Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Alois Jirásek: F. L. Věk

Alois Jirásek: F. L. Věk


Kategorie: Česká literatura do 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium Aloise Jiráska, Litomyšl, T. G. Masaryka 590, Litomyšl

Charakteristika: Práce obsahuje zápis do čtenářského deníku shrnující obsah 1. a 2. dílu Jiráskova románu F. L. Věk. Zmiňuje se také o tvorbě Aloise Jiráska obecně.

Obsah

1.
Alois Jirásek
2.
F. L. Věk
2.1.
Doba děje
2.2.
Hlavní postava
2.3.
Děj 1. a 2. dílu
2.4.
Hodnocení 2. dílu

Úryvek

"F. L. Věk-2.díl

Autor: Alois Jirásek
Hlavní postavy:

Alois Jirásek byl známý český prozaik a dramatik. Z jeho děl jsou nejznámější Filozofská historie, Psohlavci, F. L. Věk, Proti všem, Jan Hus a mnoho dalších. Alois Jirásek velmi pěkně vykreslil naše národní dějiny. Ve svém díle věnoval největší pozornost českému národnímu obrození. Byl to nadšený vlastenec s pokrokovými demokratickými myšlenkami.
Děj románu se odehrává v osmnáctém až začátkem devatenáctého století. Je to doba kdy se v našich vlastencích začínající zaněcovat jiskry národního sebevědomí. Ti, kdo se hlásí k našemu rodnému jazyku, se jej snaží povznést.
Román F. L. Věk má 5 dílů. Hlavní postavou vytvořil Alois Jirásek na základě životopisu F. L. Heka, rodáka z Dobrušky.
V prvním a ve druhém díle se vypráví o Františku Věkovi, který byl synem starého kupce Věka z Dobrušky. František odešel do Prahy, kde se stal zpěvákem v jednom klášteře. Když byl klášter zrušen, zůstat nadále Praze.
Studium však zanedbával. Seznámil se s rodinou Butteauových, kam chodil vyučovat němou Paulu, do které se tajně zamiloval. Ale Paula miluje Tháma, který k nim často chodí. Věk je nešťastný a z otcova přinucení odejde ze studií.
Obchod ho nezajímá a proto se rozhodne, že uteče z domova zpět do Prahy Tam se setká s Thamem (již manželem Pauli), který mu útok rozmluví. Doma šíří buditelské myšlenky a opět se začne věnovat obchodu, ale už sám, protože otec náhle onemocněl a zemřel.
Matka začne také postonávat. F. Věk si začne pojednou všímat sousedčiny vnučky Márinky. Nejprve na ženění vůbec nemyslím, ale když zjistí, že je to děvče hodné a upřímnější než Paula, vezme si ji. V této době se koná korunovace krále Leopolda II. Všichni žijí v domnění, že za tohoto krále nastane opět rozkvět češtiny.
Přestože do druhého dílu románu F. L. Věk zavane někdy smutek (smrť starého Věka, Thamovo nešťastné manželství), odehrává se děj v radostnějším a veselejším prostředí, a proto se mi také líbil."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x511792ea7a8fb.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
A_Jirasek_F_L_Vek.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse