Seminarky.cz > Životopisy > > > Ivan Pavlovič Pavlov - medailonky myslitelů 25/34

Ivan Pavlovič Pavlov - medailonky myslitelů 25/34


Kategorie: Humanitní a ekonomické obory, Profi práce

Typ práce: Životopisy

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce ze série profesionálních medailonků významných světových i českých myslitelů krátce shrnuje život Ivana Pavloviče Pavlova. Součástí je rovněž jeho podobizna. Předchozí část série naleznete zde Jan Patočka - medailonky myslitelů 24/34 a následující zde Jean Piaget - medailonky myslitelů 26/34.

Obsah

1.
Život

Úryvek

Pavlov se narodil roku 1849 ve vesnici ve středním Rusku. Jeho otec byl pravoslavným popem, matka byla dcerou kněze a jejich syn chtěl v rodinné tradici pokračovat. Nejprve chodil do obecné školy, potom vstoupil do kněžského semináře. Zde se seznámil s Darwinovou knihou O původu druhů a s knihou ruského fyziologa Ivana Sečenova Mozkové reflexy. Po přečtení těchto knih opustil seminář a odešel studovat na Sanktpetěrburskou universitu. Pavlov zde absolvoval roku 1875 a pokračoval ve studiu medicíny. Nechtěl se věnovat praxi lékaře, ale výzkumu. Vědecký výzkum nebyl v Rusku příliš podporován, a tak žil Pavlov se svou manželkou na pokraji bídy.

Roku 1891 byl jmenován profesorem na Sanktpetěrburské vojenské akademii a o několik let později i profesorem Sanktpetěrburské university. S její oporou založil Institut experimentální medicíny, ve kterém čtyřicet let prováděl svůj výzkum (zkoumal proces vylučování žaludečních šťáv u psů bez příjmu potravy). Za své výzkumy dostal roku 1904 Nobelovu cenu za medicínu a roku 1907 se stal řádným členem Akademie věd.

I.P.Pavlov zemřel roku 1936."

Poznámka

Součástí práce je drobná podobizna.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51210757e00ab.zip (13 kB)
Nezabalený formát:
Ivan_Pavlovic_Cechov_medailonky_25.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse