Seminarky.cz > Čtenářský deník > Slohové práce > > Charakteristika bratrance

Charakteristika bratrance


Kategorie: Charakteristika

Typ práce: Slohové práce

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: V práci je podána krátká charakteristika autorčina bratrance. Autorka uvádí nejprve svůj vztah k němu a vysvětluje, proč si pro charakteristiku zvolila právě jej. Věnuje se popisu bratrancova vzhledu, v němž převládá vylíčení obličeje, a přechází k vlastnostem jeho osobnosti, jež se snaží přiblížit pomocí přímých i nepřímých prostředků. Poslední pasáž zachycuje vztah mezi autorkou a jejím bratrancem.

Obsah

1.
Úvod: bratrance Jirka
2.
Vzhled
3.
Osobnostní vlastnosti
4.
Vzájemný vztah

Úryvek

"Jirka je můj starší bratranec, se kterým jsem toho hodně prožila, dobře ho znám a proto jsem se ho rozhodla charakterizovat. Je mu 25 let a pracuje jako servisní technik v brněnském autoservise.
Jeho postava při výšce 182 cm je velmi štíhlá. Na obličeji jsou nejvýraznější velké, tmavě zelené oči s dlouhými černými řasami, jejichž půvab doplňuje husté tmavé obočí. Na mírně vystouplém čele si můžeme všimnout malé jizvy, kterou má již od jeho devíti let, kdy narazil na kolečkových bruslích do tátova auta. Jirka má vystouplé lícní kosti, které dodávají obličeji příjemný vzhled. Nejvíce však na něm vynikají pěkně tvarované rty výrazně červené barvy. Když se tyto rty široce usmějí, vyniknou bílé a rovné zuby, které nám mohou připadat jako třpytivé perličky. Na této osobě však lidé nejčastěji obdivují jeho dlouhé, husté a hnědé vlasy.
Já a lidé, kteří ho znají, si ho vážíme jako dobrého přítele, chytrého, vzdělaného a vtipného člověka. Když vidí člověka v nouzi, tak se mu snaží všemi možnými způsoby pomoci, i když je to někdy na jeho úkor. Pravdomluvnost, upřímnost a poctivost jsou také jeho kladné vlastnosti, ale znám v jeho životě i případy, kdy se mu to nevyplatilo a možná by udělal lépe, kdyby pravdu neřekl, ale lhát se nemá a on se toho drží. Jirka má rád sport, hraje fotbal, kde jako útočník je velmi rychlý a má přesnou ránu, často dává góly. Jako každý člověk má samozřejmě i negativní vlastnosti. Jirka rád dlouho spí a dokáže celý den jen a jen sledovat televizi a přitom sníst ,,skoro celou ledničku“. A přesto to na něm není vidět. To mi na něm trochu vadí, protože já nejsem ten typ, co dokáže být celý den doma a jen se povalovat a jíst. Jeho další negativní vlastnost je ta, že se u něj rychle mění nálady a ty přenáší na ostatní. Když jsem s ním, tak jsem v dobré nebo ve špatné náladě. Jirku lze snadno vyvést z míry. Rozhodí ho každá maličkost, ale zase je schopný dostat se zpět do pohody a to je taky obdivuhodné, protože spousta mých přátel sice nemá tak často špatnou náladu, ale když ji mají, tak je to obvykle delší záležitost.
Jako děti jsme se vídali častěji, hrávali jsme si spolu, hráli jsme fotbal a různé hry. Nyní nemáme na sebe tolik času, oba chodíme do zaměstnání a máme své starosti. Nevídáme se často, ale když se po delší době opět setkáme, tak si vždy máme co povídat a užijeme si spoustu legrace. Jirka je pro mě v některých povahových vlastnostech vzorem a ty, které se mi něm nelíbí, se snažím nenapodobovat a naopak mu je nějak nenápadně naznačit. Myslím, že s Jirkou máme velmi dobrý vztah a doufám, že bude pokračovat až do smrti."

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4e9c4567e98fe.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Charakteristika_bratrance.doc (34 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse