Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Bílá nemoc- vhodné k maturitě

Bílá nemoc- vhodné k maturitě


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: Gymnázium, Tachov, Pionýrská 1370, Tachov

Charakteristika: Práce zařazuje knihu do literárních pojmů a popisuje celý děj. Dále se zabývá hlavní myšlenkou a významem díla Bílá nemoc. V nesposlední řadě pak charakterizuje postavy, které v knize vystupují. Vhodné zpracování k maturitě.

Obsah

1.
Zařazení
2.
Děj
3.
Hl.myšlenka, význam
4.
Charakteristika postav
5.
Ukázka z knihy

Úryvek

"Děj: Světem se začala šířit nová epidemie, největší učenci vědy si s ní nevěděli rady. Jde o bílou nebo také Čengovu nemoc, jak se jí odborně říkalo. Na klinice Lilienthalově pan dvorní rada Sigelius má tu čest setkat se s jediným lékem, který vynalezl doktor Galén. Ihned chce začít léčit, jenže dr.Galén si postaví hlavu, že nevydá lék do té doby, dokud nebude světový. V té době se totiž schylovalo k válce a pan maršál, velká celebrita, shromaždoval obrovskou armádu a chystal se napadnout vedlejší, menší stát a proslavit svůj národ slavným vítězstvím. To však dr.Galén nechtěl a tak se takovýmito prostředky pokoušel vydírat hlavy státu. Dvorní rada tuto zrpávu o zázračném léku rozhlásil do světa a o to víc byl znechucen Galénovou tvrdohlavostí . Dr. Galén měl skvělé výsledky, léčil jen chudé lidi, protože ti sami nic nezmůžou, kdežto bohatí ano- zabrání válce. Bílá nemoc postihovala lidi kolem 50tky a pan dvorní rada vymyslel jediné řešení- izolaci. Izolaci v táborech ohraničených ostnatými dráty. Tento svůj nápad řekl i baronu Krugovi, ten vlastnil největší koncerny v zemi a vyráběl pro válku. Když se baron dozvěděl jednak o izolaci a jednak o podmínce míru, zašel ke svému nadřízenému, maršálovi, aby ho poprosil o mír. To samozřejmě neprošlo. Další den už byl baron Krug mrtev, střelil se do hlavy. Naneštěstí boží mlýny melou a tak bílá nemoc postihla i maršála. Jeho rodina ho přemlouvala k uzavření míru, protože vojenský výpad se nezdařil a sousední země se bránila zuby nehty. Nakonec maršál svolil a zavolal dr.Galénovi. Ten byl ihned na cestě. Ulice však byly ucpány zfanatizovaným davem, co vyvolával válku a maršála, a tak když dr.Galén řekl, že lepší je přece mír, a že nutně potřebuje za panem maršálem, dav ho zabil, ušlapal a lahvičky s lékem rozdupal. Tak byla zhacena jediná šance na mír a lék proti bílé nemoci.
Význam díla: Drama je psáno v pedválečném období a velmi důrazně upozorňuje na hrozící válku. Je zaměřena proti válce a proti fašismu. Bílá nemoc je ve skutečnosti nákaza ideologií. Také si myslím, že maršál je vlastně ve skutečnosti Hitler. Čapek tak chtěl upozornit lidi na události, které by mohly nadcházet. O všem se jen domnívá, jsou to tedy jen domněnky, které se bohužel stanou skutečností. Děj se dehrává v neurčené zemi a době. Jako obvykle Čapek volí za hlavního hrdinu obyčejného člověka (dr.Galéna).
Bílá nemoc postihovala jen „bílou“ rasu a postupně zahubila mnoho lidí, stejně jako fašismus.
Postavy: Dr.Galén- obyčejný člověk s dobrým srdcem, humanista a vlastenec, co si přeje pro národ to nejlepší a ten se mu nakonce odvděčí ušlapáním k smrti, zároven je ale velmi naivní a v knize vlastně vystuje spíše jako záporný hrdina, čtenáře na jednu stranu totiž štve, že Galén odmítá léčit ostatní lidi a dál trvá tvrdohlavě na míru (tvrdohlavost)
Maršal- diktátor, chce válku a zfanatizoval lidi- je tedy pravděpodobně výborný manipulátor, je pesvědčen, že jeho národ se může proslavit jedině válkou a vítězstvím"

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x5403428b7213c.zip (11 kB)
Nezabalený formát:
Bila_nemoc_1.9..doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse