Seminarky.cz > Čtenářský deník > Obsahy a rozbory děl > > Charles Bukowski: Škvár

Charles Bukowski: ŠkvárKategorie: Americká literatura od 20. století, Profi práce

Typ práce: Obsahy a rozbory děl

Škola: nezadáno/škola není v seznamu

Charakteristika: Tato práce popisuje dílo Škvár, jehož autorem je Charles Bukowski. Děj líčí život soukromého detektiva Nicka Belaneho a jeho pracovní trable.

Obsah

1.
Charakteristika díla
2.
Děj

Úryvek

"Škvár
Bukowski Charles
Škvár je posledním dílem Charlese Bukowského. Byl vydán až po autorově smrti a s nadšením ho přijali jak čtenáři, tak kritika, která jinak Bukowského knihy vždy ignorovala. Jde o román stejně drsný a satirický jako ostatní pisatelova díla, přesto se v něm motivy a prvky u Bukowskiho dosud neznámé.
Jde především o některé pasáže, ve kterých se zřetelně odráží autorův strach a obavy z blížící se neodvratné smrti. Přes tyto momenty je Škvár jedním z nejvtipnějších Bukowskiho románů.
Hlavním hrdinou knihy netradičně není Henry Chinaski, ale soukromý detektiv Nick Belane. Ten o sobě sice tvrdí, že je nejlepším detektivem v Los Angeles, pravda však vyhlíží zcela jinak. Belane je starý, tlustý, pije, sází na koně, má dluhy a nepracuje.
Jednoho dne do Belanovi kanceláře přijde krásná žena. Představí se jako Smrtka a nařídí mu, aby jí našel Célina (franc. spisovatel, v té době dávno mrtvý). Belane namítá, že Céline je už mrtvý, avšak zakázku přijme. Zanedlouho poté na Célina ke svému údivu skutečně narazí v jednom knihkupectví, na ulici mu však postava slavného spisovatele zmizí.
Belane dostává v té době ještě jednu zakázku - má sledovat ženu Jacka Basse, jenž chová podezření, že je mu manželka nevěrná. Při tomto pátrání se sice Belanovi podaří dotyčnou nachytat s mužem, zjistí ale, že je to Bass.
Další zakázkou je nalezení Červeného vrabce pro jednoho knihkupce, který si ho chce dát do znaku obchodu.
V žádném z případů neudělá Belane téměř žádný pokrok, spíše naopak. Rozzuří Basse, když ho nafilmuje v posteli s manželkou. Bass se ho dokonce pokusí zabít, ale Belane vyvázne. Několikrát se ho také pokusí sprovodit ze světa výběrčí dluhů, sázkaři a další podobní lidé.
Belane místo práce stále jen pije a kazí, na co sáhne. Jednou však konečně nachytá manželku Jacka Basse s cizím mužem. Nafilmuje je při sexu a postižený muž ho chce zabít. Belane se ho pokusí zastřelit, ale ukáže se, že muž je mimozemšťan. Na poslední chvíli Belana zachrání smrtka.
Objevuje se další mimozemšťan (tentokrát ženského pohlaví), který Belana najme, aby připravil příchod mimozemšťanů na Zem. Belane se stále víc a víc zamotává do problémů a jeho případy se komplikují. Kniha končí v okamžiku, kdy gangsteři konečně Belana dopadnou. Zastřelí ho a on konečně nalézá symbolického červeného vrabce - v okamžiku smrti vidí obrovský zobák, který ho potká."

PoznámkaPRÁCE BYLA UVOLNĚNA BEZ NÁROKU NA HONORÁŘ

Vlastnosti

STÁHNOUT PRÁCI

Práci nyní můžete stáhnout kliknutím na odkazy níže.
Zabalený formát ZIP: x516136575cb7e.zip (9 kB)
Nezabalený formát:
Ch_Bukowski_Skvar.doc (33 kB)
Práce do 2 stránek a práce uvolněné zdarma (na žádost autorů nebo z popudu týmu) jsou volně ke stažení.

Diskuse