Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Aféra Thomase Crowna (Thomas Crown Affair) - filmová recenze anglicky

Aféra Thomase Crowna (Thomas Crown Affair) - filmová recenze anglicky


Kategorie: Angličtina, Umění/hudba

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Úvodní část krátké filmové recenze seznamuje s hereckým obsazením a získaným oceněním. Poté je pozornost věnována představení děje a v závěrečném odstavci je uveden vlastní názor a celkové zhodnocení autora práce.

Obsah

1.
Režie, herecké obsazení
2.
Děj
3.
Zhodnocení

Úryvek

"The Thomas Crown Affair was directed by John McTiernan and written by Alan Trustman, and it was released in 1999. It stars Pierce Brosnan as main character Thomas Crown, Rene Russo as insurance investigator Catherine Banning and Denis Leary as detective Michael McCann. This film won Blockbuster Entertainment Award and Hollywood Makeup Artist and Hair Stylist Guild Award, both in 2000.
The film is set mainly in present-day New York, but one part of the film was filmed in Martinique, in France.
It is about handsome billionaire Thomas Crown, who is bored of his life, because he is able to buy everything he desires. Therefore he invent brilliant plan to entertain himself – to steal a famous masterpiece by Claude Monet, that no money can buy, from well-secured Metropolitan Museum of Art. After the theft , a beautiful insurance investigator Catherine Banning starts to suspect Thomas, but she has no proofs. She has to get the painting back, they start to play cat and mouse game. Soon she starts to be involved to deeply with Thomas and she has a personal-proffesional conflict."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4da2a44e7cc78.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
The_Thomas_Crown_Affair_recenze.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse