Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Antonín Jaroslav Puchmajer: Bajky

Antonín Jaroslav Puchmajer: BajkyKategorie: Česká literatura do 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s dílem Bajky, jehož autorem je Antonín Jaroslav Puchmajer.

Obsah

1.
Antonín Jaroslav Puchmajer: Bajky

Úryvek

"Bajky
Puchmajer Antonín Jaroslav
Lakomý a závistivý. Závistivý se vydá do světa společně s lakomcem. Cestou se k nim přidá bůh Perun, a aby jim dokázal, že je skutečně bohem, slíbí jim, že každému z nich splní jedno přání. Ten, který ho požádá první, dostane cokoliv si bude přát. Druhý získá dvojnásobek. Ani jeden z poutníků však nechce vyslovit své přání jako první. Nakonec závistivý prohlásí, že chce, aby mu Perun vyloupl jedno oko. Ten jeho přání splní a lakomý přijde o obě oči.
Žaludek a údy. V zemi vládne král Hladolet. Údy jsou neustále nespokojené a reptají, protože jim připadá, že oddřou všechnu práci, zatímco žaludek je líný a nic nedělá. Proto se rozhodnou, že na žaludek přestanou pracovat. Ten vyschne, scvrkne se a posléze zemře. Údům tím však začnou velké problémy – puls sotva bije, nohy zeslábly, oči zapadly, ramena svisla a celé tělo je jakoby mrtvé. V té chvíli si údy uvědomí svou osudnou chybu. Zjistily, že prací neživí jen žaludek, ale zároveň i sebe. Vrátí se proto k obvyklé práci a starostem.
Pavouk a moucha. Pavouk chytá do své pavučiny mušky, komáry, můry a různý jiný hmyz. Jednoho dne se však do pavučiny zamotá také chroust. Pavouk se na něj vrhne, ale chroust se ubrání, pavučinu protrhne a uletí. Po nějakém čase se pavouk chystá na další lov - k pavučině se však blíží brouk, čmelák a vosa a pavučinu také protrhnou. Moucha vidí, že ostatní brouci sítí klidně prolétnou a chce to také zkusit. Pavouk však již síť opravil a moucha se chytí. Chce, aby ji také pustil, ale pavouk jí odpoví, že ‘mocnějšího na světě slabší nosit musí na hřbetě´."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x51cc90b43c6bb.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
J_A_Puchmajer_Bajky.doc (31 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse