Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Betty Mahmoodyová: Bez dcerky neodejdu

Betty Mahmoodyová: Bez dcerky neodejdu


Kategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce zachycuje stručně obsahy knihy Bez dcerky neodejdu a dodává poznámky o autorce a poselství díla.

Obsah

1.
Místo a čas děje
2.
Děj
3.
Poznámky

Úryvek

"Místo: Írán
Kdy: 3.8.1984 - 7.2.1986

Děj:
Když si bystrá a energická Američanka Betty ze státu Michigan brala v nejkrásnějších života svého ošetřujícího lékaře, nelákala ji vidina blahobytu na výslunní místní společenské smetánky. A vůbec se už nedala svést íránským původem svého partnera. Milovala ho upřímně, a ani tři roky romantického vztahu k tomuto amerikanizovanému Peršanovi jí sebeméně nenaznačily, jak trpkou příchuť pro ni bude mít Orient, až ho zakusí doslova na vlastní kůži. Na sklonku čtrnáctidenní dovolené v Teheránu, u manželovy rodiny, shledala, že nejen ji, ale i její pětiletou dcerku s poetickým perským jménem Mahtob - Měsíční svit - čeká netušené a absurdní poddanství v naprosto cizím ovzduší, ve zcela vzdálené kultuře. Celé dlouhé měsíce jí trvá, než v přísném světě islámu najde nové přátele, kteří jako by vystoupili z perských hrdinských legend a kteří posléze pomohou zorganizovat dramatický únik. Povinně zahalena do čádorem, krutých podmínkách války s Irákem, stíhána nepochopením a sama často těžko chápající, nachází Betty na své dobrodružné cestě z íránského zajetí nesmírnou oporu ve své dcerce, bez níž by pro ni svět nebyl svobodný a úplný.

Poznámky:
Betty tedy měla vlastně štěstí - ale naprosto to nebyl happyend. Napsala tento nevšední, a přesto zcela autentický příběh, "aby bal varováním pro ostatní", jako jeden z tisícovky podobných osudů, které evidují - často bezmocní - pracovníci amerického ministerstva zahraničí.
Dnes žije autorka v USA, v skrytu, pod cizím jménem, v nekončícím strachu před odvetou Moodyho, kdysi milence a manžela, milujícího otce malé Mahtob..."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x510ff53265466.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Betty_Mahmoodyova_Bez_dcerky_neodejdu.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse