Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Božena Benešová: Oblouznění

Božena Benešová: OblouzněníKategorie: Česká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Profesionálně zpracovaný zápis do čtenářského deníku seznamuje s obsahem sbírky povídek Oblouznění Boženy Benešové.

Obsah

1.
Božena Benešová: Oblouznění

Úryvek

"Dr. Stárek, známý lidumil, se ujme dětí po své sestře. Čtrnáctiletá Pavla se lehce přizpůsobila novému prostředí, hůře je s šestnáctiletým Oskarem. Je to mladík vzdorovitý, uzavřený, lhostejný k dobré radě nebo napomenutí. Oskar se zamiluje do Milady. Ta má neradostné mládí. Macecha ji trápí a otec ji chce provdat, aby zmizela maceše s očí. Ačkoli Oskara miluje, ví, že jejich láska je beznadějná.
Zatím Oskara vyloučili z gymnázia a strýc ho umístil v lékárně. Milenci se scházejí dále, ujišťují se trvalou láskou a Oskarovo štěstí nezná mezí. Avšak Milada je donucena upustit od schůzek – hrozí jí sňatek s nemilovaným profesorem. Oskar jí pošle bonbony napuštěné jedem. Sestra, která má bombonieru doručit, chválí Oskarovo dobré srdce, netušíc jeho pravý úmysl. Tu jí Oskar v zoufalství odebere bonbony, požije jeden a otráví se. (Nesplacený dluh)
Na domácím večírku se sejde chudý student Jindřich Stach se svou bývalou láskou Adou, která ho kdysi odmítla pro přízeň krasavce Šebesty. Ten se jí však již nasytil a Stach s ní znovu navazuje poměr (Prsten).
Soňa Pátková se provdala za starého důchodního Pechara. Sužována jeho strašnou žárlivostí, žije Soňa klášterním životem, zamčena ve svém bytě. Když i naděje na blízkou mužovu smrt je marná, otráví se. (Sestry)
František Polanský odchází po několikaměsíčním šťastném manželství do války. Jeho mladá žena propadne melancholii. Zmítána duševními mukami, počne si uvědomovat, že svého muže nemiluje. Dojde tak daleko, že se mu stane nevěrnou s důstojníkem Vajdou. Teprve její přítel z mládí Láďa ji uklidní: na smrtelném loži jí prozradí pravdu o manželově důležité práci v zajateckém táboře. (Zajatá)"

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x511fcb076a683.zip (8 kB)
Nezabalený formát:
B_Benesova_Oblouzneni.doc (32 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse