Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Alexandr Sergejevič Puškin: Evžen Oněgin

Alexandr Sergejevič Puškin: Evžen OněginKategorie: Evropská literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium, Praha 9, Špitálská 2, Praha 9

Charakteristika: Práce seznamuje především s dějem a postavami románu Evžen Oněgin a představuje také jeho autora Alexandra Sergejeviče Puškina.

Obsah

1.
Evžen Oněgin
1.1.
Místo a čas děje
1.2.
Základní dějová linie
1.3.
Jazyk
1.4.
Postavy
1.5.
Děj
2.
O autorovi

Úryvek

"Evžen Oněgin

Alexandr Sergejevič Puškin


Místo děje: Rusko

Čas: 19.století

Druh: poéma, 8 hlav

Oč jde: Oněgin je typ zbytečného člověka, když mohl mít lásku, odmítl ji, zahrával si s city žen, zabil člověka, má výčitky svědomí, když se konečně zamiluje, je žena nedostupná.

Jazyk: autor je vypravěč, cizí slova, sloka o 14verších

Postavy:

Evžen Oněgin - během díla se několikrát mění, nebyl vychován rodiči, stal se z něj "lev salónů", chodil z jedné společenské akce na druhou, hrál si se ženami, nezamiloval se do žádné, lesk plesů ve městě ho později naplnil nudou a splínem; po zločinu, který spáchá, je nešťastný.
Taťjána Larinová - uzavřená, venkovská, hloubavá, samotářská, skromná, nepřístupná řečem, bledá, hubená, nedůvěřivá, hluboká, zamiluje se na celý život.
Olga - Taťjánina sestra, milá, krásná, společenská, energická, veselá
Vladimír Lenskij - zamilovaný, romantický, básník, vášnivý

Děj:

Evžen Oněgin, kterého znechucují neustálé plesy a společenské události, odjíždí na venkov. Poznává Vladimíra Lenského a jeho milou Olgu. Jdou spolu navštívit Olgu a její rodinu. Sestra Olgy Taťjána se do Evžena zamiluje a vyznává mu svoji lásku v dopise. Evžen je potěšen, že ho Taťjána miluje, ale vysvětlí jí, že nehledá lásku, že je jako don Juan, nepotřebuje manželství, nechce se vázat a odmítá ji, trochu ji přitom kárá a radí jí, ať se příště raději ovládne, až se zamiluje. Ve srovnání s tím, jak se chová k jiným ženám, je k ní docela milý. Lenskij přesvědčí Evžena, ať s ním jde na návštěvu k Lenským, protože má Taťjána jmeniny. Nesnáší společnost a její projevy a zlobí se na Lenského, že ho donutil jít s ním. Na plese se dvoří Olze, neboť se chce pomstít Vladimírovi. Taťjána je nešťastná, Lenskij je nešťastný a vyzve Evžena na souboj. Při souboji Evžen zabíjí Vladimíra. Má výčitky svědomí, a proto odjíždí. Žije dlouho v ústraní. Taťjána je čím dál smutnější, odmítá všechny nápadníky, a proto se musí vypravit s matkou do Moskvy a najít si manžela. V Moskvě se musí provdat za generála. Na jednom plese se Evžen baví s generálem, se svým starým známým, a generál ho seznamuje s manželkou - Taťjánou. Evžen se do ní zamiluje a vyznává se jí v dopise. Taťjána pláče, řekne mu, že ho pořád miluje, ale zůstane věrná manželovi. Odmítá ho.


Autor:

Alexandr Sergejevič Puškin

- Ruský básník, prozaik, dramatik, kritik, publicista Alexandr Sergejevič Puškin se narodil v roce 1799, pocházel ze starého šlechtického rodu.
- Jeho dědeček z matčiny strany vyrůstal v Habeši.
- Po matce Puškin zdědil tvrdohlavost a bouřlivost. Jeho rodiče byli velmi zdělaní.
- Puškin vystudoval přední carské lyceum, kde se si jeho kantoři všimli, že má velké básnické nadání.
- Už v patnácti letech napsal známou báseň – Můj portrét.
- Po napsání satirických veršů o caru Alexandrovi I. , mu hrozilo vyhnanství na Sibiř. Byl proto nucen odcestovat na jih a v roce 1824 se musel vrátit na příkaz cara do rodné obce.
- Nakonec mu car Mikuláš dovolil žít v Moskvě a poté i v Petrohradu. Puškin byl šťasten, že se muže vrátit do centra dění, ale brzy byl znechucen z cenzury. Aby se odreagoval, začal cestovat a brzy na to se oženil.
- V roce 1833 byl carem jmenován podkomořím. Z toho nebyl příliš nadšen, ale netroufal si odmítnout.
- Stal se součástí carského dvora. Tento život se mu nezamlouval, jeho žena byla ale nadšená.
- Vzhledem k její velké kráse, se dvořilo mnoho mužů, mezi nimi i car. Ten Puškina za jeho extravaganci příliš nemiloval, ale trpěl jeho přítomnost na carském dvoře jen díky jeho ženě, kterou obdivoval.
- Básník měl stále problémy s cenzurou a tajnou policií. Úspěchu jeho krásné ženy zneužívali i jeho přátelé. Jeden z nich se do ní naoko zamiloval, aby donutil Puškina vyzvat ho k souboji. Při něm byl Puškám zraněn a brzy poté zemřel.
- Alexandr Sergejevič Puškám byl pro ruskou literaturu velmi prospěšným spisovatelem. Díky němu tolik nezaostávala za západní Evropou. Byl osobností s mimořádným intelektem.
- Veřejnost ho srovnávala s takovými velikány, jako byl např. Dante, nebo Goethe."

Poznámka

Součástí práce je podobizna autora.

PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51b5be464af1c.zip (19 kB)
Nezabalený formát:
A_S_Puskin_E_Onegin.doc (46 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse