Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > André Gide: Penězokazi

André Gide: PenězokaziKategorie: Evropská literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Penězokazi, jehož autorem je André Gide.

Obsah

1.
André Gide: Penězokazi

Úryvek

"Penězokazi
Gide André
Když Bernard Profitendieu pozná, že je nemanželským dítětem, opustí rodinu a uchýlí se k příteli Oliverovi. Ten mu vypravuje o svém bratru Vincenci, který opustil svou vdanou milenku Lauru, když ji přivedl do jiného stavu, a o strýci Eduardovi, spisovateli, jehož má velmi rád. Vincenc se setká s hrabětem Robertem Passavantem. Prohraje peníze, které chce dát Lauře, aby měla z čeho žíti, když opustila svého manžela. Robert seznámí Vincence s lady Griffithovou. Ta se záhy stane jeho milenkou a odjede s ním studovat přírodní vědy. V té době přijíždí do Paříže Eduard, aby pomohl své přítelkyni Lauře. V roztržitosti odhodí lístek od šatny, kde si odložil kufřík. Lístek se dostane do rukou Bernardových a z deníku v kufru pozná Bernard celou historii života a manželství Laury a Eduarda, jakož i poznámky k chystané knize Penězokazi. Nabídne se Eduardovi za tajemníka a je přijat.
Zanedlouho odjíždí s Eduardem a Laurou do Švýcar, aby se tam Laura zotavila. Ve Švýcarsku se seznámí s lékařkou Sofrofinskou, která léčí Borise, nemanželského syna dcery učitele Aziova, majitele pensionátu La Pérouse. Hrabě Robert se pokusí založit časopis, určený novým adeptům múz. Redakcí je pověřen Oliver, časopis nese název Avantgarda. Boris je umístěn do Avizova pensionátu, kde jej vyučuje jeho dědeček. Aziovi jsou velmi zajímaví: on je kněz, tíha ústavu leží na dceři Rachel, její cynický bratr Armand, sestra Sára a matka nedělají nic. Na večírku Avantgardy vyzve Oliver v opilosti kohosi na soubor a příštího rána se pokouší o sebevraždu svítiplynem. V poslední chvíli přichází Eduard a zachrání ho. Oliver se pak vzdá reakce a rozejde se s Robertem.
Vychovatel Bernard z pensionátu se zamiluje do Sáry. Když Bernard všechno prozradí Rachel, odejde z ústavu, složí maturitu a na Eduardovu domluvu se vrátí k otci. V Aziově pensionátě působí společnost, která zneužívá žáků k rozšiřování falešných peněz. Poněvadž jde o hochy z nejlepších rodin, musí se všechno ututlat. V pensionátě se utvoří spolek nazvaný Bratrstvo silných. Jeho vůdce Chéridanisol nenávidí Boriase a vláká ho do spolku. Pak ho donutí falešným losováním, aby se na důkaz statečnosti před třídou zastřelil. Boris tak učiní v La Pérousově hodině. Po zavedeném vyšetřování je pensionát zrušen. Laura se vrací ke svému muži, který ji rád přijímá i s nemanželským dítětem."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51951f4a4fbd0.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
A_Gide_Penezokazi.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse