Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Božena Benešová: Člověk

Božena Benešová: Člověk



Kategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Profesionálně zpracovaný zápis do čtenářského deníku seznamuje s obsahem románu Boženy Benešové Člověk.

Obsah

1.
Božena Benešová: Člověk

Úryvek

"Profesor Cyril Trojuš se nešťastně oženil. Jeho žena Hana, bývalá prodavačka, je povrchní, plytké povahy; žije nad poměry, manžel se dře na její účty. Když se zcela bezostyšně, opakovaně dopouští nevěry, přiměje ji Cyril Trojuš vysokým odstupným k dobrovolnému rozchodu. Odchází i s dcerou Jelvou, která není Trojušovým dítětem. Šťastný Trojuš odjíždí na návštěvu k svému příteli, lékaři Janu Vanskému, který dlí o prázdninách ve Světlých Křižanech, poutním místě na Moravském Slovácku. Znají se ze studií, Trojuš byl Janův domácí učitel, ale dnes Janovi dobře nerozumí. Jan je těkavý, roztržitý, rozdal by se láskou, kterou mu představuje péče, odpovědnost a starostlivost o každého. Řídí se ruským příslovím „Přikryj cizí hřích, Bůh přikryje tvé dva.“ Těmi názory znepokojil i svoji snoubenku Marii Barylovou. Ctí a obdivuje ho, ale jeho láska, rozrostlá v lásku všelidskou, ji nehřeje.
Trojuš se zamiloval do Marie. Marně se tomu brání, marně zápasí také Marie. Slíbí si svorně, že budou spolu kráčet životem. Trojuš se vzdává profesury, věnuje se hudbě a rozvádí se s Hanou, která se provdala v Pešti za lehkomyslného statkáře Kürthyho. Když se Kürthy zastřelí, chce Jelvu vrátit otci, ale Trojuš odmítá.
Po prudkém výstupu s Mariiným otcem odchází Trojuš s Marií do Vídně, kde se uchycuje jako učitel v hudebním ústavu Schuberteu. Žijí tam spolu skromně, ale šťastně. Splácejí dluhy, ošetřují ztroskotaného Mariina otce až do jeho smrti a Marie v životní pohodě zapomíná na svůj domov. Tam na ni bolestně vzpomíná Jan Vanský, s nímž zrušila zasnoubení. V tichu samoty po smrti své matky Vanský dochází k přesvědčení, že není schopen milostné lásky. Proto se rozešel s Marií, proto zklamal také lásku učitelky Jenofky Hájové. Nezná hněvu, vášní, jeho život je klidná hladina, neboť zakotvil k Bohu.
Do vídeňské Trojušovy domácnosti zavítala Mariina mladá macecha Sabina. Opustila muže, který jí právem opovrhoval, a žije v Pešti s lehkomyslným Viktorem Jarnovským, bratrem Haniným. Sděluje jim, že se Hana zastřelila, a žádá Marii o zaopatření mladičké Jelvy, která teď úplně osiří, poněvadž Sabina chce s Jarnovským odjet do Ameriky. Peníze dostává a Jelvě opatřuje místo v hereckém dívčím souboru slečny Ilonky Löwanylové. Jelva putuje s ní po lázních, kde pořádají představení. Tak se dostali až do slovanských lázní Zelničky, vybudovaných starým prohnaným židovským zbohatlíkem Arnoldem Silbermannem, světákem a milovníkem děvčat. Odkoupil Jelvu a veze ji do svého opuštěného domu ve Světlých Křižanech. Ale již je tu za ním Trojuš. Donucuje žida k vydání klíčů a spěchá zachránit dívku z hořícího Silbermannova stavení. Trojuš je šťasten; po prvé poznává nevýslovné štěstí ze služby bližnímu. Dívku zachránil, ale sám zahynul. V posledních okamžicích život, který obětoval za cizí dítě, poznává oprávněnost životního názoru svého ideového odpůrce a nejvěrnějšího přítele Jan Vanského."

Poznámka



PRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x511fc93dec562.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
B_Benesova_Clovek.doc (35 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse