Akordeon


Kategorie: Umění/hudba

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Seminární práce, která se zaměřuje na hudební nástroj akordeon, v první části postihuje jeho historii a významné výrobce. Poté popisuje jednotlivé součásti nástroje, jejich principy fungování a ovládání hráčem a nastiňuje metodu tvorbu zvuku v akordeonu. Poslední oddíl pak stručně charakterizuje typy akordeonů za pomoci obrazového doprovodu.

Obsah

1.
Úvod
2.
Historie
3.
Výrobci akordeonů
4.
Konstrukce akordeonů
4.1.
Diskant
4.2.
Bas
4.3.
Měch
4.4.
Rejstříky
5.
Tvorba zvuku v akordeonu
6.
Typy akordeonů
6.1.
Klávesový
6.2.
Knoflíkový
6.3.
Diatonický
7.
Závěr

Úryvek

"Historie
Akordeon byl patentován v roce 1828 vídeňským nástrojářem Cyrillem Demianem. Měl pouze „diskant“ o několika klapkách a levá ruka ovládala jenom měch. Tento nástroj hrál při tahání měchem jiný tón než při jeho stlačování.
Od 30. let 19. století se začal akordeon rychle vyvíjet a v roce 1850 byl vynalezen nástroj s chromatickým hmatníkem a 12 basy, který hrál stejný tón při tahání dovnitř i ven, když si ho nechal vyrobit na míru jeden tehdejší hráč.
V roce 1877 byl vytvořen model Schramel, který měl 52 knoflíků, které měly stejný zvuk při tahání dovnitř i ven a s 12 basy, který měly zvuk jiný. Ve Vídni byl používán v kvartetu s dvěmi houslemi a basovou kytarou.
První pianový akordeon byl vytvořen také ve Vídni v roce 1863. Klávesy měl mnohem menší než klavír kvůli rychlejšímu hraní. Hráči si nechávali designovat nástroje pro sebe a to pomohlo vývoji blíže k jejich dnešní podobě. Během druhé poloviny 19. století se ustálila podoba akordeonu na 41 kláves a Matthias Hohner se stal největším výrobcem pro lidi dostupných nástrojů. Po jeho smrti začala jejich výroba ve velkém.
Během 20. století už se harmoniky začaly vyrábět na mnoha místech např.v USA i Číně, nejvíce ale stále v Evropě.

Výrobci akordeonů
V současnosti nejvýznamějšími výrobci akordeonů jsou německé firmy Hohner a Weltmeister. Další slavná centra výroby jsou italská města Stradella a Castelfidaro. Z českých značek stojí za zmínku Delicia.
Moderní doba se odrazila i na tomto nástroji a firma Roland přišla na trh s V-akordeonem, který sice vypadá jako normální pianový akordeon, ale na rozdíl od něj se tvoří uvnitř zvuk digitálně přes reproduktory. Rejstříky zde ovlivňují zvuk tak, že si můžete vybrat mezi desítkami zvuků, například sborů, smyčců apod. v melodické i basové části."

Poznámka

Zpracováno jako seminární práce z hudební výchovy.
Součástí práce jsou ilustrace o rozsahu cca 1 strany.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4f7e149d48ead.zip (626 kB)
Nezabalený formát:
Akordeon.doc (666 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse