu chvíli mi došlo, že ačkoli se učím anglicky už přes deset let, nikdy jsem ji vlastně pořádně nepoužívala. Znám spoustu komplikovaných výrazů, ale chybí mi to zásadní: schopnost je použít v reálním životě.“

Hlavním zádrhelem při studiu jazyka bývá způsob, jakým jsou sestaveny jednotlivé hodiny. Spousta psaní, poslouchání učitele nebo lektora, málo možností převádět teorii do praxe, tedy mluvit. Ale i v případě, že člověk navštěvuje kvalitní konverzační kurz, často zjistí, že sebe kvalitnějších devadesát minut týdně ke zlepšení jazykových dovedností nestačí. Dokud nemáme možnost vyzkoušet si jazyk „naostro“, jen těžko jej budeme s lehkostí používat. „Studenti si často postěžují, že i když poctivě pracují na domácích úkolech a pravidelně chodí do kurzu, zlepšují se jen pomalu,“ popisuje brněnská lektorka francouzštiny Veronika. „Radím jim, aby trávili co nejvíce času obklopeni francouzskými reáliemi. A ideální je, aby se vydali na několikatýdenní jazykový kurz přímo do Francie. Pokroky, kterých dosáhnou, pokud vyrazí, bývají obrovské.“

Při studiu jazyků je zásadní ihned vyzkoušet nově nabyté znalosti v praxi. „Mluvit, mluvit, a zase mluvit,“ radí Veronika. „Na večerních kurzech angličtiny může být lekce sebe lépe sestavena, to ale samo o sobě nestačí. Právě na pobytových kurzech pro studenta práce nekončí spolu s hozením učebnice do batohu. Poté, co opustí učebnu, vyrazí hned třeba na kafe s mezinárodními spolužáky, povídají si – jazykem, který všichni znají, takže francouzsky. A jak si objednají kávu, pokud studují například v Provence? Samozřejmě taky francouzsky. Za několik týdnů tak mají za sebou obrovské pokroky, aniž by si uvědomovali tu dřinu.“

Shrnuto do jedné věty, klíčem k efektivnímu studiu jazyků je propojení kvalitní výuky a možnosti vyzkoušet si jazyk na živo. Ideální tedy je vyrazit na jazykový pobyt. To se snadno řekne, ale kam? A jak mít jistotu, že výuka bude kvalitní? Spěchat na výběr studijního programu se nevyplatí. Důležité je zjistit si co nejvíce o metodice, kterou se lektoři kurzů dané školy řídí, zjistit, jakou má program historii, kdo ho řídí, zda má organizátor programu nad kurzy nějakou kontrolu, jak se daná škola prezentuje, jak ji hodnotí bývalí studenti. Varovným znamením by měly být nepřiměřeně nízké ceny pobytu nebo třeba špatná komunikace ze strany organizátora.

Jednou z nepochybně kvalitních organizací na českém i světovém trhu je švédská společnost EF Education First. Úroveň výuky, kterou EF poskytuje, stihli za téměř pět desítek let prověřit studenti všech věkových kategorií. „Studenti se k nám vracejí,“ říká Šárka Fialová, managerka EF pro Českou republiku. „Mají u nás totiž jistotu, že kurzy budou probíhat na špičkové úrovni. Naší výhodou je totiž fakt, že všechny kurzy jsou kontrolovány shora a řídí se jednotným výukovým systémem. Dopředu tedy víte, že kurz bude stejně dobrý, ať už vyrazíte za španělštinou do Madridu nebo za angličtinou do Dublinu. Za kvalitu zkrátka ručíme. Jsme navíc jedinou jazykovou školou, jejíž kurzy jsou akreditované předními světovými univerzitami.“

EF pořádá jazykové kurzy ve všech světových jazycích na více než 40 místech světa a vy sami se můžete rozhodnout, jak dlouho studiu věnujete – můžete vyrazit na dvoutýdenní i třeba půlroční pobyt. V EF vám dopředu odhadnout, jak velkého pokroku za danou dobu zhruba dosáhnete. Můžete si tedy stanovit konkrétní cíle a délku pobytu jim přizpůsobit. Kromě délky můžete volit i intenzitu a typ kurzu – opět záleží na vašich cílech. Připravovat se můžete na mezinárodně uznávané zkoušky, zlepšit si obchodní angličtinu či se „jen“ rozmluvit.

Ostatně stanovit si přiměřený cíl je další radou zkušené Veroniky. „Hned na začátku se rozhodněte, proč a kam se chcete se svými jazykovými dovednostmi posunout. Cílem může být složení jazykové zkoušky nebo třeba porozumění vaší oblíbené knížce v originále. Anebo povýšení v práci. Budete překvapeni, jakou radost vám udělá dosažení cíle a jak vás to bude motivovat k další práci.“ Chcete tedy umět jazyk? Řešení je snadné: ujasněte si svou motivaci, vyberte si kurz a vyrazte do zahraničí!

http://www.ef-czech.cz/

datum: 12.08.2014 | autor: Seminárky.cz

»» kompletní seznam úvodníků

Diskuse