Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Charles Bukowski: Faktótum

Charles Bukowski: FaktótumKategorie: Americká literatura od 20. století

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Text stručně seznamuje s románem Faktótum amerického spisovatele Charlese Bukowskeho. Nejdříve je uveden autorův životopis, poté je stručně popsán typ díla, jeho děj, i jazyk a kompozice. Dále se text věnuje charakteristice postav a popisu děje. Závěr obsahuje citáty Bukowského a vlastní názor autorky seminární práce na dílo.

Obsah

1.
Medailonek o autorovi
2.
Typ díla
3.
Kdy a kde se děj odehrává
4.
Jazyková a kompoziční stránka díla
5.
Postavy a jejich charakteristika
6.
Obsah díla
7.
Citáty Bukowského
8.
Vlastní názor

Úryvek

"2.Typ díla
Román. Základ celé novely je založen na skutečných prožitcích autora.

3.Kdy a kde se děj odehrává
Děj se odehrává ve 40. letech 20. století v Los Angeles, New Yorku, Philadelphii, atd.

4.Jazyková a kompoziční stránka díla
Jazyk – slang, vulgarismy, hovorová slova. Kniha je napsána retrospektivně.
Bukowského díla jsou všeobecně psána autobiograficky, kde až vulgárním způsobem líčí život člověka, životní epizody líčí realisticky, nebere si servítky, vidí život takový jaký je.

5.Postavy a jejich charakteristika
Henry Chinaski – autorovo literární alter ego. Titulní postavou téměř všech jeho knih. Člověk, který by chtěl žít jenom svůj život, sám za sebe, ale potřeba obživy ho nutí hledat práci i další kontakty s okolím. Jeho život se točí kolem několika věcí, a to práce která nestojí za nic, chození do barů, pití, neustálé kocoviny a sem tam nějakého povyražení s holkou na jednu noc.
Jana - seznámí se s Henrym v baru. Podobná pochybná existence jako on. Jejich společnou zábavou, mimo pití levného alkoholu, je sázení na dostihy.

6.Obsah díla
Henry cestuje po Spojených státech. Nemá žádné stálé zaměstnání. Bydlí v podnájmu a do každé práce jde s vědomím, že ho za týden nebo dva znovu vyhodí. Nejvíce času tráví v L.A., kde se jednou v baru seznámil s Janou. Společně začnou žít na hromádce v jednom bytě. Kvůli neustálému alkoholovému opojení a nicnedělání nemají pořádně ani co jíst a tak se Henry musí vydat hledat práci. Jana a Henry se často hádali. Dokonce se spolu i prali. Jana po takových hádkách vždy utekla někam do baru a Henry několik dní pil. Byla mu notoricky nevěrná. Šla s každým koho v baru potkala a hádku brala jen jako záminku. Jednoho dne Henry Janu opustí a na několik měsíců odjede do jiné části USA. Když se vrátí, opět se shledají a začnou spolu znovu žít. Nakonec však Jana Henrymu oznámí, že se stěhuje k movitějšímu prodavači nemovitostí. Henry jí pomůže s balením a doprovodí jí až k jejímu novému domu."

Poznámka

Práce obsahuje překlepy.
Práce čerpá z nepřiznaných zdrojů: http://www.daemon.cz/autor/2179/bukowski-charles.htm; http://referaty.superstudent.cz/materialy/charles-bukowski.

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x4baf708a36b70.zip (10 kB)
Nezabalený formát:
Bukowski_Faktotum.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse