Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Bratři Čapkové: Ze života hmyzu

Bratři Čapkové: Ze života hmyzu


Kategorie: Česká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce v krátkosti rozebírá dílo bratří Čapků Ze života hmyzu. Uvádí jednotlivá dějství a stručný obsah jejich děje.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Obsah díla
3.
Struktura díla
4.
Hlavní myšlenka díla

Úryvek

"Předehra:
Samomluva opilého tuláku, který izonizuje lidi kolem sebe ( narážka na oslovování "člověče" ) , a proto je začne nazývat hmyzem.
tulák : " Já nechci nikoho napravovat, já se jen dívám"

Dějství první - motýlové
Nejprve se onen tulák setkává s motýly - Iris, Clythia, Felix, Viktor a Otakar, kteří představují lidskou citovou nestálost a nesmyslné milostné vztahy.Obě samičky si jsou sokyněmi, koketují s motýly a snaží se je odloudit od té druhé.Věčný motýlí básník Felix opěvuje milovanou Iris, která ale odlétá s Otakarem, který byl původně snoubencem druhé samičky Clythie. Iris se vrací sama a naříká, že bude muset snášet vajíčka výsledek Otakarovy lásky, proto Clythie odlétá hledat jiného milence.

Dějství druhé - kořistníci
Pojednává o sobeckém shánění a homadění majetku. Přirovnání lidí ke chrobákům, kteří si koulí svůj drahocenný majetek -kuličku trusu. Zatím co pro ni hledají úkryt, jiný chrobák jim ji ukradne. Když se vrátí a zjistí, že byli okradení, nadávají a stěžují si, že ztratili smysl života - kritika hrabivosti, chamtivosti a kořistnictví.
Stejně sobecký je i cvrček, který se raduje z toho, že jiný cvrček se stal kořistí ptáka a tak se uvolnil byt pro něho a pro jeho ženu. Oba se stanou obětí Lumka, který shání zásoby pro svou larvičku. Ta je však i se zásobami sežrána parasitem.Tulák je zklamán, neboť kolem sebe vidí pouze zisk na úkor jiných, faleš, zradu - obrací se k myšlence kolektivismu - viz dějství třetí."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x460a8ce0140f2.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Ze_zivota_hmyzu.doc (36 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse