Seminarky.cz > Seminárky/Referáty > > Cambridge: univerzita a město

Cambridge: univerzita a městoKategorie: Zeměpis

Typ práce: Seminárky/referáty

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Práce seznamuje s historií univerzity v Cambridge, nastiňuje atmosféru města a dává rady pro jeho návštěvu.

Obsah

1.
Úvod
2.
Univerzita v Cambridge
3.
Atmosféra města
4.
Praktické informace

Úryvek

"Cambridge
Do Cambridge se vypravte v létě, kdy je počasí příznivé a studenti mají po zkouškách. Ve slunečný podvečer na vás v tomto starobylém anglickém univerzitním městě na řece Cam sedne poněkud líná letní atmosféra a nebude se vám chtít domů.

Jedna z nejznámějších univerzit na světě vznikla z popudu skupiny nespokojených oxfordských akademiků již v jedenáctém století. Po staletí těžila ze své výhodné polohy: stokilometrová vzdálenost od Londýna stačila k tomu, aby mnohdy kacířské myšlenky cambridgeských vzdělanců nebyly potrestány impulzivním rozhodnutím panovníka prostě proto, že Cambridge byla daleko.

Univerzita ze začátku fungovala jako skupina samostatných klášterů a kolejí. Zajímavostí je, že ženy zde mohly akademický titul získat poprvé až v roce 1947. Do sedmdesátých let byla nezbytnou součástí přijímacího řízení zkouška z latiny a ještě v devatenáctém století vyžadoval univerzitní řád od studentů naprostý celibát.

Až do industriální revoluce byla hlavním vyučujícím předmětem teologie, které se kromě matematiky v Cambridge věnoval také Isaac Newton. Studoval na Trinity College, nejprestižnější koleji, kde se dodnes zapisuje mnoho aristokratů (nejznámějším z nich je bezesporu princ Charles). Za zmínku stojí, že Trinity College je jednou z nejbohatších organizací ve Velké Británii. Finance jí nepřinášejí studijní poplatky posluchačů, ale vlastnictví a pronájem obrovských lukrativních pozemků.

Pro mě osobně byl při první návštěvě (a důvodem k návratu) nejzajímavějším místem Scottův polární institut a muzeum. Ve výstavní vile na okraji centra je shromážděna kolekce autentických předmětů z vybavení britských polárnických výprav. Najdete tu úryvky ze Scottova deníku z tragické cesty na jižní pól, Shackletonovy saně, s kterými přecházel Antarktidu, v archivu je obrovské množství písemné a fotografické dokumentace. Lépe vybavené je snad jen Britské muzeum v Londýně.

Cambridge je kombinací tradičních a liberálních hodnot. Na malém prostoru jsou v podobě středověkých univerzitních klášterů a kaplí soustředěny gotické architektonické skvosty, za zdmi kterých studují a vědecky pracují tisíce nadprůměrně inteligentních lidí. Atmosféra města je velmi neanglická, odlehčená a dynamická. V Cambridge máte pocit, že stojí za to vzít do ruky knihu a něco se dozvědět. I „pivní“ diskuse jako by měly jiný náboj, než tradiční hospodské mlácení prázdné slámy. Cambridge je zkrátka v mnoha ohledech inspirujícím místem, které stojí za to objevovat.

Praktické informace
Do Cambridge je z centra Londýna pohodlné vlakové spojení, z letiště londýnského Stansted přímá autobusová linka. Město samotné je ideální pro pěší nebo cykloturisty, určitě se vybavte podrobným plánem centra. Cambridge je plná vzdělanců a ti potřebují knihy: zastavte se proto v Cambridge University Press, knihkupectví jednoho z prvních vydavatelství na světě, nebo v Borders, kde si můžete odpočinout v pohodlných pohovkách, popíjet kávu a listovat nejnovějšími tituly světové literatury do jedenácti hodin večer. Tradiční a populární zábavou a zároveň vynikajícím způsobem, jak si prohlédnout budovy starobylých kolejí, je puntování na Camu. Na mělké dřevěné pramici vybavené dlouhým bidlem, kterým se odrážíte ode dna a zároveň kormidlujete, lze projet celé město. Hlad zažeňte v jakékoli restauraci v centru, kde uvidíte sedět mladé lidi: studenti mají zvláštní schopnost najít místo, kde se za málo peněz hodně a dobře navečeří. To platí i o ubytování: v létě máte šanci sehnat nocleh na některé ze starobylých kolejí (rezervace určitě předem), o mnoho dražší a ošklivější jsou hotely (University Arms)."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x508998ab7a76a.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Cambridge.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse