Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Anna Maria Tilschová: Gita Turaja

Anna Maria Tilschová: Gita TurajaKategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Gita Turaja, jehož autorkou je Anna Maria Tilschová.

Obsah

1.
Anna Maria Tilschová: Gita Turaja

Úryvek

"Gita Turaja
Tilschová Anna Marie
Sličná Michaela ošetřuje za světové války ve vídeňském lazaretu francouzského důstojníka Maxe du Pont. Když ho správce nemocnice dr. Heilbronn pošle jako invalidu na zotavenou do Švýcarska, Michaela jede s ním a záhy spolu slaví sňatek v sanatoriu pro plicně choré v Gluonu u Ženevy. Byly to zvláštní důvody, které tento sňatek uspíšily. Správce sanatoria dr. Feroux pozoruje špionážní činnost, kterou v Ženevě provádějí agenti různých národností. Má obzvláště v podezření francouzského markýze de Reynala; upozorňuje na něj Maxe a pobízí ho k sňatku, aby také Michaela mohla s nimi spolupracovat. Michaela se nakonec skutečně uvolí markýze sledovat a zjišťuje, že se stýká se slavnou tanečnicí Gitou Turajou, která právě přijela do Ženevy. Michaela obratným jednáním získá její přízeň, navštěvuje ji a Turaja jí svěří v náladě poněkud opilé, že je dobře placenou vyzvědačkou. Zároveň jí ukazuje tajnou zpráv, kterou právě obdržela. Michaela oznámí, co vypátrala. Avšak její lehkomyslný, náladový manžel není přesto spokojen. Zná dobře sličnou tanečnici, s níž prožil kdysi mnoho veselých chvil. Michaela žárlí, Turaja se postavila mezi ně.
Auto, které odváželo obě přítelkyně ze Ženevy, zastavili na francouzských hranicích. Turaji zabavují usvědčující materiál a zatýkají ji. Novomanželé odjeli do Paříže a tam se dovídají, že tanečnice byla popravena. Tím vyvrcholilo Michaelino utrpení. Obviňuje se, že zradila a zabila člověka, který jí důvěřoval. Cítí hnus sama k sobě a tichý smutek manželův nad koncem krásné ženy. Manželé nemají v Paříži klidu, vracejí se do Gluonu a tu na místě své zrady Michaela dospívá k přesvědčení,že s mužem nemůže dále žít. Mrtvá Turaja se mstí a stojí po druhé mezi nimi. Byla Maxovou láskou, on na ni nadále vzpomíná, i když ví, čím se prohřešila. Snad dobrovolný rozchod s milovaným mužem usmíří Michaelinu vinu.
Zničená Michaela se vrací do Vídně, ale zjev popravené ji pronásleduje ve snech i přeludech. Chce se věnovat filmu a divadlu, ale na prahu slibné umělecké dráhy končí svůj život sebevraždou."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51dea3330a16d.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
A_M_Tilschova_Gita_Turaja.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse